Klíčové body
- Nevyvážené oživení ekonomiky: Čínská ekonomika zaznamenala růst průmyslové výroby na 6,7 %, zatímco růst spotřebitelských výdajů zpomalil na 2,3 %, což ukazuje na nevyvážené oživení ekonomiky
- Podpora nemovitostního sektoru: Peking oznámil nové plány na podporu realitního sektoru, včetně zmírnění hypotečních pravidel a využití veřejných prostředků na nákup domů
- Obchodní napětí a strukturální změny: Rostoucí obchodní napětí s USA a EU ohrožuje čínský export. Ekonomové zdůrazňují nutnost posílení domácí poptávky a stabilizace trhu s nemovitostmi
Růst spotřebitelských výdajů se v dubnu nečekaně ochladil na 2,3 %, což je nejpomalejší tempo od roku 2022, zatímco průmyslová výroba oproti předchozímu měsíci vzrostla rychleji, než se očekávalo, na 6,7 %, uvedl v pátek Národní statistický úřad.
Nevyvážené oživení Číny bylo vedeno zlepšením vývozu a zpracovatelského průmyslu, které by mohlo být brzděno rostoucím obchodním napětím s USA a Evropou. Mezitím došlo k plošnému zhoršení v sektoru nemovitostí. Peking v pátek oznámil nové plány na jeho podporu, zmírnění pravidel pro dlužníky a příslib veřejných prostředků na nákup domů.
„Obchodní třenice způsobí, že udržitelnost tohoto modelu oživení založeného na vývozu bude velmi problematická,“ uvedl Ding Shuang, hlavní ekonom pro Velkou Čínu a severní Asii ve společnosti Standard Chartered Plc. „Nakonec musí Čína posílit domácí poptávku.“
Čínské nemovitostní akcie se díky novým pravidlům pro hypotéky a zálohové platby zvedly, což vedlo k růstu pevninského referenčního indexu CSI 300 o 1 %. Index Hang Seng China Enterprises vzrostl v 15:04 místního času o 0,8 %.
Zaměření komunistické strany na rozmach nových energetických odvětví v Číně podnítilo stížnosti ze strany USA a Evropské unie, že záplava levného zboží ohrožuje pracovní místa na jejich domácích trzích. Bidenova administrativa představila stoprocentní clo na elektromobily a další vývozy, které Peking považuje za své nové motory růstu.
Vzhledem k tomu, že na sentiment doléhá vleklé krize v oblasti bydlení, vláda prezidenta Si Ťin-pchinga signalizovala další podporu na podporu poptávky.

Centrální banka v pátek zrušila spodní hranici hypotečních sazeb a snížila minimální poměr záloh pro individuální zájemce o bydlení. Vláda také zvažuje plán, podle kterého by místní úřady měly převzít miliony neprodaných domů, uvedla již dříve agentura Bloomberg poté, co nejvyšší představitelé dříve slíbili, že prozkoumají opatření na snížení zásob.
Peking mezitím v pátek zahájil prodej svých speciálních státních dluhopisů v hodnotě 1 bilionu jüanů
Čínský výrobní sektor, který je podporován silnou zahraniční poptávkou a příznivou vládní politikou, je hnací silou letošního oživení v zemi. Vývoz se v dubnu vrátil k růstu. Spotřebitelské ceny však zůstaly pomalé a úvěry se poprvé od roku 2005 snížily.
„Můj největší poznatek je, že Čína prochází dvourychlostním oživením,“ řekl Larry Hu, vedoucí ekonomického oddělení pro Čínu ve společnosti Macquarie Group Ltd. Podle něj mohou smíšené údaje podnítit vládu k posílení podpory na okraji, ale nepovedou k žádnému zásadnímu posunu.
Mluvčí NBS Liu Aihua připisuje zpomalení ukazatelů základně a sezónním vlivům. „Nové faktory růstu si udržují rychlý růst a ekonomika pokračuje v oživení a zlepšujícím se trendu,“ uvedla na briefingu.
Úřad však mezi budoucími výzvami uvedl také „stále složitější, pochmurnější a nejistější“ vnější prostředí a vyzval k včasnému provádění stávajících makroekonomických politik.
Anemický růst spotřeby může být pro Peking důvodem k urychlení plánu na podporu modernizace strojů a zařízení ve firmách a domácnostech. Koncem minulého měsíce začaly úřady ve všech městech zavádět mírné dotace, včetně některých na podporu financování nákupu automobilů.
„Účinek programu „nové za staré“ na spotřební zboží se teprve projeví,“ uvedl Bruce Pang, hlavní ekonom společnosti Jones Lang LaSalle Inc. pro Velkou Čínu, a dodal, že nejistý ekonomický výhled může odradit od výdajů. „Očekávání spotřebitelů se obecně ještě nezměnila.“

Jedním z největších tahounů výdajů byl prodej automobilů, který se oproti předchozímu roku snížil o 5,6 %, což byl nejhlubší jednoměsíční pokles za téměř dva roky. Čínské automobilky vedou cenovou válku, která může spotřebitele podněcovat k odkládání nákupů.
Někteří ekonomové tvrdí, že úspěch jakéhokoli vládního úsilí o zlepšení spotřebitelské nálady bude záviset na tom, zda se podaří zastavit propad cen nemovitostí a stabilizovat očekávání ohledně cen bydlení.
Jacqueline Rongová, hlavní ekonomka pro Čínu ve společnosti BNP Paribas SA., upozornila, že rozsah vládních nákupů neprodaného bydlení může být vzhledem ke zkušebním programům prováděným v některých městech omezený. Uvedla také, že úřady možná nebudou moci převzít větší domy, protože program je určen pro sociální bydlení.
„Domnívám se, že investoři by neměli do opatření ústřední vlády vkládat příliš velké naděje,“ řekla Rong.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky