Klíčové body
- Výnosy amerických dluhopisů rostou kvůli obavám z inflace vyvolané Trumpovými ekonomickými politikami
- Ceny ropy a zlata rostou, ale spíše kvůli geopolitickému napětí než inflačním tlakům
- Hodnotové akcie a malé společnosti naznačují možnou změnu trhu směrem k reflačnímu obchodu
- Investoři sledují klíčové inflační údaje a firemní výsledky jako indikátory budoucího vývoje
Od Trumpova vítězství 6. listopadu se výnos benchmarkového desetiletého státního dluhopisu zvýšil přibližně o 14 bazických bodů v důsledku obav, že některé z jím navrhovaných politik, jako je další snižování daní a dovozních cel, by mohly vést k ještě většímu fiskálnímu deficitu a opětovnému nárůstu inflace, což by vedlo k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.
Akciový trh však v posledních třech týdnech vykazoval známky úlevy. Podle údajů společnosti FactSet od Trumpova volebního vítězství index S&P 500
Obzvláště znepokojivé jsou prudké nárůsty cen ropy, která je na inflaci citlivá. “Výrazný růst cen ropy by se mohl promítnout do vyšší inflace,” uvedl Jim Smigiel, investiční ředitel společnosti SEI. Futures kontrakty na ropu zaznamenaly minulý týden nárůst o 6,5 % a na newyorské komoditní burze se usadily na 71,24 USD za barel. Za Trumpovy proenergetické politiky však může dojít k potenciálnímu oslabení obvyklého vztahu mezi cenami energií a inflací, což některé vede ke zpochybnění standardních paradigmat komoditních trhů za Trumpova prezidentství.

V centru pozornosti bylo také zlato, které je považováno za zajištění proti inflaci. Jeho ceny v minulém týdnu zaznamenaly týdenní nárůst o více než 5 %. Analytici trhu však nedávný nárůst cen ropy a zlata přisuzují spíše rostoucímu napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, které zvýšilo geopolitickou rizikovou prémii trhu a poptávku po útočištných aktivech, než inflaci.
Kromě komodit mohou jako indikátory inflace potenciálně sloužit i některé typy akcií. Hodnotové akcie v minulosti v období inflace převyšovaly růstové akcie. Szytelová se domnívá, že současná atraktivita hodnotových akcií nesouvisí ani tak s možnou inflací, jako spíše s tím, že růstové akcie se staly “nadhodnocenými a ovládly tak velkou část akciových indexů”.
Na výkonnosti akciových trhů se podílely také akcie s malou tržní kapitalizací, které těžily z potenciálního reflačního obchodu, kdy se hospodářský růst a inflace zvyšují z podprůměrných na dlouhodobé trendy. Smigiel však tvrdí, že lepší výkonnost společností s malou tržní kapitalizací by mohla sloužit jako včasné varování před inflací.

Vzhledem k tomu, že se trh snaží předvídat potenciální dopady inflace a politických změn, je zřejmé, že tarify budou hrát v cenách aktiv významnou roli, i když na definitivní vyjádření jejich dopadu je ještě brzy. Podle Sinead Colton Grantové, hlavní investiční ředitelky společnosti BNY Wealth, nejsou signály vysílané finančními trhy “z hlediska třídy aktiv příliš čisté”. Dále zdůrazňuje, že by bylo překvapivé, kdyby příští administrativa přijala politiku, která by byla vysoce inflační, a to vzhledem k evidentním obavám amerických voličů z růstu cen.
Vzhledem k tomu, že Wall Street tuto středu sleduje index cen osobní spotřeby a výdajů jako hlavní událost týdne, investoři se připravují na možné šoky. I když zpráva z tohoto týdne nebude odrážet potenciální dopady Trumpových politických úprav, teplejší než očekávaný údaj by mohl mít na náladu na trhu významný vliv.
Investoři navíc bedlivě sledují výsledky hospodaření, protože maloobchodní giganti Best Buy Co. Inc, Dick’s Sporting Goods Inc, Macy’s a Nordstrom, které by měly oznámit výsledky toto úterý, a později v týdnu také technologické společnosti CrowdStrike Holdings Inc, Dell Technologies Inc a HP Inc. Ačkoli se trhy v současné době zdají být optimistické a vykazují úlevu a některé pozitivní trendy, základní obavy z inflace a jejího potenciálního dopadu zůstávají mezi investory předmětem značného zájmu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky