Klíčové body
- Čínská akciová rally v uplynulém týdnu ztratila na síle kvůli problémům v ekonomice a trhu s nemovitostmi
- ETF iShares MSCI China a KraneShare CSI China Internet zaznamenaly výrazné ztráty od poloviny května
- Stratégové vidí první náznaky změny přístupu Pekingu k trhu s nemovitostmi, což by mohlo obnovit důvěru
Někteří finanční manažeři však vidí první náznaky toho, že by tvůrci politiky mohli změnit svůj přístup k poškozenému trhu s nemovitostmi v zemi, který táhne trh i ekonomiku.
Burzovně obchodovaný fond iShares MSCI China klesl od poloviny května o 5 % na 44,63 USD, zatímco ETF KraneShare CSI China Internet právě zaznamenal nejdelší sérii ztrát od října 2022.
Nepříliš výrazné hospodářské oživení a pokračující zklamání z toho, že Peking nepřijal agresivnější opatření k oživení důvěry, brání trhu vymanit se z mnohaleté rutiny. Ale přinejmenším jeden stratég vidí známky toho, že by Peking mohl být ochoten zkusit něco jiného.
iShares MSCI China ETF
Ve zprávě pro klienty uvádí Andy Rothman, stratég společnosti Matthews Asia, že nedávné výroky úředníků o trhu s nemovitostmi znamenají zlomový bod. Vicepremiér Che Lifeng nedávno poznamenal, že vláda bude „plně podporovat“ úsilí o vyřešení potíží v tomto sektoru, a uznal, že nemovitosti „souvisejí s životně důležitými zájmy lidí“ a také s hospodářským a sociálním rozvojem.
Tyto poznámky přišly spolu s nedávnými opatřeními, která mají povzbudit místní samosprávy, aby vykoupily přebytek neprodaných domů a přeměnily je na cenově dostupné bydlení, a také pomoci stávajícím majitelům domů s přestavbou na novější bydlení.
KraneShares CSI China Internet ETF
Ačkoli Rothman souhlasí s dalšími stratégy, že ke stabilizaci sektoru nemovitostí bude zapotřebí mnohem více, říká, že tyto komentáře signalizují „velmi důležitý a postoj a politický zlom“. Mohly by připravit půdu pro pragmatičtější politiku k obnovení důvěry, která by se mohla uskutečnit v červenci na tolik očekávaném zasedání vedení komunistické strany.
Investoři možná budou potřebovat více důkazů, než se trh trvale vzpamatuje. Květnové údaje nezávislé výzkumné společnosti China Beige Book ukázaly, že oživení stále ještě skomírá. Nemovitosti nadále trpěly a sotva se zlepšovaly prodeje nebo ceny. Podle čínské Béžové knihy se zpomalil růst náboru zaměstnanců i růst tržeb na celostátní úrovni.
Světlým bodem byl i nadále vývoz, kdy zejména zakázky do rozvojových zemí zaměstnávaly továrny a vytvářely silný růst výroby.
Ale i tento světlý bod je spojen s určitými výhradami: Prudký nárůst vývozu je pro zbytek světa bolestivým bodem. Analytici Čínské béžové knihy poznamenali, že země si stěžují na záplavu levného zboží a „čínský šok“, který ohrožuje jejich domácí výrobce. Spojené státy již zvýšily cla a další země je budou pravděpodobně následovat, pokud se Čína bude i nadále spoléhat na vývoz, aby podpořila další etapu svého růstu.
Přesto levné ocenění v posledních měsících přilákalo správce peněz do Číny, zejména proto, že představitelé alespoň projevili ochotu vytvořit pod ekonomikou podlahu.
David Kim, manažer fondu Boston Partners Emerging Markets Fund a fondu Boston Partners Emerging Markets Dynamic Equity, začal koncem loňského roku agresivněji rozšiřovat své podíly. Když trh na začátku roku rostl, snížil tuto expozici, ale Čína stále představuje 40 %, což je více než v základním benchmarku rozvíjejících se trhů.
Kim upřednostňuje čínské vývozce, jakož i chemické a průmyslové výrobce, kteří těží z toho, že Čína se při podpoře růstu opírá o výrobu. Vzhledem k současným nízkým oceněním také nakupoval několik čínských internetových společností, které by měly profitovat, pokud se nálada v Číně zlepší nebo pokud Peking podnikne významnější kroky k ozdravení svého trhu s nemovitostmi.

Ale i investoři, kteří v poslední době přidali do Číny, zůstávají hbití, protože strukturální dlouhodobé problémy Číny přetrvávají, stejně jako geopolitické obavy. Index MSCI China je totiž zhruba na stejné úrovni, na jaké byl v roce 2007, což podtrhuje, že se nejedná o trh, který by se dal koupit a držet, napsal v nedávné poznámce Thomas Gatley, analytik společnosti Gavekal Research.
Přesto Gatley také uvedl, že během této doby došlo ke čtyřem rally, kdy investoři mohli své peníze zdvojnásobit, stejně jako k výkyvům v posledních třech letech.
Aby se zisky, které začaly v letošním roce a nedávno vyšuměly, změnily v udržitelnou rally, budou investoři potřebovat, aby Peking v příštím měsíci nebo dvou následoval další opatření k obnovení důvěry. Pokud opět nepřijde s ničím, co by podpořilo slova představitelů, mohlo by být zklamání dlouhodobější. Toto riziko je obzvláště akutní v době, kdy se v USA rozjíždí volební sezóna a geopolitické pozadí je stále napjatější.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky