Klíčové body
- Asijské trhy vykazovaly v pondělí smíšené trendy před očekávanými důležitými zprávami o ekonomice USA
- Hongkongský a šanghajský index mírně vzrostly, zatímco Soulův Kospi posílil o 1,1 % díky Samsung Electronics
- Minulý týden americká ekonomická data zmírnila obavy z recese a podpořila důvěru investorů v technologické akcie
- Investoři netrpělivě očekávají americké ekonomické ukazatele, včetně inflace a nezaměstnanosti
Tento vývoj obchodování předcházel zveřejnění důležitých zpráv o stavu americké ekonomiky, které jsou naplánovány na tento týden. Hongkongský index Hang Seng se zvýšil o 0,2 % a uzavřel na hodnotě 17 120,23 a šanghajský index Composite zaznamenal nárůst o 0,1 % a uzavřel na hodnotě 2 863,23. Trhy v Tokiu a Bangkoku zůstaly z důvodu svátků zavřené.
V Soulu mezitím index Kospi zaznamenal skok o 1,1 % na 2 616,11, a to především díky společnosti Samsung Electronics, jejíž akcie rovněž vzrostly o 1,1 %. Tento trend zastiňuje pokroky velkých technologických společností, kterých jsme byli svědky na konci minulého týdne. Kromě toho tchajwanský Taiex zaznamenal nárůst o 1,1 %. Nepatrný nárůst o 0,1 % zaznamenaly akcie jednoho z největších výrobců počítačových čipů, společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Zároveň společnost Hon Hai Precision Electronics, známější pod názvem Foxconn, zaznamenala dramatický nárůst o 4,5 %. Jižním směrem australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,5 % a dosáhl hodnoty 7 815,60 bodu.
Minulý týden byl zahájen výrazným otřesem, kdy trhy podléhaly silným výprodejům v důsledku obav z možného alarmujícího zpomalení americké ekonomiky. Japonské akcie zaznamenaly nejhorší procentuální ztrátu od debaklu Černého pondělí v roce 1987. Závěr týdne však proběhl v klidu, neboť řada významných amerických společností vykázala jarní zisky, které překonaly očekávání analytiků.

“Vynikající ekonomické údaje z USA v poslední době napomohly potlačit obavy z recese. Sazbová očekávání nyní naznačují, že americký Federální rezervní systém
V pátek index S&P 500 vzrostl o 0,5 % a uzavřel na úrovni 5 344,16, což představuje jeho nejlepší den od roku 2022. Jeho ztráty byly po týdenní bouřlivé jízdě zkráceny na méně než 0,1 %. Mezitím Dow Jones Industrial Average vzrostl o 0,1 % a dosáhl hodnoty 39 497,54 a Nasdaq Composite rovněž přidal 0,5 % a skončil na 16 745,30.
Tento týden se očekávají aktuální údaje o ukazatelích inflace, maloobchodních tržbách a nezaměstnanosti. Poslední zpráva o zaměstnanosti vyvolala naději na zdravější ekonomiku poté, co údaje z předchozího týdne zanechaly v investorech obavy. Ekonomové očekávají, že zpráva naznačí oživení růstu po červnové stagnaci maloobchodních výdajů. Nejhorším scénářem by však mohl být vývoj vyšší než očekávané inflace na velkoobchodní a spotřebitelské úrovni v kombinaci s drastickým oslabením ekonomiky.
Rozruch kolem umělé inteligence podpořil skupinu akcií velkých technologických firem, které letos posunuly index S&P 500 na desítky historických maxim. Stalo se tak navzdory vysokým sazbám, které zatěžují ostatní oblasti trhu. Minulý měsíc však akcie “velkolepé sedmičky” ztratily dynamiku v důsledku kritiky, že investoři vyhnali jejich ceny příliš vysoko. V rámci této skupiny v pátek rostly všechny akcie s výjimkou společnosti Nvidia, která utrpěla mírný pokles o 0,2 %.
Navzdory posledním trendům přetrvávají obavy o robustnost americké ekonomiky. Investoři hledající bezpečnější místa pro své peníze spolu s očekáváním hlubšího snížení sazeb Federálního rezervního systému stáhli v pátek výnosy státních dluhopisů níže. Výnos desetileté státní pokladny klesl na 3,94 % ze čtvrtečních 3,99 %.

“Tržní ceny naznačují, že obchodníci zůstávají nervózní z neustálého hodnocení základních sazeb. Volatilita, kterou jsme zažili minulý týden, možná slouží jako varování, že od dalších otřesů nás může dělit jen jeden nebo dva špatné údaje,” varoval Benjamin Picton, hlavní tržní stratég Rabobank.
Podle ranních pondělních obchodů americká referenční ropa během elektronického obchodování na newyorské burze klesla o 38 centů na 77,22 USD za barel. Ropa Brent, mezinárodní standard, ztratila 22 centů a zůstala na úrovni 79,88 USD za barel. Z hlediska měn americký dolar posílil na 147,13 japonského jenu ze 146,63 jenu, zatímco euro se posunulo na 1,0922 dolaru z 1,0919 dolaru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky