Klíčové body
- Ropa vzrostla před klíčovými údaji o inflaci v USA a měsíční zprávou OPEC, která poskytne přehled o trhu
- Ceny zlata se ve středu během asijského obchodování ustálily poblíž dvoutýdenního maxima
- Měď tento týden prudce posílila poté, co hlavní dovozce Čína slíbila uvolnit měnovou politiku
Ropa před údaji o inflaci v USA a zprávou OPEC stoupá
Cena ropy Brent se po úterním uzavření mírně zvýšila nad 72 USD za barel a cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 69 USD. Údaje o indexu spotřebitelských cen za listopad budou zveřejněny později ve středu a napoví, jakým směrem se bude ubírat měnová politika Federálního rezervního systému.
Ropa se od poloviny října obchoduje v úzkém rozpětí, které je ovlivňováno řadou býčích i medvědích faktorů včetně napětí na Blízkém východě a očekávání globálního přebytku. Bidenova administrativa zvažuje nové sankce proti obchodu s ropou v Rusku, což by mohlo trh zpřísnit a zvýšit ceny.
Organizace zemí vyvážejících ropu vydá později ve středu zprávu o nabídce a poptávce, po níž bude ve čtvrtek následovat měsíční zpráva Mezinárodní energetické agentury. Podle úterní zprávy Úřadu pro energetické informace USA změnily svou předpověď přebytku a nyní předpokládají v roce 2025 mírný deficit.

Čína mezitím ve středu zahájí každoroční pracovní schůzku, na které se budou plánovat politiky na příští rok. Na dvoudenní Ústřední ekonomické pracovní konferenci se bude pravděpodobně diskutovat o stanovení růstového cíle pro rok 2025, konkrétní čísla však budou oznámena až v březnu na zasedání zákonodárného sboru.
Ceny zlata se stabilně drží poblíž 2 700 USD, geopolitika a nervozita z indexu spotřebitelských cen podporují poptávku po bezpečném přístavu
Ceny zlata se ve středu během asijského obchodování ustálily poblíž dvoutýdenního maxima, protože geopolitická nestabilita v Asii a na Blízkém východě podpořila poptávku po bezpečném přístavu.
Žlutý kov také zachytil některé nabídky, protože trhy se začaly vyhýbat riziku před klíčovými údaji o inflaci v USA, které budou zveřejněny později ve středu a které pravděpodobně ovlivní výhled vývoje sazeb.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi prudce vzrostly díky přetrvávajícímu optimismu ohledně dalších stimulačních opatření v Číně, která je největším dovozcem. Povzbudivé údaje o dovozu mědi z této země rovněž podpořily sentiment.
Spotová cena zlata se ustálila na 2 694,16 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru vzrostly do 23:29 SELČ

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem a Sýrií povzbuzuje poptávku po útočištích
Zisky zlata tento týden přišly v souvislosti se zvýšeným geopolitickým napětím na Blízkém východě poté, co povstalci svrhli syrskou vládu. Trhy vyčkávaly, co to bude pro region znamenat, vzhledem k tomu, že to potenciálně uvolňuje pozici Íránu na Blízkém východě.
V Asii Tchaj-wan zvýšil pohotovost poté, co se Čína údajně zapojila do největších námořních pohybů kolem ostrova za poslední desetiletí. Bylo zjištěno, že Čína vyslala kolem 90 lodí v rámci údajných válečných cvičení v okolí Tchaj-wanu.
V centru pozornosti zůstala také politická nestabilita v Jižní Koreji, kde prezident Yoon Suk Yeol čelí trestnímu oznámení kvůli neúspěšnému pokusu o zavedení stanného práva z minulého týdne.
Očekávají se údaje o indexu spotřebitelských cen, dolar posiluje
Kromě geopolitiky byl apetit k riziku napjatý také v důsledku očekávání klíčových středečních údajů o indexu spotřebitelských cen v USA, které pravděpodobně ovlivní plány Federálního rezervního systému ohledně úrokových sazeb.
Dolar sice před čtením indexu spotřebitelských cen zpevnil, ale zisky zlata to příliš neodradilo, protože trhy si také zachovaly sázky na to, že Fed příští týden sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů.
Ostatní drahé kovy se vyvíjely smíšeně. Futures na platinu vzrostly o 0,3 % na 950,80 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,2 % na 32,678 USD za unci.
Měď je díky povzbuzování Číny optimistická; v centru pozornosti je CEWC

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,4 % na 9277,50 USD za tunu, zatímco únorové futures na měď vzrostly o 0,6 % na 4,2978 USD za libru.
Červený kov tento týden prudce posílil poté, co hlavní dovozce Čína slíbila uvolnit měnovou politiku a rozdávat cílená fiskální opatření na podporu hospodářského růstu.
Pozornost se nyní soustředí na čínskou Ústřední ekonomickou pracovní konferenci
Náladu podpořily také údaje, které ukázaly prudký nárůst čínského dovozu mědi do listopadu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky