Klíčové body
- Cena ropy Brent klesla pod 72 dolarů kvůli obavám z přebytku a silnějšímu dolaru
- Čínská poptávka po ropě klesla, přičemž rafinerie zpracovaly o 4,6 % méně než před rokem
- Silnější americký dolar zdražuje komodity, což ovlivňuje ceny ropy a zlata
- Ropa od začátku roku ztratila více než 6 %, zatímco zlato zažilo největší týdenní ztrátu od června 2021
Týdenní pokles ropy kvůli obavám z přebytku a dolaru
Cena ropy Brent klesla pod 72 dolarů za barel a tento týden se snížila přibližně o 3 %, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 68 dolarů. Mezinárodní agentura pro energii ve čtvrtek uvedla, že v příštím roce očekává přebytek, protože růst poptávky v Číně se zpomaluje, zatímco produkce roste. Přebytek by byl ještě větší, pokud by OPEC+ pokračoval v plánech na oživení zastavené produkce, uvedla.
V Číně sice páteční údaje ukázaly některé povzbudivé signály pro širší ekonomiku po posledním kole stimulačních opatření Pekingu, ale zjevná poptávka po ropě v říjnu stále klesala oproti předchozímu roku. Místní rafinerie navíc zpracovaly o 4,6 % méně ropy než ve stejném měsíci roku 2023.
Ropa od poloviny října střídá týdenní zisky a ztráty, přičemž je ovlivňována napětím na Blízkém východě, vyhlídkami na nadměrnou nabídku a změnami na měnových trzích. Přesto od počátku roku Brent ustoupil o více než 6 %, přičemž v září se globální benchmark dotkl nejnižší hodnoty od roku 2021.

„Ačkoli se v širších údajích objevují některé pozitivní známky, zjevně ještě nejsme z nejhoršího venku,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie společnosti ING Groep NV, s odkazem na údaje o čínské ekonomice. „Průmyslová výroba byla slabší, než se očekávalo; čísla týkající se ropy také nebyla skvělá, když slabší byla jak rafinérská aktivita, tak implikovaná poptávka.“
Komodity včetně ropy se tento týden také potýkaly s problémy, protože ukazatel dolaru vzrostl na nejvyšší hodnotu za poslední dva roky a po volebním vítězství Donalda Trumpa posílil. Americká měna si připsala již sedmý týdenní zisk, což zdražuje suroviny pro většinu kupujících.
Zlato se obchoduje poblíž dvouměsíčního minima, když Powell upozorňuje na opatrnost při snižování sazeb
Zlato se obchodovalo poblíž dvouměsíčního minima, když obchodníci stáhli očekávání snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému v příštím měsíci poté, co komentáře Jeroma Powella zdůraznily odolnost americké ekonomiky.
Bullion klesal šest dní v řadě a je nastaven na týdenní ztrátu více než 4 %, což je nejvíce od června 2021. Obchodníci omezili očekávání nižších sazeb v prosinci a výnosy amerických dluhopisů citlivých na politiku vyskočily poté, co Powell uvedl, že centrální banka nebude se snižováním spěchat vzhledem k „pozoruhodně dobrému“ výkonu ekonomiky. Nižší výpůjční náklady a klesající výnosy mají tendenci prospívat zlatu, protože to neplatí úroky.

Drahý kov klesl z rekordního maxima z 31. října o zhruba 8 %, přičemž ztráty se zrychlily po volebním vítězství Donalda Trumpa minulý týden. Ukazatel dolaru vzrostl na dvouleté maximum díky očekávání, že Trumpovo prezidentství zvýší hospodářský růst a zisky podniků. Silnější zelená bankovka zdražuje komodity oceněné v této měně pro většinu kupujících.
Přesto zlato letos vzrostlo o více než 20 %, přičemž zisky podpořil cyklus uvolňování Fedu, nákupy centrálních bank a zvýšená geopolitická a ekonomická rizika, která podpořila poptávku po útočištích.
Spotové zlato ve 14:54 v Singapuru kleslo o 0,1 % na 2 563,19 USD za unci. Bloomberg Dollar Spot Index klesl o 0,2 % poté, co ve čtvrtek dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2022. Stříbro a platina klesly, zatímco palladium získalo.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky