Klíčové body
- Analytici předpovídají v roce 2025 silný růst zisků podniků, zatímco Fed plánuje snížení úrokových sazeb kvůli zpomalení trhu práce
- Očekávání Wall Street o 15% růstu zisků v roce 2025 kontrastuje s predikcí Fedu o osmi sníženích úrokových sazeb
- Zpomalení ekonomiky, rostoucí nezaměstnanost a zpomalení inflace zpochybňují optimistické odhady růstu zisků
- Rozpor mezi predikcemi zisků a úrokových sazeb vytváří nejistý výhled pro investory a americkou ekonomiku
Analytici předpovídají v roce 2025 vysoké zisky podniků, což naznačuje, že nás čeká silná ekonomika. Na druhé straně se představitelé Federálního rezervního systému
Jádrem tohoto dilematu je býčí výhled Wall Street na růst zisků podniků. Analytici předpovídají, že zisky indexu S&P 500 se v roce 2025 zvýší o více než 15 %, což je výrazný nárůst oproti 12,8% předpovědi z počátku letošního roku. Tato předpověď převyšuje očekávaný růst zisků v roce 2024 ve výši 10,7 %. Silný růst podnikových zisků koexistující s hrozícím snížením úrokových sazeb se však jeví jako nepravděpodobný.
Federální rezervní systém přistupuje ke snižování úrokových sazeb, přičemž první snížení od března 2020 je plánováno na 18. září, se záměrem zvládnout rostoucí míru nezaměstnanosti a tlumit případné další oslabení trhu práce. Podle nedávného ocenění trhu s futures budou následovat další snížení, což povede k tomu, že se sazba federálních fondů bude do prosince 2025 potenciálně pohybovat v rozmezí přibližně 3 % až 3,25 %. V současné době se sazba pohybuje na úrovni 5,25 až 5,5 %, tedy na úrovni nezměněné od července 2023.

Uvážíme-li, že Wall Street očekává v roce 2025 silný rok pro zisky podniků, zdá se, že snížení sazeb vytváří spíše smíšený obraz ekonomiky. Zejména, jak formuluje Joe Mazzola, hlavní stratég pro obchodování a deriváty ve společnosti Charles Schwab, je “bláhové” odhadovat tak razantní růst zisků, a to ve stejném roce, kdy se předpovídá možnost osmi snížení sazeb.
Federální rezervní systém uvolňuje měnovou politiku, protože míra nezaměstnanosti roste vzhůru a očekává se, že bude pokračovat v růstu, zatímco inflace zpomaluje. Pokud budou spotřebitelé postiženi zpomalením trhu práce, pravděpodobně omezí své výdaje, což následně ovlivní zisky podniků. Takový scénář by mohl vrhnout stín na růžový obraz růstu zisků, který předpovídali analytici.
“Dochází k nesouladu,” říká Jack Janasiewicz, hlavní portfoliový stratég společnosti Natixis Investment Managers Solutions. Rozpor mezi očekávaným robustním růstem zisků a nedávnými dezinflačními trendy vybízí k otázce, zda analytici z Wall Street nakonec ve světle změkčení ekonomiky překalibrují své odhady zisků pro rok 2025.
Vedoucí pracovníci vážených finančních institucí, jako jsou Goldman Sachs a JPMorgan Chase, již naznačili změkčení finančních podmínek, zejména v oblasti příjmů z obchodování a čistých úrokových výnosů. Podobně finanční ředitel gigantu v oblasti spotřebitelských úvěrů Ally Financial vydal na investiční konferenci varování před zesílenými problémy v oblasti úvěrů. Uvedl, že dlužníci mají nadále problémy v důsledku vysoké inflace a oslabující se situace v oblasti zaměstnanosti.
Různí významní maloobchodníci, včetně Walgreens a Target, se rozhodli snížit ceny, aby pomohli spotřebitelům zvládnout pokračující inflační tlak. Takový vývoj by mohl tyto společnosti donutit snížit své prognózy zisku, což by mohlo zvrátit optimistický výhled Wall Street.
Zdá se, že i po nedávných výkyvech na akciových trzích si investoři zachovávají optimistický výhled na zisky v roce 2025. Index S&P 500 se obchoduje na 20násobku odhadu zisku v roce 2025, což je mírně nad jeho historickým průměrem, což naznačuje, že investoři jsou možná příliš optimističtí ohledně zisků v příštím roce.

Zajímavý nesouhlas s tímto vyprávěním přichází od Skylera Weinanda, investičního ředitele společnosti Regan Capital. Weinand tvrdí, že je nepravděpodobné, že by Fed v příštím roce snížil sazby téměř tolikrát, kolik trh očekává. Tvrdí, že pokud nedojde k závažným špatným zprávám, jako je prudký nárůst nezaměstnanosti vysoko nad 5 % nebo nepředvídatelná katastrofa, může Fed v roce 2025 snížit sazby pouze pětkrát až šestkrát.
Je tedy zřejmé, že buď výhled zisků, nebo predikce úrokových sazeb potřebují rekalibraci. Investoři by mohli čelit nečekaným šokům, pokud by tento nesoulad přetrvával a ceny by tento nesoulad neodrážely. Znepokojující je, že ani investoři, ani Federální rezervní systém zatím zřejmě nejsou na stejné vlně, což vykresluje nejasný obraz budoucnosti ekonomiky Spojených států. Nesoulad bude pravděpodobně přetrvávat, dokud tito dva klíčoví hráči nesladí své interpretace a očekávání ohledně trajektorie ekonomiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky