Klíčové body
- Írán bagatelizoval izraelské odvetné útoky, což mírně snížilo cenový růst ropy Brent po obavách o dodávky
- Obchodníci se připravují na izraelskou reakci na útoky z minulého víkendu, což způsobuje napětí na trhu ropy
- Ceny zlata se díky zprávám o izraelských úderech na Írán vyšplhaly nad 2 400 USD.
- Mezi průmyslovými kovy vzrostly v pátek ceny mědi a hliníku na nová maxima pro rok 2024
Ropa roste poté, co Írán bagatelizoval odvetné útoky Izraele
Poté, co íránská média bagatelizovala odvetné údery po bezprecedentním bombardování Izraele z minulého víkendu, ropa snížila svůj předchozí nárůst.
Ropa Brent se obchodovala o zhruba 2 % výše poté, co se dříve vyšplhala nad 90 dolarů za barel kvůli obavám z možného širšího regionálního konfliktu, který by mohl ohrozit dodávky ropy. Podle dvou amerických představitelů Izrael zahájil útok na Írán, ale polooficiální tisková agentura Islámské republiky Tasnim tyto zprávy popřela a uvedla, že jaderné zařízení v Isfahánu je v bezpečí.
Obchodníci se připravovali na izraelskou reakci na raketový útok a útok dronem z minulého víkendu, přičemž rétorika mezi oběma stranami se vyostřila, když Teherán varoval před úderem na svá jaderná zařízení. Na Blízký východ připadá přibližně třetina celosvětových dodávek ropy.
S rostoucím napětím rostla i přístavní aktiva. Zlato vystřelilo k rekordu, než část svých zisků vrátilo, zatímco americký dolar se vyšplhal na několikaměsíční maximum.
„V závislosti na povaze stávek se blížíme ke scénáři, kdy se rizika dodávek stanou realitou,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie ve společnosti ING Groep NV v Singapuru. „Trh bude pravděpodobně muset začít oceňovat ještě větší rizikovou prémii.“
Ropa v letošním roce rostla, přičemž zisky byly způsobeny zhoršujícími se válečnými událostmi na Blízkém východě a také snížením dodávek ze strany OPEC+, které omezilo trh. Vyšší ceny energií, pokud by se udržely, by zvýšily rizika pro globální ekonomiku a představovaly výzvu pro centrální bankéře, kteří se snaží zkrotit inflaci.

Omezení nabídky organizované OPEC+, které zahrnuje škrty v Saúdské Arábii i Rusku, znamená, že skupina producentů má rezervu nevyužité kapacity ve výši několika milionů barelů denně. V současné době mají omezení produkce trvat do první poloviny letošního roku.
Mezi prvními zprávami o Íránu ABC News s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele uvedla, že izraelské rakety zasáhly místo v zemi. Samostatně tisková agentura Mehr uvedla, že byly pozastaveny lety v Teheránu, Isfahánu a Šírázu.
Objemy obchodů prudce vzrostly, do 13:00 se v Singapuru zobchodovalo více než 430 000 lotů ropy Brent a téměř 350 000 lotů ropy West Texas Intermediate, což je mnohem více než obvykle. Aktivně se také obchodovalo s červnovými a červencovými kupními opcemi na ropu Brent – které přinášejí zisk při růstu cen. Prémie kupních opcí oproti prodejním opcím rovněž vzrostla na zhruba nejvyšší hodnotu od října.
„Nadále upozorňujeme na zvýšené riziko, že se tato válka posune na žebříčku eskalace,“ uvedli analytici RBC Capital Markets LLC včetně Helima Crofta ve své poznámce před prudkým nárůstem ceny ropy. „Dodávky ropy by se mohly ocitnout v hledáčku tohoto metastázujícího konfliktu.“
Ceny zlata se díky zprávám o izraelských úderech na Írán vyšplhaly nad 2 400 USD
Ceny zlata v pátek v asijském obchodování prudce vzrostly a přiblížily se rekordním hodnotám poté, co zprávy o izraelských úderech na Írán zvýšily poptávku po bezpečných útočištích, zejména v souvislosti se zhoršující se situací na Blízkém východě.
Spotové zlato vzrostlo až na 2 417,79 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu vzrostly až na 2 433,0 USD za unci. Spotové ceny se pohybovaly těsně pod rekordními maximy ve výši 2 430,96 USD za unci, kterých dosáhly minulý týden.

Íránsko-izraelská eskalace v centru pozornosti po zprávách o explozích na území Íránu
Četné zprávy z médií, včetně zpráv íránských tiskových agentur, ukazují na výbuchy v několika částech Íránu, Sýrie a Iráku. Několik amerických zpravodajských agentur informovalo o prohlášení amerických představitelů, že Izrael minulý týden udeřil proti Íránu kvůli útoku.
Obzvláště znepokojivé byly výbuchy ve městě Isfahán, které se nachází v blízkosti několika íránských jaderných zařízení.
Írán začátkem týdne varoval Izrael před útoky na svá jaderná zařízení a uvedl, že by v takovém případě mohl dokonce zvážit výrobu jaderných zbraní.
Ceny zlata směřují k týdenním ziskům díky poptávce po bezpečném přístavu
Obavy ze zhoršení konfliktu na Blízkém východě vyvolaly široký příliv bezpečného přístavu do zlata, což pomohlo žlutému kovu k růstu navzdory nedávným varováním o vyšších a dlouhodobějších úrokových sazbách v USA.
Dolar po zprávách o Íránu a Izraeli prudce vzrostl, ale zdálo se, že na ceny zlata to mělo jen malý vliv.
Díky pátečnímu růstu jsou ceny zlata na cestě k výrazným týdenním ziskům, přičemž spotové ceny za posledních sedm dní vzrostly o přibližně 3 %.
Tento týden také znamenal čtvrtý po sobě jdoucí týden růstu zlata, protože poptávka po bezpečných přístavech zůstala podpořena zhoršující se geopolitickou situací na Blízkém východě.
Po pátečních zprávách o stávkách prudce vzrostly i ostatní drahé kovy. Futures na platinu vzrostly o 0,9 % na 958,10 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 1,1 % na 28,70 USD za unci.
Průmyslové kovy jsou optimistické díky přísnějšímu výhledu nabídky
Mezi průmyslovými kovy vzrostly v pátek ceny mědi a hliníku na nová maxima pro rok 2024, podpořeny vyhlídkou na omezenější dodávky poté, co USA zintenzivnily své sankce v oblasti vývozu kovů z Ruska.

Tříměsíční futures na měď vzrostly o 0,5 % na 9799,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,3 % na 4,4445 USD za libru. Oba kontrakty byly na nejsilnějších úrovních od května 2022.
Futures na hliník vzrostly o 1,3 % na 2651,0 USD za tunu a byly na nejvyšší úrovni od ledna 2023.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky