Klíčové body
- Trumpova cla se stávají klíčovým geopolitickým nástrojem, což ohrožuje transatlantické obchodní vztahy
- EU posílila svou obchodní strategii a přijala nové nástroje na ochranu před ekonomickým nátlakem
- Evropské akciové a měnové trhy čelí nejistotě a tlakům z potenciálních amerických opatření
- Jednota EU bude klíčová pro zvládnutí obchodních střetů s novou americkou administrativou
Jeho hrozba, že kvůli přílivu nelegálních drog a migrantů do USA zasáhne cly Kanadu, Čínu a Mexiko, způsobila pokles evropských akcií, zejména akcií společností jako Stellantis NV a Volkswagen AG, jejichž vozidla by byla v obchodní válce s Washingtonem zranitelná.
Trumpovo varování posloužilo Evropské unii jako návod, jak bude pravděpodobně přistupovat ke svým četným stížnostem na tento blok: zavádět – nebo hrozit zavedením – cel s použitím normalizačních zdůvodnění v politických otázkách, které se nemusí nutně týkat ochrany domácího průmyslu. Pokud jde o obchod, Trump tvrdí, že EU se k USA chová hůře než Čína.
„Evropa musí být připravena,“ uvedla v rozhovoru Penny Naasová, expertka na globální veřejnou politiku z German Marshall Fund ve Washingtonu. „Tohle mi připadá jako startovní výstřel toho, co by měli očekávat, že se na ně někdy v nepříliš vzdálené budoucnosti chystá.“

Euro se v úterý po Trumpově výroku na sociálních sítích vůči americkému dolaru zpočátku pohybovalo na vyšší úrovni a odrazilo se od dvouletého minima v důsledku úlevy, že se nezmínil o evropských obchodních clech. Tento zisk však byl rychle vymazán. Evropské akcie se propadly, zatímco dluhopisy tohoto regionu překonaly globální protějšky.
Evropa byla v roce 2017 do značné míry zaskočena, když Trump s odkazem na obavy o národní bezpečnost v předchozím prezidentském období uvalil cla na evropskou ocel a hliník. Blok 27 zemí se musel snažit bránit své společnosti a zavést odvetná opatření.
Od té doby EU znovuobjevila svou obchodní doktrínu, učinila ji asertivnější a rozšířila svůj soubor ekonomických nástrojů, aby mohla čelit donucovacím praktikám.
„Jsme dobře připraveni na možnost, že s novou americkou administrativou se věci změní,“ uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková po úterním zasedání skupiny sedmi zemí v Itálii. „Pokud bude nová americká administrativa prosazovat politiku ‚Amerika na prvním místě‘ v odvětvích klimatu nebo obchodu, pak bude naše odpověď znít ‚Evropa sjednocena‘.“
Nová strategie
Evropská komise se sídlem v Bruselu, výkonný orgán EU, přijala na začátku tohoto roku novou strategii hospodářské bezpečnosti, jejímž cílem je využít obrovský jednotný trh k odražení nátlakových opatření geopolitických protivníků, jako jsou Peking a Moskva, i spojenců, jako je Washington.
Cílem posíleného přístupu bylo identifikovat rizika „vznikající v důsledku rostoucího geopolitického napětí, geoekonomické fragmentace a hlubokých technologických změn“ a vytvořit nástroje, kterými by blok a členské státy mohly těmto rizikům čelit.

Členské státy EU se dohodly na novém souboru obchodních pravomocí, které EU umožní zasáhnout proti třetím zemím, které používají ekonomická omezení k politické odplatě. Nový nástroj EU proti nátlaku posiluje obchodní obranu a umožňuje Komisi v reakci na taková politicky motivovaná omezení zavést cla nebo jiná trestní opatření.
EU rovněž přijala tzv. nařízení o zahraničních dotacích, které komisi umožňuje mimo jiné zabránit zahraničním společnostem, které dostávají nelegální státní příspěvky, v účasti na veřejných zakázkách nebo na akvizicích a fúzích v bloku.
Hrozba nové obchodní války trhy znervóznila a očekává se, že EU čeká období nestability a nejistoty.
Podle George Saravelose, globálního vedoucího devizového výzkumu Deutsche Bank AG, složité dodavatelské řetězce znamenají, že společnosti v bloku budou i nadále ovlivňovány cly uvalenými například na Mexiko. A to ještě předtím, než vezmeme v úvahu, co si Trump může pro Evropu připravit, a nejnovější celní hrozby jsou znamením, že budou klíčovým nástrojem při politických jednáních, varoval Saravelos.
„Cla jsou jednoznačně na vrcholu Trumpovy agendy,“ řekl. „Vidíme nepřímý signál, že budou v této administrativě pravděpodobně použity jako široce založený ekonomický a geopolitický nástroj.“
Evropské akciové a měnové trhy jsou od amerických voleb pod tlakem, přičemž investoři se obávají, že region bude vůči Trumpově politické agendě obzvláště zranitelný. Mnozí stratégové předpovídají, že euro se posune k paritě vůči dolaru, a vidí, že evropské akcie prodlouží svou slabší výkonnost oproti americkým protějškům.
Opatrnost
Někteří investoři se drží stranou, dokud nebude více jasno ohledně Trumpovy politiky a jejího dopadu na Evropu.

„Jsem trochu opatrnější a nedělám velké makro sázky na Evropu, ať už jde o akcie nebo dluhopisy,“ řekl Julius Bendikas, evropský vedoucí oddělení makra a dynamické alokace aktiv ve společnosti Mercer, která dohlíží na aktiva v celkové hodnotě 548 miliard dolarů, který v posledních týdnech snížil riziko. „Právě teď je tu stále hodně nejistoty a my si musíme vzít pár stránek z příručky z roku 2016 – v té chvíli být trochu opatrný bylo to pravé.“
Trump má vůči EU řadu výtek a kritizuje Evropu za nedostatečné výdaje na obranu a za obchodní deficit mezi USA a EU. Jednou označil Brusel, sídlo unijních institucí, za pekelnou díru a nedávno řekl, že jednou řekl jednomu členu NATO, že nechá Rusko, aby si s ním dělalo „co chce“, pokud nedosáhne cílů v oblasti výdajů na obranu.
Evropa má k dispozici více nástrojů, jak reagovat na obchodní válku s USA, řekl Naas z German Marshall Fund, ale zůstává otevřenou otázkou, zda 27 členských států dokáže zůstat jednotných.
„Evropa má skutečně více nástrojů,“ řekl Naas. „Ale myslím, že otázka vždycky zněla: Je Evropa připravena přejít do útoku na rozdíl od obrany?“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky