Klíčové body
- Si Ťin-pching zdůraznil spolupráci Číny s arabskými státy v oblastech umělé inteligence, zelených technologií a financí
- Čína podporuje okamžité příměří v Gaze a členství Palestiny v OSN, přičemž zdůrazňuje mírové řešení konfliktu
- Čína zvýšila diplomatické úsilí na Blízkém východě, včetně zprostředkování dohody mezi Saúdskou Arábií a Íránem v roce 2023
„Čína bude s arabskou stranou spolupracovat jako s dobrými partnery, aby se naše vztahy staly vzorem pro udržení světového míru a stability,“ uvedl Si ve čtvrtek v projevu na Fóru pro spolupráci Číny a arabských států v Pekingu. Jako odvětví otevřená větší spolupráci uvedl umělou inteligenci, zelené technologie a finance.
Si se rovněž dotkl bojů v Gaze a uvedl: „V současné době se v Gaze bojuje o život: „Válka by neměla pokračovat donekonečna, spravedlnost by neměla chybět navždy.“ Zopakoval, že Čína podporuje členství Palestiny v OSN a mírovou konferenci, která by pomohla ukončit boje s Izraelem.
Čína v posledních letech zvýšila své diplomatické úsilí na Blízkém východě. V roce 2023 Peking pomohl zprostředkovat překvapivou dohodu mezi Saúdskou Arábií a Íránem, největšími rivaly islámského světa. Determinace se udržela i uprostřed napětí způsobeného válkou v Gaze a existují náznaky, že po ní došlo k urychlení investic mezi Čínou a Blízkým východem.
Pekingská společnost Lenovo Group Ltd. oznámila dohodu o prodeji konvertibilních dluhopisů v hodnotě 2 miliard dolarů saúdskoarabskému státnímu investičnímu fondu a o výstavbě výzkumných a výrobních zařízení v království. Státní ropná společnost Saudi Aramco jedná o koupi podílu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů v čínské petrochemické firmě, zatímco automobilka China FAW Group je součástí snahy o výrobu elektromobilů v Egyptě.
Analytici UBS odhadují, že rostoucí čínské vazby na Blízký východ by mohly do roku 2030 přispět k celosvětovému obchodu v oblasti energetiky částkou více než 400 miliard dolarů.
Mezi účastníky fóra jsou hlavy států z Egypta, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu a Tuniska. Rozhovory se pravděpodobně zaměří na rychle rostoucí obchod a investice a na obavy o regionální bezpečnost uprostřed války mezi Izraelem a Hamásem.

Zatímco Bidenova administrativa podporuje v konfliktu Izrael, Čína podporuje okamžité příměří a uznání palestinského státu. Toto sbližování s arabskými státy pomáhá Pekingu rozšiřovat svůj politický vliv v zemích, které donedávna vnímaly Čínu především jako ekonomického partnera – a získávat nové spojence v globálním soupeření o vliv s USA.
Čína pod vedením Si Ťin-pchinga usiluje o vytvoření alternativního světového řádu, který by se postavil USA a zahrnul Rusko a rozvíjející se ekonomiky tzv. globálního Jihu. Peking se postavil do čela bloku BRICS, o jehož rozšíření usiluje. Letos přijaly pozvání k přistoupení Írán, Spojené arabské emiráty, Etiopie a Egypt.
Si ve svém čtvrtečním projevu naznačil tuto širší kampaň a uvedl, že vazby jeho země s arabskými zeměmi by mohly sloužit jako „model pro podporu dobrého globálního řízení“. Dodal, že vidí Čínu i arabské země, jak pracují na „naplnění svých historických misí národního omlazení a rychlejšího národního rozvoje“.
Si zdůraznil snahu Číny o navázání užších vztahů se zeměmi Blízkého východu a řekl v Pekingu svému egyptskému protějšku Abdel-Fattáhovi El-Sisimu, že jeho země je ochotna prohloubit hospodářské a obchodní investice, uvedla oficiální tisková agentura Sin-chua. Čína rovněž uvedla, že rozšíří průmyslové investice v Egyptě v oblastech, jako je výroba elektrických vozidel a solárních panelů.
Palestinský vyslanec v Číně Fariz Mehdawi v projevu na okraj fóra označil Peking za přátelský stát téměř ke všem národům v regionu.
„Nemá s nikým problém, bohužel ne jako naši američtí přátelé, je mi líto, že to musím říci,“ řekl. „Ale právě díky tomu má Čína větší nárok hrát konstruktivní, pozitivní a nikoli kontroverzní roli.“
Čína odebírá více než třetinu své ropy od členů Rady pro spolupráci v Perském zálivu

V celkovém obchodu se SAE – přestože jejich ekonomika je jen o polovinu menší než ekonomika Saúdské Arábie – staly pro Čínu větším partnerem.
Spojené arabské emiráty hrají „klíčovou roli v iniciativě Pásmo a cesta“ – globální infrastrukturní iniciativě Pekingu – a v zemi je registrováno více než 6 600 čínských značek. Do konce roku 2022, kam až sahají oficiální údaje Pekingu, získaly SAE asi 12 miliard dolarů přímých čínských investic – čtyřikrát více než Saúdové.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky