Klíčové body
- Ropa již druhý den klesá a prodlužuje týdenní pokles, protože na ceny tlačí posilující americký dolar
- Jestřábí výhled Fedu oslabuje zlato, očekávají se údaje o PCE
- Měď roste díky údajům z USA a nadějím na čínské stimuly
Ropa směřuje k týdennímu poklesu, protože dolar posiluje kvůli výhledu Fedu
Ropa již druhý den klesá a prodlužuje týdenní pokles, protože na ceny tlačí posilující americký dolar.
Ropa Brent klesla k 72 dolarům za barel a v tomto týdnu se propadla o téměř 3 %, zatímco West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 69 dolarů. Rally dolaru dostala další impuls poté, co Federální rezervní systém ve středu signalizoval menší počet snížení úrokových sazeb v příštím roce, což pro mnoho kupujících zdražilo ropu.
Mezitím největší čínská rafinerie Sinopec ve čtvrtek uvedla, že poptávka po benzinu v zemi dosáhla v loňském roce vrcholu, což přispělo k již tak slabému výhledu v zemi, která je největším dovozcem ropy na světě.
Ropa směřuje k mírnému ročnímu poklesu poté, co se obchoduje v nejužším ročním rozpětí od roku 2019. Na ceny působí slabá čínská poptávka a obavy ze zvýšené produkce, především z Ameriky, a také vyhlídky na zpřísnění sankcí vůči Íránu a Rusku.

„Nepříznivé rizikové prostředí v souvislosti s jestřábím postojem Fedu může mít určitý vedlejší efekt na ceny ropy spolu se silným americkým dolarem,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte v Singapuru. „Nejistota ohledně výhledu poptávky po ropě zůstává klíčovým převisem,“ uvedl s odkazem na prognózy globálního růstu.
Podle osob obeznámených s touto záležitostí zkoumá skupina sedmi zemí způsoby, jak zpřísnit sankce uvalené na ruskou ropu. Ačkoli zatím neexistuje shoda na dalších krocích, zvažované možnosti sahají od úplného zákazu až po snížení cenového limitu na přibližně 40 dolarů za barel ze současných 60 dolarů, uvedli.
Ceny zlata jsou stabilní, ale kvůli jestřábímu výhledu Fedu jsou nastaveny na týdenní ztráty
Ceny zlata se v pátek během asijského obchodování ustálily poblíž měsíčního minima a směřovaly k týdenním ztrátám poté, co prognóza amerického Federálního rezervního systému, že v roce 2025 dojde k menšímu než očekávanému snížení úrokových sazeb, znervóznila investory.
Fed podle očekávání snížil úrokové sazby o 25 bazických bodů, ale signalizoval, že zvolí pomalejší cestu snižování sazeb, přičemž v roce 2025 by mělo dojít pouze ke dvěma dalším snížením. Trhy před rozhodnutím očekávaly čtyři snížení.
Spotové zlato bylo mírně vyšší na 2 596,82 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru do 22:35 SELČ
Spotové ceny se tento týden propadly o téměř 2 % a čelily tlaku silného dolaru. Zelená bankovka se tento týden vyšplhala na více než roční maximum.
Jestřábí výhled Fedu oslabuje zlato, očekávají se údaje o PCE
Ceny zlata se ve středu dostaly na měsíční minimum poté, co Fed signalizoval, že po středečním snížení sazeb zůstanou na vyšší úrovni delší dobu.
Vyšší úrokové sazby vytvářejí tlak na pokles zlata, protože se zvyšují náklady obětované příležitosti držby zlata, čímž se zlato stává méně atraktivním ve srovnání s úročenými aktivy, jako jsou dluhopisy.

Obchodníci nyní oceňují pouze jedno snížení o čtvrt procentního bodu v roce 2025 při pokračující odolnosti ekonomiky a stále zvýšené inflaci.
Ve čtvrtek zveřejněné údaje o hrubém domácím produktu dále upevnily výhled Fedu, neboť americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí rychlejším tempem, než se původně odhadovalo.
Další údaje ukázaly, že počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesly více, než se očekávalo, což naznačuje postupné zpomalování trhu práce.
Pokračující odolnost americké ekonomiky může snížit poptávku po bezpečných aktivech, což dále utlumí vyhlídky bullionu.
Investoři nyní čekají na zveřejnění údajů o indexu cen PCE, který je Fedem preferovaným ukazatelem inflace, aby získali další náhled na ekonomický výhled USA.
Ostatní drahé kovy byly v pátek slabší. Futures na platinu klesly o 0,4 % na 921,75 USD za unci a futures na stříbro rovněž ztratily 0,4 % na 29,302 USD za unci.
Měď roste díky údajům z USA a nadějím na čínské stimuly
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi po čtvrtečním propadu odrazily ode dna, neboť silné ekonomické údaje z USA podnítily určité naděje, že se poptávka po mědi zlepší.

Naděje na větší fiskální výdaje v Číně rovněž pomohly červenému kovu, neboť nedávné zprávy naznačily, že Peking v příštím roce zvýší fiskální stimuly. Čínská lidová banka v pátek ponechala svou základní úrokovou sazbu pro úvěry beze změny, protože uvolněné měnové podmínky poskytly ekonomice v posledních dvou letech jen omezenou podporu.
Benchmarkové futures kontrakty na měď na londýnské burze kovů vzrostly o 0,4 % na 8925,30 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď byly převážně stabilní na úrovni 4,0855 USD za libru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky