Klíčové body
- Francie ztratila titul hlavního evropského akciového trhu kvůli politickým otřesům a předčasným volbám, které způsobily propad trhu o 258 miliard USD
- Výprodej zasáhl francouzské banky jako Societe Generale SA, BNP Paribas SA a Credit Agricole SA, které zaznamenaly více než 10% pokles akcií
- Britský akciový trh roste díky zesílenému globálnímu růstu, rostoucím fúzím a stabilnějšímu politickému prostředí před parlamentními volbami
Tento zvrat způsobil nečekané vyhlášení předčasných voleb francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, což vedlo k značnému propadu trhu. Tento propad způsobil snížení tržní kapitalizace několika významných společností o přibližně 258 miliard USD. Investoři reagovali na politickou nejistotu tím, že se začali stahovat z francouzských akcií, což vedlo k poklesu hodnoty trhu a opětovnému posílení pozice Velké Británie jako hlavního akciového trhu Evropy. Tato situace poukazuje na křehkost trhu a citlivost investorů na politické změny, které mohou mít rozsáhlé ekonomické dopady.
Tento výprodej vedl k vážným ztrátám francouzských bankovních gigantů, jako jsou Societe Generale SA, BNP Paribas SA a Credit Agricole SA, kteří jsou významnými držiteli státního dluhu. Tyto instituce zaznamenaly více než 10% pokles svých akcií. Podle údajů agentury Bloomberg se kumulativní hodnota francouzského akciového trhu v důsledku politických a hospodářských otřesů snížila na téměř 3,13 bilionu dolarů, čímž jen těsně zaostala za 3,18 bilionu dolarů ve Spojeném království.
Index CAC 40, referenční index francouzského akciového trhu, šokujícím způsobem popřel své zisky pro rok 2024. Tento pokles představuje prudký obrat od jeho rekordního maxima, které zaznamenal před pouhým měsícem. “Nacházíme se v období, kdy po dobu tří až čtyř týdnů neexistují žádné jistoty a trh by se bohužel mohl stát ještě nestabilnějším,” varoval Alberto Tocchio, portfolio manažer společnosti Kairos Partners.

Současně britský akciový trh vykazuje vzestup, který je poháněn několika klíčovými faktory, jako je zesílený globální růst, rostoucí aktivity v oblasti fúzí a akvizic a slibnější politické prostředí. Navzdory blížícím se parlamentním volbám se zdá, že politické prostředí ve Spojeném království nabízí větší stabilitu, což je podporováno vedoucím postavením opoziční labouristické strany v posledních průzkumech. Tato politická stabilita, kombinovaná s pozitivními ekonomickými ukazateli, přitahuje investory a zvyšuje důvěru v britské akcie. Rovněž rostoucí počet fúzí a akvizic signalizuje silnou aktivitu na trhu a očekávání pokračujícího růstu. Tento optimismus na trhu kontrastuje s politickými a ekonomickými turbulencemi v jiných částech Evropy, čímž se Spojené království stává atraktivnější destinací pro investory hledající stabilitu a růstové příležitosti.
Ulrich Urbahn, vedoucí strategie a výzkumu v oblasti multi-asset společnosti Berenberg, se podělil o svůj optimismus ohledně britského akciového trhu. “Britské akcie se nám líbí z důvodu ocenění, ale také jako diverzifikátor portfolia vzhledem k jejich atraktivnímu sektorovému profilu,” uvedl. Dále dodal, že britský akciový trh se v současné době jeví jako méně politicky rizikový ve srovnání s jinými trhy.
Index FTSE 100, poháněný společnostmi závislými na exportu, jako jsou Shell Plc a Unilever Plc, dosáhl v letošním roce nebývalých maxim. V porovnání s indexem Euro Stoxx 50 se mu v předchozích třech měsících dařilo výrazně lépe, přičemž jedním z největších beneficientů se stala společnost Rolls-Royce Holdings Plc. Podle celosvětového žebříčku je nyní Spojené království šestým největším akciovým trhem.

Ve Francii zatím tržní stratégové nejsou přesvědčeni o návratu k akciím kvůli nejistotě související s veřejnými financemi a politikou. Kromě bank se propadli i provozovatelé zpoplatněných silnic Vinci SA a Eiffage SA kvůli obavám, že by dálnice mohly být znovu znárodněny, pokud Macronova strana ztratí moc.
K problémům se přidaly i akcie francouzských luxusních společností, které tvoří klíčový segment trhu, a to kvůli kolísavému rytmu oživení v Číně. “Vzhledem k neobvyklému politickému hlavolamu v současné době a vysokému riziku titulků v období mezi volbami nevidíme důvod, proč spěchat s nákupy,” poznamenal stratég Barclays Plc Emmanuel Cau s odkazem na dvoukolové hlasování naplánované na 30. června a 7. července.
Spojené království však není zcela bez nervozity. Očekává se, že nadcházející volby 4. července budou nejvýznamnější politickou přestavbou od brexitu. Vznikající vláda se ocitne ve finanční tísni a pod přísným dohledem dluhopisových strážců. Kromě toho britský akciový trh zatěžuje také rostoucí trend místních společností, které se rozhodují pro kotaci v Evropě nebo USA, vyvolaný požadavky aktivistických investorů na lepší ocenění.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky