Klíčové body
- Ceny zlata v pondělí prodloužily svou rekordní sérii a na pozadí dobrých ekonomických údajů ze Spojených států zaznamenaly další rekordní hodnotu
- Žlutý kov se v posledních týdnech opakovaně vyšplhal na historická maxima
- Centrální banky po celém světě, zejména v Číně a Indii, soustavně zvyšují své zlaté rezervy
Spotové ceny zlata vzrostly o 0,5 % a kolem 11:45 londýnského času se obchodovaly za 2 342 USD za unci po počátečním rekordním nárůstu na 2 353 USD. Drahý kov v posledních několika týdnech často dosahuje historických maxim.
Analytici z Wall Street předpokládají, že životaschopnost cen zlata se protáhne přinejmenším do druhé poloviny roku. Investiční bankovní gigant Citi již dříve označil zlato za defenzivní hru proti potenciální recesi na rozvinutých trzích. Jiní finanční experti naznačují, že probíhající geopolitické konflikty na Ukrajině a v pásmu Gazy by mohly hodnotu zlata dále posílit. Přesto má představa trvalé rallye zlata své skeptiky.
Ekonomický analytik Bob Parker, hlavní poradce Mezinárodní asociace kapitálových trhů, v pondělní relaci “Squawk Box Europe” na CNBC zdůraznil dva klíčové faktory. Zaprvé Parker poukázal na “efekt dohánění” a upozornil na výrazně slabší výkonnost zlata ve srovnání s globálními akciovými trhy v průběhu loňského roku a na začátku roku letošního. V důsledku toho investoři, kteří chtějí využít zpoždění ve výkonnosti zlata, zvýšili svou expozici vůči zlatu.

Nedílnou součástí tohoto pozorování je korelace mezi zlatem a bitcoinem. Navzdory debatám o jejím významu Parker trvá na tom, že tato souvislost existuje. Druhým aspektem, na který upozornil, je to, jak centrální banky, zejména ty asijské, pravděpodobně posílily alokaci zlata do svých rezerv.
Pověst zlata jako aktiva “bezpečného přístavu” během finanční nestability byla zřejmá. Navzdory značným úrokovým sazbám a relativně silnému americkému dolaru zlato rostlo.
Nicméně Parker předpovídá žlutému kovu medvědí budoucnost na základě několika faktorů: silný americký dolar, rostoucí výnosy dluhopisů, rostoucí pochybnosti o plánech Federálního rezervního systému na snížení sazeb a relativně nízká inflace. “Tyto faktory naznačují, že růst zlata je, upřímně řečeno, minimální a zlato je nyní velmi náchylné k poklesu,” varoval.
Trh pozorně sleduje komentáře představitelů Federálního rezervního systému ohledně očekávané frekvence snižování sazeb v letošním roce. Americká centrální banka podle očekávání na pátém zasedání v řadě minulý měsíc ponechala úrokové sazby na stejné úrovni a ponechala základní jednodenní zápůjční sazbu na úrovni 5,25-5,5 %. Federální rezervní systém rovněž naznačil, že do konce roku 2024 očekává snížení sazeb o tři čtvrtiny procentního bodu.
Představitelé Federálního rezervního systému nadnesli možnost nulového snížení sazeb, pokud inflace zůstane na svém místě, a vzhledem k tomu, že tvorba pracovních míst v březnu výrazně překonala očekávání, může být předpokládané snížení sazeb Fedu v letošním roce odloženo.
„Na drahé kovy jsme již delší dobu velmi pozitivně naladěni, takže je to samozřejmě skvělé, ale i my jsme trochu zmateni, pokud jde o sílu zlata,“ řekl Edmund Shing, investiční ředitel společnosti BNP Paribas Wealth Management, v pondělí v pořadu CNBC „Street Signs Europe“.
Shing vyzdvihl moment vymanění zlata z jeho tradiční korelace s reálnými úrokovými sazbami a americkým dolarem a považuje to za pozitivní signál pro střednědobý horizont. Stejně jako Parker i Shing zdůraznil vliv poptávky centrálních bank na růst cen zlata.

Centrální banky po celém světě, zejména v Číně a Indii, soustavně zvyšují své zlaté rezervy, uvedl Shing. Dodal však, že “ještě zajímavější může být v tuto chvíli reakce, kterou vidíme u ostatních drahých kovů, zejména stříbra, které konečně začíná dohánět”.
Navzdory tradičně silné pozitivní korelaci mezi cenami zlata a stříbra, stříbro zůstává vzdáleno od svého historického maxima 50 USD za unci, jež bylo zaznamenáno v roce 2011. Analytici z CNBC poukazují na to, že stříbro má zřejmě dobré předpoklady k tomu, aby ve druhé polovině tohoto roku předstihlo zlato. Tento názor reflektuje aktuální trendy v globální ekonomice a geopolitických událostech, které ovlivňují poptávku po drahých kovech a investorům poskytují další důvody k diverzifikaci jejich portfolií. Možnost vzestupu ceny stříbra nad zlato by mohla také odrážet rostoucí zájem o alternativní investice a hledání aktiv, která by mohla lépe odolat inflačním tlakům a nestabilitě na trhu. S tímto pozitivním výhledem se můžeme dočkat zvýšeného zájmu investorů o stříbrné trhy a možná i nárůstu cen tohoto kovu v následujících měsících.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky