Za posledních 20 let se odvětví informačních technologií vyvíjelo lépe než všechna ostatní významná odvětví
Společnosti Microsoft, Apple a Nvidia tvoří více než 44 % akcií fondu Vanguard Information Technology ETF
ETF by měl být součástí diverzifikovaného portfolia, ale ne jeho hlavní částí
Krása burzovně obchodovaných fondů (ETF) spočívá v tom, že umožňují investorům pokrýt velkou část území jedinou investicí. Přestože široké ETF obecně nedosahují hyperrůstových výnosů, jakých můžete dosáhnout s akciemi jedné vynikající společnosti, některé fondy trvale překonávají trh.
Pokud hledáte ETF, který prokázal, že má potenciál vytvářet milionáře, zvažte fond Vanguard Information Technology ETF (VGT). Od svého založení před 20 lety dosahuje v průměru více než 13% ročního celkového výnosu. V posledním desetiletí je výkonnost ještě působivější – roční celkový výnos přesahuje 20 %.
Minulé výsledky nezaručují budoucí výsledky, ale pokud budeme předpokládat, že tento trend bude pokračovat, mohl by ETF vynést investory, kteří mají čas na své straně, do země zaslíbené sedmimístné částky.
Pokud bychom vzali střed mezi průměrnými výnosy ETF od jeho založení a za posledních deset let (řekněme 16% roční výnos), mohl by člověk, který by do něj investoval 500 dolarů měsíčně, vidět, jak hodnota jeho pozice překročí hranici 1 milionu dolarů přibližně za 23 let. Při konzervativnějším odhadu 13% anualizovaného výnosu by se mu to mohlo podařit přibližně za 26 let.
Zdroj: Shutterstock
Jediný sektor, který vede na americkém trhu
Společnosti S&P Dow Jones Indices (společný podnik, který stojí za nejznámějšími tržními indexy) a MSCI vytvořily široce používaný systém nazvaný Global Industry Classification Standard, podle kterého klasifikují všechny veřejné společnosti. Tento systém začíná jejich rozdělením do 11 hlavních sektorů:
Komunikační služby
Spotřebitelské diskreční produkty
Základní spotřební zboží
Energetika
Finanční sektor
Zdravotnictví
Průmyslové podniky
Informační technologie
Materiály
Nemovitosti
Komunální služby
Od založení fondu Vanguard Information Technology ETF v lednu 2004 sektor informačních technologií znatelně překonává své protějšky. Zde se podívejte, jak si jednotlivé sektory v tomto období vedly:
Byl tu technologický sektor a pak všechno ostatní – zejména v posledním desetiletí. Tyto rozdíly ve výkonnosti nemusí být v budoucnu tak výrazné, ale technologický sektor nevykazuje žádné známky zpomalení, což dále zvyšuje atraktivitu fondu Vanguard Information Technology ETF.
Nový technologický vývoj by měl přispět k růstu ETF drží podíly ve více než 310 technologických společnostech, od dobře zavedených blue chips až po nováčky, kteří chtějí narušit průmyslová odvětví a inovovat. Tato široká škála společností vystavuje investory relativní stabilitě megacaps i potenciálu vysokého růstu nově vznikajících společností (ačkoli mnoho z megacaps v posledních letech zaznamenalo vysoký růst).
Ačkoli je ETF poměrně široký, pokud jde o počet jeho podílů, je také vážený podle tržní kapitalizace. Proto velkou část jeho hodnoty tvoří špičkové technologické společnosti. K 30. dubnu to bylo jeho 10 nejvýznamnějších držitelů a jejich podíl na jeho aktivech:
Microsoft: 17,28 %.
Apple: 15,27 %
Nvidia: 11,89 %
Broadcom: 4.40%
Salesforce: 2 %
Adobe: 1.60%
Cisco Systems: 1.46%
Accenture: 1.44%
Oracle: 1,44 %
Není ideální, že tři společnosti tvoří více než 44 % hodnoty ETF s více než 310 složkami, ale tato koncentrace odráží vysokou výkonnost a dominanci těchto technologických gigantů v posledních letech. Přesto stojí za zmínku, že tato koncentrace představuje zvýšené riziko. Pokud by se některé z těchto společností nedařilo, citelně by to snížilo výkonnost ETF.
Dobrou zprávou však je, že největší podíly v ETF působí v odvětvích, která jsou připravena v příštích letech zaznamenat výrazný růst, zejména díky pokroku v oblasti umělé inteligence. Díky cloud computingu, kybernetické bezpečnosti, velkým datům, internetu věcí a desítkám dalších technologií dochází k mnoha inovacím, které by měly i nadále podporovat růst těchto předních firem.¨
Jeden dílek skládačky pro dobře vyvážené portfolio
Bez ohledu na to, jak působivé byly (a mohou být i nadále) výnosy fondu Vanguard Information Technology ETF, nesmí investoři zapomínat na důležitost diverzifikace. Pomáhá snižovat rizika spojená s investováním a může podpořit dlouhodobý růst.
Soustředění portfolia do jednoho sektoru funguje, když se tomuto sektoru daří, ale opak je pravdou, když zažívá období poklesu. Bohužel není snadné předpovědět, kdy k takovému poklesu dojde – a snaha „načasovat trh“ je obvykle špatnou strategií.
Fond Vanguard Information Technology ETF by měl být součástí diverzifikovaného portfolia, ale v ideálním případě by neměl tvořit jeho převážnou část. Použijte jej jako doplněk k širšímu ETF (například k indexovému fondu S&P 500) nebo jej doplňte dalšími sektorovými ETF tak, abyste byli ve výsledku vystaveni většímu rozsahu širšího trhu. Nikdy neztrácejte ze zřetele, proč diverzifikace obstála ve zkoušce času jako klíčový pilíř investování.
Zdroj: Shutterstock
Krása burzovně obchodovaných fondů spočívá v tom, že umožňují investorům pokrýt velkou část území jedinou investicí. Přestože široké ETF obecně nedosahují hyperrůstových výnosů, jakých můžete dosáhnout s akciemi jedné vynikající společnosti, některé fondy trvale překonávají trh.Pokud hledáte ETF, který prokázal, že má potenciál vytvářet milionáře, zvažte fond Vanguard Information Technology ETF . Od svého založení před 20 lety dosahuje v průměru více než 13% ročního celkového výnosu. V posledním desetiletí je výkonnost ještě působivější – roční celkový výnos přesahuje 20 %.Minulé výsledky nezaručují budoucí výsledky, ale pokud budeme předpokládat, že tento trend bude pokračovat, mohl by ETF vynést investory, kteří mají čas na své straně, do země zaslíbené sedmimístné částky.Pokud bychom vzali střed mezi průměrnými výnosy ETF od jeho založení a za posledních deset let , mohl by člověk, který by do něj investoval 500 dolarů měsíčně, vidět, jak hodnota jeho pozice překročí hranici 1 milionu dolarů přibližně za 23 let. Při konzervativnějším odhadu 13% anualizovaného výnosu by se mu to mohlo podařit přibližně za 26 let.Jediný sektor, který vede na americkém trhuSpolečnosti S&P Dow Jones Indices a MSCI vytvořily široce používaný systém nazvaný Global Industry Classification Standard, podle kterého klasifikují všechny veřejné společnosti. Tento systém začíná jejich rozdělením do 11 hlavních sektorů:
Komunikační služby
Spotřebitelské diskreční produkty
Základní spotřební zboží
Energetika
Finanční sektor
Zdravotnictví
Průmyslové podniky
Informační technologie
Materiály
Nemovitosti
Komunální služby
Od založení fondu Vanguard Information Technology ETF v lednu 2004 sektor informačních technologií znatelně překonává své protějšky. Zde se podívejte, jak si jednotlivé sektory v tomto období vedly:Byl tu technologický sektor a pak všechno ostatní – zejména v posledním desetiletí. Tyto rozdíly ve výkonnosti nemusí být v budoucnu tak výrazné, ale technologický sektor nevykazuje žádné známky zpomalení, což dále zvyšuje atraktivitu fondu Vanguard Information Technology ETF.Nový technologický vývoj by měl přispět k růstuETF drží podíly ve více než 310 technologických společnostech, od dobře zavedených blue chips až po nováčky, kteří chtějí narušit průmyslová odvětví a inovovat. Tato široká škála společností vystavuje investory relativní stabilitě megacaps i potenciálu vysokého růstu nově vznikajících společností .Ačkoli je ETF poměrně široký, pokud jde o počet jeho podílů, je také vážený podle tržní kapitalizace. Proto velkou část jeho hodnoty tvoří špičkové technologické společnosti. K 30. dubnu to bylo jeho 10 nejvýznamnějších držitelů a jejich podíl na jeho aktivech:
Microsoft: 17,28 %.
Apple: 15,27 %
Nvidia: 11,89 %
Broadcom: 4.40%
Salesforce: 2 %
Adobe: 1.60%
Cisco Systems: 1.46%
Accenture: 1.44%
Oracle: 1,44 %
Není ideální, že tři společnosti tvoří více než 44 % hodnoty ETF s více než 310 složkami, ale tato koncentrace odráží vysokou výkonnost a dominanci těchto technologických gigantů v posledních letech. Přesto stojí za zmínku, že tato koncentrace představuje zvýšené riziko. Pokud by se některé z těchto společností nedařilo, citelně by to snížilo výkonnost ETF.Dobrou zprávou však je, že největší podíly v ETF působí v odvětvích, která jsou připravena v příštích letech zaznamenat výrazný růst, zejména díky pokroku v oblasti umělé inteligence. Díky cloud computingu, kybernetické bezpečnosti, velkým datům, internetu věcí a desítkám dalších technologií dochází k mnoha inovacím, které by měly i nadále podporovat růst těchto předních firem.¨Jeden dílek skládačky pro dobře vyvážené portfolioBez ohledu na to, jak působivé byly výnosy fondu Vanguard Information Technology ETF, nesmí investoři zapomínat na důležitost diverzifikace. Pomáhá snižovat rizika spojená s investováním a může podpořit dlouhodobý růst.Soustředění portfolia do jednoho sektoru funguje, když se tomuto sektoru daří, ale opak je pravdou, když zažívá období poklesu. Bohužel není snadné předpovědět, kdy k takovému poklesu dojde – a snaha „načasovat trh“ je obvykle špatnou strategií.Fond Vanguard Information Technology ETF by měl být součástí diverzifikovaného portfolia, ale v ideálním případě by neměl tvořit jeho převážnou část. Použijte jej jako doplněk k širšímu ETF nebo jej doplňte dalšími sektorovými ETF tak, abyste byli ve výsledku vystaveni většímu rozsahu širšího trhu. Nikdy neztrácejte ze zřetele, proč diverzifikace obstála ve zkoušce času jako klíčový pilíř investování.
Navzdory smíšeným výsledkům za první čtvrtletí zůstává investiční společnost Stifel pozitivně naladěná vůči akciím Home Depot, jednoho z největších amerických...