Klíčové body
- Americký akciový trh čelí rizikům z volebního napětí, zpráv o pracovních místech a výsledků technologických firem
- Volatilita roste s blížícím se zveřejněním výsledků firem jako Alphabet, Microsoft, Apple a Amazon
- Rostoucí výnosy dluhopisů vytvářejí tlak na ekonomiku, což zvyšuje náklady na půjčky pro spotřebitele a podniky
- Trh se obává, že listopadové volby mohou vyvolat další nejistotu, zejména pokud inflace zůstane vysoká
Problémy zahrnují zprávy o výsledcích hospodaření hlavních technologických hráčů, nestabilitu na amerických dluhových trzích, páteční měsíční údaje o zaměstnanosti za říjen a vyvrcholení bouřlivých prezidentských voleb.
„Je to nerozhodný výsledek, který rozhodně trápí situaci na trhu se sazbami,“ řekl k volbám Dec Mullarkey, vedoucí oddělení investiční strategie a alokace aktiv ve společnosti SLC Management. „Desetileté úrokové sazby se v posledním měsíci opravdu zvedly.“
Navzdory impulsu, který přinesl působivý týdenní zisk 22 % společnosti Tesla Inc. po zprávě o výsledcích za 3. čtvrtletí, jež předčila očekávání, a pozitivním výhledu, skončil index S&P 500 v pátek níže. Pozornost trhu na sebe strhávají zprávy o výsledcích hospodaření, které tento týden v úterý zveřejní společnost Alphabet Inc. a ve středu společnosti Microsoft Corp. a Meta Platforms Inc., ve čtvrtek společnosti Apple Inc. a Amazon.com Inc. a 20. listopadu výrobce čipů s umělou inteligencí Nvidia Corp.

“Potřebujeme, aby tyto společnosti dosáhly silných výsledků, protože akcie se obchodují za extrémně vysoké ocenění,” uvedl Eric Beiley, výkonný ředitel pro správu majetku ve společnosti Steward Partners. Mezitím, navzdory rozšíření rally na akcie se střední a dokonce i malou kapitalizací, zůstávají v módě akcie technologických společností s megakapitoly.
Naproti tomu index Russell 2000, tedy index akcií s malou kapitalizací, klesl v týdnu do pátku o 3 %, během něhož sektor informačních technologií v indexu S&P 500 podle společnosti FactSet získal 0,2 %. “Velké technologické sektory by mohly být trikem,” poznamenal Keith Lerner, jeden z hlavních investičních ředitelů společnosti Truist Advisory Services.
Výsledky společností Apple a Amazon za třetí čtvrtletí se navíc shodují s Halloweenem, který často přináší na trhy volatilitu, protože spadá do obvyklého období rebalancování portfolií na konci měsíce.
Co se týče pracovních míst, očekává se, že páteční měsíční zpráva o zaměstnanosti za říjen osvětlí stav křehkých podmínek na trhu práce. Analytici z Wall Street varovali, že stávky ve společnosti Boeing Co. a nedávné hurikány mohou údaje zkreslit. Tato zpráva následuje po překvapivě silných údajích o zaměstnanosti v září, které zmírnily obavy z možného prudkého poklesu.
Klíčovou obavou zůstává, že celkově vyšší mzdy jsou sice podpůrné, ale zároveň by mohly rozdmýchat inflaci a odradit od záměrů Federálního rezervního systému snížit sazby. Dopad zprávy o zaměstnanosti by mohl být mírný, pokud nevykáže podstatné pozitivní nebo negativní změny. Pro tento den však “vše záleží na volbách”, dodal Lerner.
Mezitím je předvolební neklid patrný i jinde. V roce 2024 vyniká solidní výkonnost americké ekonomiky, ačkoli ne všechny domácnosti profitovaly z oživení po krizi COVID stejně. Výrazný výprodej amerického vládního dluhu od září byl přičítán silné ekonomice, která projevila odolnost a vedla dluhopisový trh k odvolání dříve očekávaného snížení sazeb Fedu. Rostoucí obavy pramení z nadcházejících voleb.

Podle Dow Jones Market Data skončil výnos desetiletých státních dluhopisů v pátek na úrovni 4,23 %, což je nejvýraznější 26denní nárůst od loňského října. Vyšší výnosy zvyšují výpůjční náklady pro spotřebitele, podniky i vládu.
Naději na řešení obrovského deficitu americké vlády z pohledu Wall Street nedává ani viceprezidentka Kamala Harrisová, ani bývalý prezident Donald Trump. Obavy týkající se amerického dluhového zatížení vyjádřili miliardáři včetně Paula Tudora Jonese ve světle možných dovozních cel a snížení daní, pokud Trump znovu získá Bílý dům.
“Zlato je dobře respektovanou alternativou nebo zajištěním proti rizikům,” prohlásil Mullarkey a připustil, že drahý kov by mohl zvýšit svou hodnotu, pokud povolební výsledky přinesou další napětí.
Tři hlavní americké akciové indexy měly v pátek rozdílnou výkonnost. Index Nasdaq Composite byl jediným indexem, který skončil výše, a prodloužil tak svou vítěznou sérii na sedmý týden v řadě. Průmyslový index Dow Jones se za celý týden snížil o 2,7 %, zatímco Nasdaq získal 0,2 % a S&P 500 klesl o 1 %. Všechny tři indexy zůstaly do 3 % od svých posledních rekordních uzavíracích úrovní. Nadcházející týden bude vzhledem k mnoha nejistotám, které obklopují ekonomiku a trhy, klíčový.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky