Klíčové body
- Ztráta dynamiky čínské ekonomiky: I přes růst v prvním čtvrtletí 2024 některá data naznačují, že ekonomika Číny slábne
- Problémy v průmyslu a maloobchodu: Propad tržeb a průmyslové produkce v březnu naznačují možné potíže v ekonomice
- Rizika a politická opatření: Nerovnoměrný růst a problémy s nemovitostmi vyžadují další politická opatření k stabilizaci ekonomiky
Hrubý domácí produkt v tomto období vzrostl o 5,3 %, což představuje mírné zrychlení oproti předchozímu čtvrtletí a překonání odhadů. Většina tohoto růstu však přišla v prvních dvou měsících roku.
V březnu se růst maloobchodních tržeb propadl a průmyslová výroba zaostala za prognózami, což naznačuje problémy na obzoru.
„Pro trhy může být těžké přesvědčit se o silném růstu HDP a těžko se smířit se smíšenými březnovými údaji,“ uvedl Xiaojia Zhi, hlavní ekonom pro Čínu ve společnosti Credit Agricole.
„Mohly by také panovat obavy, že pokud růst HDP zůstane nad 5 %, jak naznačují údaje, budou tvůrci politiky poměrně spokojeni a nebudou pociťovat žádný tlak na další uvolnění své politiky.“
Druhá největší ekonomika světa se po pandemii snaží najít pevnou půdu pod nohama. Zpracovatelský průmysl se drží díky zahraniční poptávce a zaměření Pekingu na rozvoj pokročilých technologií.
Dlouhotrvající krize na trhu s nemovitostmi však zatěžuje důvěru, ceny v továrnách klesají již více než rok a široké měřítko založené na úterních údajích ukázalo, že ekonomika se propadá hlouběji do deflace – to vše odráží chudokrevnou domácí poptávku a také nadbytečné kapacity v některých odvětvích.

Jüan snížil předchozí ztráty a na offshore trhu se obchodoval o 0,2 % slabší poté, co Čínská lidová banka dříve v úterý uvolnila kontrolu nad měnou. Výnos desetiletého státního dluhopisu se příliš nezměnil a činil 2,28 %. .
Ekonomové společností Australia & New Zealand Banking Group Ltd a DBS Group Holdings Ltd po zveřejnění údajů Národního statistického úřadu zvýšili prognózu ročního růstu čínské ekonomiky na 4,9 %, resp. 5 %, čímž se tato čísla dostala do souladu s ročním cílem vlády.
Nathan Chow, hlavní ekonom banky DBS, uvedl jako důvod zvýšení prognózy silnější než očekávanou poptávku v USA a zlepšující se situaci na trhu práce. Míra nezaměstnanosti ve městech se minulý měsíc mírně snížila.
Pochybnosti o dynamice ekonomiky se však přidaly k obavám ze zvýšených úrokových sazeb v USA a napětí na Blízkém východě. Ukazatel regionálních akcií v Asii se v úterý propadl nejvíce od srpna a globální index měn rozvíjejících se trhů klesl, přičemž jihokorejský won a indonéská rupie oslabily na mnohaletá minima.
Údaje zveřejněné v úterý rovněž poukázaly na nerovnoměrnost oživení. Výroba cementu se v březnu propadla o 22 %, což je největší pokles od počátku záznamů v roce 1995, a poukázala tak na dopady propadu v oblasti bydlení.
Na druhé straně výroba integrovaných obvodů a vozidel na nové energie, které jsou považovány za klíčové nové tahouny čínské ekonomiky, si udržely rychlý růst tempem kolem 30 %.
Klesající růst výdajů v restauracích a snižující se prodeje automobilů ukazují, že spotřebitelská poptávka zůstává slabá v kontrastu se silnými investicemi, za nimiž stojí státní podniky. Dalším znakem opatrnosti čínských domácností je zvýšená míra úspor.
Dvourychlostní model růstu s sebou nese svá rizika. Čínská výrobní dynamika vyostřila napětí s obchodními partnery, přičemž americká ministryně financí Janet Yellen i německý kancléř Olaf Scholz tento měsíc odcestovali do Číny, aby pokárali úředníky za to, co považují za záplavu levného vývozu.
V úterý zveřejněné údaje ukázaly, že čínské továrny v prvním čtvrtletí využily méně svého potenciálu než kdykoli od pandemie, což dává za pravdu stížnostem na nadměrné kapacity.

Národní statistický úřad uvedl, že ekonomika v prvním čtvrtletí „dobře odstartovala“, ale varoval před vnějšími riziky. „Složitost, závažnost a nejistota vnějšího prostředí se zvyšuje,“ uvedl NBS v prohlášení, které doprovázelo úterní zprávu. „Základ pro stabilizaci ekonomiky ještě není pevný.“
Většina ekonomů se shodla na tom, že nejnovější čísla naznačují, že vládní cíl růstu ve výši přibližně 5 % je dobře dosažitelný. Varovali však, že tvůrci politik musí ještě přijmout další opatření ke stabilizaci trhu s nemovitostmi a povzbuzení spotřebitelů k utrácení.
Pozornost se nyní přesune na zasedání politbyra – nejvyššího čínského řídícího orgánu -, na kterém se bude stanovovat hospodářská politika a které se obvykle koná koncem dubna.
Jedním z rizik je, že překvapivě silný růst v prvním čtvrtletí může nejen snížit vyhlídky na další fiskální stimuly, ale také vést úředníky k závěru, že již plánovaná opatření není třeba realizovat.
„Tempo provádění politik stanovených během dvou zasedání může být ovlivněno“, pokud budou mít tvůrci politik pocit, že nyní mohou polevit, uvedl Ding Shuang, hlavní ekonom pro Velkou Čínu a severní Asii ve společnosti Standard Chartered Plc, s odkazem na každoroční březnové zasedání parlamentu.
Vláda podle něj dosud nezveřejnila jasný plán emise mimořádně dlouhých speciálních státních dluhopisů, které jsou v letošním roce hlavním fiskálním nástrojem na podporu domácí poptávky.
Podpora měnové politiky bude pravděpodobně omezena silnou ekonomikou USA.
Podle Zhiwei Zhanga, prezidenta a hlavního ekonoma společnosti Pinpoint Asset Management, se s blížícím se snížením úrokových sazeb Federálního rezervního systému jeví jako méně pravděpodobné, že se „zmenší“ i šance na uvolnění sazeb ze strany čínské centrální banky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky