Klíčové body
- Ropa rozšířila své zisky poté, co údaje z průmyslu poukázaly na snižující se zásoby ropy v USA
- Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování příliš nepohnuly a pohybovaly se kolem klíčové úrovně podpory
- Mezi průmyslovými kovy se ve středu ceny mědi posunuly vpřed
Ropa roste poté, co průmyslová zpráva poukázala na nižší zásoby v USA
Ropa rozšířila své zisky poté, co údaje z průmyslu poukázaly na snižující se zásoby ropy v USA před zprávou Mezinárodní agentury pro energii
Futures na ropu Brent se vyšplhaly nad 82 dolarů za barel poté, co na začátku týdne vzrostly o téměř 3 %, zatímco West Texas Intermediate se obchodoval poblíž 78 dolarů. Americký ropný institut oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 2,4 milionu barelů, podle lidí obeznámených s údaji.
Ropa se tento týden odrazila od dna po výprodeji, který byl vyvolán plánem OPEC+ vrátit v letošním roce část produkce, což by přispělo k silné nabídce mimo tuto skupinu. Spojené státy v úterý předpověděly, že jejich produkce v roce 2024 vzroste více, než se dříve odhadovalo, a dosáhne nového rekordu.

Organizace zemí vyvážejících ropu však zůstává ve výhledu pozitivní. Podle úterní měsíční zprávy skupina zachovala prognózu posílení poptávky ve druhé polovině letošního roku. Její odhady jsou optimističtější než odhady ostatních zástupců odvětví.
„Ve třetím čtvrtletí vidíme značný deficit, což naznačuje, že ceny mají stále prostor pro růst,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie společnosti ING Groep NV v Singapuru. „Ropná bilance bude v krátkodobém horizontu napjatá.“
Mezinárodní agentura pro energii poskytne svůj přehled o výhledu nabídky a poptávky později ve středu, po kterém bude následovat rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách.
Ceny zlata se s rozhodnutím Fedu o sazbách a indexem spotřebitelských cen pohybují stabilně kolem 2 300 USD.
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování příliš nepohnuly a pohybovaly se kolem klíčové úrovně podpory, protože obchodníci se uklidnili před definitivnějšími náznaky ohledně amerických sazeb ze zasedání Federálního rezervního systému a údajů o inflaci.
Žlutý kov se v posledních seancích potýkal s prudkým poklesem, když obchodníci vyčíslili očekávání snížení sazeb v USA v souvislosti s lepkavou inflací a silným trhem práce. Dolar vystřelil na jednoměsíční maxima, což tlačilo na ceny kovů, zatímco výnosy státních dluhopisů rovněž vzrostly.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 2 313,76 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu vzrostly do 00:46 SEČ
Zlato se pohybuje kolem podpory 2 300 USD, čeká se na Fed a CPI
Spotové ceny zlata našly při svém nedávném propadu podporu kolem 2 300 USD za unci, protože vyhlídka na případné snížení sazeb ze strany Fedu pomohla omezit ztráty žlutého kovu.

Fed má později ve středu ukončit dvoudenní zasedání a všeobecně se očekává, že ponechá sazby beze změny.
Jakékoli signály o budoucím rozhodování o sazbách však budou bedlivě sledovány, zejména v souvislosti s bujícími spekulacemi o možném snížení sazeb v září. Obchodníci se však také obávají potenciálně jestřábího postoje Fedu v důsledku ustálené inflace a silného trhu práce.
Před zasedáním Fedu budou ve středu zveřejněny také údaje o indexu spotřebitelských cen, které by měly ukázat, že inflace zůstala v květnu ustálená. Takový vývoj dává Fedu větší podnět k tomu, aby udržel sazby na vysoké úrovni po delší dobu.
Vysoké sazby nevěstí nic dobrého pro trhy s drahými kovy, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investování do nevýnosových aktiv.
Ostatní drahé kovy ve středu mírně vzrostly. Futures na platinu vzrostly o 0,2 % na 961,95 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,8 % na 29,470 USD za unci.
Ceny mědi povzbudila pozitivní čínská tovární inflace
Mezi průmyslovými kovy se ve středu ceny mědi posunuly vpřed, čímž se do jisté míry vrátily k nedávným ztrátám a sledovaly pozitivní signály z Číny, která je největším dovozcem.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 1,1 % na 9 863,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,2 % na 4,5255 USD za libru.
Údaje o indexu cen výrobců z Číny v květnu klesly o něco méně, než se očekávalo, jak ukázaly údaje. Údaje ukázaly, že PPI klesal nejpomalejším tempem za posledních 15 měsíců, což naznačuje, že se aktivita továren v zemi zlepšuje.
Údaje o čínském indexu spotřebitelských cen však byly za květen slabší, než se očekávalo, což naznačuje, že spotřebitelské výdaje zůstávají stále slabé.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky