Klíčové body
- Bank of Canada pravděpodobně podruhé v řadě sníží úrokové sazby
- Očekává se, že klíčová úroková sazba klesne z 4,75 % na 4,5
- Nové ekonomické prognózy ukazují tlumený optimismus a pomalý růst inflace
Guvernér Tiff Macklem uvedl, že na obzoru vidí měkké přistání – zpomalení, které ochladí cenové tlaky, ale nevyvolá masové propouštění. Minulý měsíc se stal prvním centrálním bankéřem skupiny sedmi zemí, který snížil výpůjční náklady, a ekonomové i trhy všeobecně očekávají další snížení klíčové úrokové sazby ve středu z 4,75 % na 4,5 %.
Macklemovým úkolem bude ujistit Kanaďany, že banka je na správné cestě navzdory překážkám, které jsou před ní. Na jedné straně je tu riziko inflace: ačkoli celkový údaj v červnu zpomalil, jádrové ukazatele jsou lepkavé. Na druhé straně existuje ekonomické nebezpečí: polovina držitelů hypoték stále potřebuje obnovit své smlouvy za vyšší sazby a snaha vlády omezit dočasnou migraci odstraní umělé sladidlo, které maskovalo kyselý spotřebitelský sentiment.
„Dokud bude pokračovat dezinflace, má Bank of Canada úzkou cestu k měkkému přistání – to však vyžaduje, aby pokračovala ve snižování sazeb,“ uvedl e-mailem Dominique Lapointe, ekonom společnosti Manulife.
Sázky jsou pro Macklema, který čelil kritice za to, že v roce 2020 slíbil Kanaďanům, že sazby zůstanou nízké po „dlouhou dobu“ – a pak za to, že s prudkým nárůstem inflace odložil obrat ke zvyšování sazeb, vysoké. Guvernér však minulý měsíc vypadal sebejistě, když vedl své kolegy z centrální banky, a ve středu pravděpodobně zopakuje, že další snižování sazeb je možné, dokud budou cenové tlaky slábnout.

Banka také zveřejní novou várku ekonomických prognóz, které budou pravděpodobně odpovídat tlumenému optimismu analytiků. Podle nich celková inflace zpomalí ze současných 2,7 % ročně a do konce roku 2025 dosáhne 2% cíle centrální banky, kdy bude ekonomika rovněž růst dvouprocentním tempem.
Macklem a jeho představitelé ve středu pravděpodobně neposkytnou explicitní pokyny pro budoucí vývoj a místo toho zopakují, že budou přijímat rozhodnutí po jednotlivých zasedáních, jak budou zvažovat příchozí údaje. Uvedli, že očekávají, že cesta ke snižování výpůjčních nákladů bude „postupná“, a ekonomové předpokládají, že klíčová sazba dosáhne 3 % do konce příštího roku.
Přesto snížení dvakrát po sobě – a to s velkým předstihem před ostatními včetně Federálního rezervního systému – vyvolá otázky, jak rychle Bank of Canada plánuje normalizovat výpůjční náklady.
Rychlejší postup by tvůrcům politiky umožnil předběhnout blížící se obnovení hypoték a snížit tak splátkový šok pro kupce domů, kteří během pandemie podepsali smlouvu s nejnižšími sazbami. Příliš rychlé snížení však může znovu vyvolat tlak na náklady nebo na trh s bydlením, který je omezen nabídkou.
Po červnovém rozhodnutí o sazbách překvapila jedna zpráva o inflaci. Ačkoli další tisk ukázal zpomalení celkového údaje, tříměsíční klouzavý průměr jádrových ukazatelů zrychlil na 2,91 %. To pravděpodobně přiměje některé tvůrce měnové politiky k zamyšlení – shrnutí jednání z minulého zasedání ukázalo, že debatovali o tom, zda je před uvolněním zapotřebí více důkazů o dezinflaci.
Přesto se kanadský trh práce uvolňuje, míra nezaměstnanosti se oproti předchozímu roku zvýšila o celý procentní bod na 6,4 %. Přírůstek pracovních míst nedokázal držet krok s explozivním růstem populace, který je tažen dočasnými obyvateli, jako jsou zahraniční pracovníci a zahraniční studenti. Vláda premiéra Justina Trudeaua již přijala opatření k omezení nárůstu těchto migrantů a v nadcházejících měsících plánuje celkové omezení této kohorty.

Růst mezd sice zůstává zvýšený – což představuje inflační riziko v podmínkách nízké produktivity v zemi, která je měřítkem hrubého domácího produktu na pracovníka -, ale nedostatek pracovních sil většinou zmizel, což podle úředníků pravděpodobně snižuje jejich obavy z tlaků na odměňování.
Čtvrtletní průzkumy podnikatelů a spotřebitelů, které banka provedla minulý týden, ukázaly utlumená inflační očekávání a normalizaci cenového chování firem, což jsou dva ukazatele, které centrální banka pozorně sleduje.
„Zdá se, že všechny tyto věci ukazují správným směrem,“ uvedla v rozhovoru Dawn Desjardinsová, hlavní ekonomka společnosti Deloitte. „Myslím, že to převažuje na stranu jejich uvolnění.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky