Klíčové body
- Ropa se před klíčovým zasedáním OPEC+ obchoduje jen s malými změnami
- Ceny zlata klesají, silné údaje z USA podporují nejistotu ohledně sazeb
- Ceny mědi nízké, očekávají se další signály z Číny
Ropa se před klíčovým zasedáním OPEC+ obchoduje jen s malými změnami
Globální benchmark Brent se pohyboval poblíž 73 dolarů za barel poté, co ve středu skončil jen o 2 centy výše, přičemž West Texas Intermediate se pohyboval pod 69 dolary. Všeobecně se očekává, že OPEC+ na svém příštím zasedání opět odloží obnovení těžby, aby vyvážil obavy z očekávaného přebytku v příštím roce.
Podle delegátů, kteří si nepřáli být jmenováni, bylo zasedání, původně plánované na neděli, posunuto o čtyři dny. Skupina již dříve v týdnu zahájila jednání o odkladu zvýšení dodávek.
Ropa se od poloviny října pohybuje v úzkém rozpětí, přičemž ceny jsou ovlivňovány geopolitickými riziky na Blízkém východě a na Ukrajině, vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách a očekáváním přebytku v roce 2025. Obchodování v USA se před svátky uklidnilo a ve středu změnilo majitele jen něco málo přes 500 000 lotů WTI, což je téměř o 40 % méně, než je celoroční průměr.
„Ropa už možná zapekla malý odklad v rámci zužování produkce OPEC+“, uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. „Rozhodnutí pokračovat v navyšování od 1. ledna nebo něco tak drastického jako odklad na neurčito“ by bylo pro trhy překvapením, dodala.

Podle údajů Úřadu pro energetické informace mezitím zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 1,8 milionu barelů, čímž se přerušila třítýdenní série růstu.
Široce sledované časové rozpětí rovněž posílilo. Rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty ropy Brent činil 54 centů za barel v býčím backwardation pattern, kdy se promptní kontrakt obchoduje s prémií oproti následujícímu. Na začátku minulého týdne činil rozdíl 29 centů.
Ceny zlata klesají, protože silné údaje z USA podporují nejistotu ohledně sazeb
Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování mírně klesly poté, co známky ustálené inflace v USA a silné ekonomiky vyvolaly pochybnosti o tom, jak moc Federální rezervní systém sníží úrokové sazby.
Žlutý kov již tento týden zaznamenal určité ztráty, protože zprávy o příměří mezi Izraelem a Hizballáhem snížily poptávku po bezpečných přístavech.
Celkové ztráty zlata však byly omezené, protože dolar dále ustupoval z nedávných maxim a obchodníci stále udržovali sázky na prosincové snížení úrokových sazeb.
Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 2 630,52 USD za unci, zatímco únorové futures na zlato klesly do 23:00 SELČ

Silné údaje o PCE a HDP podněcují pochybnosti o snížení sazeb
Údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu – v říjnu podle očekávání vzrostly a posunuly se dále nad 2% roční cíl centrální banky. Čtení doprovázely údaje o hrubém domácím produktu, které ukázaly stabilní růst ve třetím čtvrtletí, a také o něco silnější než očekávané údaje o týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti.
Ačkoli tyto údaje příliš nezmírnily očekávání prosincového snížení sazeb, bylo vidět, že obchodníci jsou stále nejistější ohledně výhledu sazeb v roce 2025.
K tomu se přidala nejistota ohledně prezidentství Donalda Trumpa, neboť se očekává, že bude uplatňovat expanzivnější politiku a obchodní cla, která budou tlačit na růst inflace.
Očekává se, že tento trend omezí cyklus uvolňování Fedu. Analytici UBS v nedávném sdělení uvedli, že centrální banka zpomalí snižování sazeb na záležitost jednou za čtvrtletí v roce 2025, a také předpovídají vyšší konečnou sazbu.
Vyšší dlouhodobé sazby nevěstí nic dobrého pro nevýnosová aktiva, jako je zlato.
Ostatní drahé kovy ve čtvrtek také klesly a v posledních týdnech ošetřovaly prudké ztráty. Futures na platinu se ustálily na 933,40 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 1 % na 30,255 USD za unci.
Ceny mědi nízké, očekávají se další signály z Číny
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi poté, co v posledních seancích zaznamenaly prudké ztráty, pohybovaly jen málo a pozornost se soustředila na další ekonomické podněty z Číny, která je největším dovozcem mědi.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,1 % na 9 015,0 USD za tunu, zatímco únorové futures na měď se ustálily na 4,1410 USD za libru.
Červený kov byl pod tlakem rostoucích obav z čínsko-americké obchodní války poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením dalších cel vůči Číně.
Obchodníci rovněž vyčkávali, jaká stimulační opatření Peking přijme, aby kompenzoval ekonomický tlak z případného zvýšení amerických cel.
V sobotu budou zveřejněny údaje o čínském indexu nákupních manažerů za listopad, které nabídnou další signály o vývoji ekonomiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky