Trump chce zrušit Bidenův zákaz vývozu části zemního plynu
Nově zvolený prezident Donald Trump se chystá zrušit zákaz vývozu některých druhů zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA, což by bylo přínosem pro americké výrobce energie.
Co se nově nastupujícímu prezidentovi USA podaří zavést 🇺🇸
Jaká budou veta?
Tento krok však pravděpodobně nepomůže řešit klimatickou krizi a může ji dokonce zhoršit. Co se týče největšího odběratele amerického LNG – Evropy -, která je na dovozu zemního plynu do značné míry závislá, bude si muset na přínos počkat až do konce desetiletí.
Region by uvítal dodatečné toky od ledna, protože po téměř třech letech vysokých cen energií je na pokraji ztráty jednoho z posledních zbývajících zdrojů ruského plynu z plynovodů.
„Globální trh s plynem zůstává na prahu zimy v napětí a neuklidňují ho předpovědi teplého zimního počasí,“ napsali tento měsíc stratégové Bank of America ve své zprávě. „Trh zůstává zranitelný kvůli relativně nízkým zásobám v Evropě, historické nepřesnosti předpovědí počasí, nejistotě kolem dodávek plynu z Ruska a termínům spuštění nových projektů LNG.“
LNG je chlazená, kapalná forma zemníhoplynu, kterou lze přepravovat pomocí námořních tankerů – a americký vývoz zažívá boom. Podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) se Spojené státy během necelých deseti let dostaly z pozice zanedbatelného množství tohoto paliva prodávaného do zahraničí a přeskočily Austrálii a Katar a staly se jeho největším světovým dodavatelem.
Přesto Bidenova administrativa v lednu pozastavila federální povolení pro několik připravovaných projektů vývozu LNG, zatímco posuzovala dopady exportního boomu na životní prostředí a na energetickou bezpečnost a ceny v tuzemsku. Pozastavení se netýká již schválených vývozů.
V úterý ministerstvo energetiky zveřejnilo toto hodnocení, v němž předpovídá, že pokud USA zvýší vývoz LNG nad rámec v současnosti povoleného množství, budou výsledné emise do roku 2050 představovat dalších přibližně 1,5 gigatun znečištění, které otepluje planetu, což odpovídá čtvrtině současných ročních emisí skleníkových plynů v USA.
Konečné rozhodnutí o dalším vývozu LNG je „v rukou příští administrativy“, řekla novinářům ministryně energetiky Jennifer Granholmová.
Některé studie zjistily, že LNG produkuje během svého životního cyklu výrazně méně skleníkových plynů než jiná fosilní paliva, ale jeho dopad na klima bude záviset na tom, zda tento plyn vytlačí ropu a uhlí, nebo spíše čistou obnovitelnou energii. Jiné studie zjistily vysokou míru úniku metanu – hlavní složky LNG – v různých fázích výroby tohoto paliva. Metan je silný plyn, který ohřívá planetu a v krátkém časovém horizontu má 80krát větší oteplovací schopnost než oxid uhličitý.
Podle zdroje obeznámeného s diskusemi mezi poradci nastupujícího prezidenta i zvažovanými kandidáty na funkce v oblasti národní bezpečnosti Trumpovi spojenci již nyní plánují zrušení moratoria na LNG po jeho lednovém nástupu do funkce.
Zde je uvedeno, co to znamená pro největšího amerického zákazníka.
Zdroj: Bloomberg
Energetická změna v Evropě
Předtím, než Rusko v roce 2022 zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, bylo Rusko největším dodavatelem zemního plynu do Evropské unie. Od té doby blok snížil podíl Moskvy na svém dovozu ze 45 % v roce 2021 na 15 % v roce 2023 tím, že omezil dodávky přicházející plynovodem.
Aby Evropa zaplnila tuto mezeru, dováží obrovské množství zkapalněného zemního plynu z USA a dalších zemí a také plyn z Norska, který je dodáván potrubím. Nyní je podle EIA – která do Evropy počítá i Velkou Británii a Turecko – tento region největším příjemcem vývozu LNG z USA, který loni pohltil dvě třetiny dodávek.
EU také zvýšila dovoz ruského LNG, který jí pomáhá vytápět domácnosti a pohánět továrny. Tento blok však stojí před lhůtou, kterou si sám stanovil, a to do roku 2027, kdy se musí zbavit závislosti na veškerém dovozu fosilních paliv z Moskvy, čímž se USA dostávají do ještě větší role dodavatele energie pro tento region.
Tento den nezávislosti je však ještě daleko. Dlouho předtím, 1. ledna 2025, vyprší smlouva umožňující tranzit ruského plynu plynovody přes Ukrajinu. Podle bruselského think tanku Bruegel představují tyto toky asi 5 % celkového dovozu plynu do EU a zásobují především Rakousko, Maďarsko a Slovensko.
Těmto zemím nedostatek energie nehrozí, tvrdí analytici s tím, že by tento nedostatek pravděpodobně zaplnily dovozem většího množství LNG nebo zemního plynu prostřednictvím plynovodů z jiných evropských zemí.
Ztráta toků přes Ukrajinu však Evropě ztíží doplnění zásob před příští zimou, uvedl Massimo Di Odoardo, vedoucí výzkumný pracovník pro zemní plyn ve společnosti Wood Mackenzie, která se zabývá energetickými daty.
Očekává se, že celosvětová nabídka LNG poroste v průběhu roku 2025 jen mírně, řekl, takže „Evropa bude mít problém dostat úroveň zásobníků na velmi příjemnou úroveň na konci příštího léta“.
Ceny zemního plynu v Evropě klesly z historických maxim dosažených v létě 2022, ale stále jsou více než dvojnásobné oproti historickým úrovním. Konec tranzitní dohody je jedním z důvodů, proč ceny v příštím roce pravděpodobně příliš neklesnou, uvedli analytici CNN. Di Odoardo uvedl, že ceny pravděpodobně zůstanou blízko současné úrovně nebo možná porostou, pokud smlouva nebude obnovena.
Nadcházející přebytek
Situace by se měla pro Evropu zlepšit v druhé polovině desetiletí, kdy se očekává, že na světový trh dorazí vlna nových dodávek LNG z USA, Kataru a od dalších producentů.
Podle Di Odoarda je pravděpodobné, že do konce desetiletí bude množství LNG obchodovaného na světovém trhu o 50 % vyšší než v současnosti, a to bez započtení potenciálních dodávek z aktuálně probíhajících amerických projektů.
Jakékoli další toky v důsledku zrušení Bidenova zákazu by se na trh dostaly až po roce 2030, uvedli analytici.
Až se tak stane, přispějí k širšímu tlaku na pokles evropských cen zemního plynu.
Analytici společnosti Capital Economics ve své poznámce ze začátku tohoto měsíce uvedli, že podle jejich hlavní prognózy klesnou evropské ceny do konce roku 2026 oproti současným úrovním zhruba o polovinu.
Podle Francisca Blanche, vedoucího oddělení výzkumu komodit a derivátů v Bank of America, se však i tak ceny pravděpodobně nevrátí na úroveň před energetickou krizí v Evropě. Ceny zemního plynu prudce vzrostly po ruské invazi, která následovala po zvýšení celosvětové poptávky po energiích v důsledku opětovného otevření ekonomik po výlukách z Covidu.
Dokud bude Evropa dovážet zkapalněný zemní plyn na obrovské vzdálenosti – například přes Atlantický oceán – a nikoliv od bezprostředního souseda, řekl Blanch, ponese náklady na dopravu a další logistiku.
Je to obtížná situace, která evropsképodniky znevýhodňuje oproti podnikům v USA, které za energii obvykle platí mnohem méně.
Evropské ceny zemního plynu jsou v současnosti až pětkrát vyšší než ceny v USA, tvrdí analytici Capital Economics, kteří očekávají, že se tento rozdíl do konce roku 2026 zmenší – výsledkem budou až třikrát vyšší ceny.
Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky, v září ve své přelomové zprávě uvedl, že volatilita evropských cen energií je „rovněž významným faktorem, který brzdí energeticky náročná odvětví a celou ekonomiku“.
Stejně tak Blanch z Bank of America uvádí pozoruhodný postřeh.
„(Společnosti) přesouvají své aktivity pryč (z Evropy),“ řekl. „Pokud máte těžký nebo chemický průmysl – což je energeticky náročné odvětví – míříte na pobřeží Mexického zálivu v USA. Jdete ke zdroji energie.“
Zdroj: Bloomberg
Tento krok však pravděpodobně nepomůže řešit klimatickou krizi a může ji dokonce zhoršit. Co se týče největšího odběratele amerického LNG – Evropy -, která je na dovozu zemního plynu do značné míry závislá, bude si muset na přínos počkat až do konce desetiletí.Region by uvítal dodatečné toky od ledna, protože po téměř třech letech vysokých cen energií je na pokraji ztráty jednoho z posledních zbývajících zdrojů ruského plynu z plynovodů.„Globální trh s plynem zůstává na prahu zimy v napětí a neuklidňují ho předpovědi teplého zimního počasí,“ napsali tento měsíc stratégové Bank of America ve své zprávě. „Trh zůstává zranitelný kvůli relativně nízkým zásobám v Evropě, historické nepřesnosti předpovědí počasí, nejistotě kolem dodávek plynu z Ruska a termínům spuštění nových projektů LNG.“LNG je chlazená, kapalná forma zemníhoplynu, kterou lze přepravovat pomocí námořních tankerů – a americký vývoz zažívá boom. Podle amerického Úřadu pro energetické informace se Spojené státy během necelých deseti let dostaly z pozice zanedbatelného množství tohoto paliva prodávaného do zahraničí a přeskočily Austrálii a Katar a staly se jeho největším světovým dodavatelem.Přesto Bidenova administrativa v lednu pozastavila federální povolení pro několik připravovaných projektů vývozu LNG, zatímco posuzovala dopady exportního boomu na životní prostředí a na energetickou bezpečnost a ceny v tuzemsku. Pozastavení se netýká již schválených vývozů.V úterý ministerstvo energetiky zveřejnilo toto hodnocení, v němž předpovídá, že pokud USA zvýší vývoz LNG nad rámec v současnosti povoleného množství, budou výsledné emise do roku 2050 představovat dalších přibližně 1,5 gigatun znečištění, které otepluje planetu, což odpovídá čtvrtině současných ročních emisí skleníkových plynů v USA.Konečné rozhodnutí o dalším vývozu LNG je „v rukou příští administrativy“, řekla novinářům ministryně energetiky Jennifer Granholmová.Některé studie zjistily, že LNG produkuje během svého životního cyklu výrazně méně skleníkových plynů než jiná fosilní paliva, ale jeho dopad na klima bude záviset na tom, zda tento plyn vytlačí ropu a uhlí, nebo spíše čistou obnovitelnou energii. Jiné studie zjistily vysokou míru úniku metanu – hlavní složky LNG – v různých fázích výroby tohoto paliva. Metan je silný plyn, který ohřívá planetu a v krátkém časovém horizontu má 80krát větší oteplovací schopnost než oxid uhličitý.Podle zdroje obeznámeného s diskusemi mezi poradci nastupujícího prezidenta i zvažovanými kandidáty na funkce v oblasti národní bezpečnosti Trumpovi spojenci již nyní plánují zrušení moratoria na LNG po jeho lednovém nástupu do funkce.Zde je uvedeno, co to znamená pro největšího amerického zákazníka.Energetická změna v EvropěPředtím, než Rusko v roce 2022 zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, bylo Rusko největším dodavatelem zemního plynu do Evropské unie. Od té doby blok snížil podíl Moskvy na svém dovozu ze 45 % v roce 2021 na 15 % v roce 2023 tím, že omezil dodávky přicházející plynovodem.Aby Evropa zaplnila tuto mezeru, dováží obrovské množství zkapalněného zemního plynu z USA a dalších zemí a také plyn z Norska, který je dodáván potrubím. Nyní je podle EIA – která do Evropy počítá i Velkou Británii a Turecko – tento region největším příjemcem vývozu LNG z USA, který loni pohltil dvě třetiny dodávek.EU také zvýšila dovoz ruského LNG, který jí pomáhá vytápět domácnosti a pohánět továrny. Tento blok však stojí před lhůtou, kterou si sám stanovil, a to do roku 2027, kdy se musí zbavit závislosti na veškerém dovozu fosilních paliv z Moskvy, čímž se USA dostávají do ještě větší role dodavatele energie pro tento region.Tento den nezávislosti je však ještě daleko. Dlouho předtím, 1. ledna 2025, vyprší smlouva umožňující tranzit ruského plynu plynovody přes Ukrajinu. Podle bruselského think tanku Bruegel představují tyto toky asi 5 % celkového dovozu plynu do EU a zásobují především Rakousko, Maďarsko a Slovensko.Těmto zemím nedostatek energie nehrozí, tvrdí analytici s tím, že by tento nedostatek pravděpodobně zaplnily dovozem většího množství LNG nebo zemního plynu prostřednictvím plynovodů z jiných evropských zemí.Ztráta toků přes Ukrajinu však Evropě ztíží doplnění zásob před příští zimou, uvedl Massimo Di Odoardo, vedoucí výzkumný pracovník pro zemní plyn ve společnosti Wood Mackenzie, která se zabývá energetickými daty.Očekává se, že celosvětová nabídka LNG poroste v průběhu roku 2025 jen mírně, řekl, takže „Evropa bude mít problém dostat úroveň zásobníků na velmi příjemnou úroveň na konci příštího léta“.Ceny zemního plynu v Evropě klesly z historických maxim dosažených v létě 2022, ale stále jsou více než dvojnásobné oproti historickým úrovním. Konec tranzitní dohody je jedním z důvodů, proč ceny v příštím roce pravděpodobně příliš neklesnou, uvedli analytici CNN. Di Odoardo uvedl, že ceny pravděpodobně zůstanou blízko současné úrovně nebo možná porostou, pokud smlouva nebude obnovena.Nadcházející přebytekSituace by se měla pro Evropu zlepšit v druhé polovině desetiletí, kdy se očekává, že na světový trh dorazí vlna nových dodávek LNG z USA, Kataru a od dalších producentů.Podle Di Odoarda je pravděpodobné, že do konce desetiletí bude množství LNG obchodovaného na světovém trhu o 50 % vyšší než v současnosti, a to bez započtení potenciálních dodávek z aktuálně probíhajících amerických projektů.Jakékoli další toky v důsledku zrušení Bidenova zákazu by se na trh dostaly až po roce 2030, uvedli analytici.Až se tak stane, přispějí k širšímu tlaku na pokles evropských cen zemního plynu.Analytici společnosti Capital Economics ve své poznámce ze začátku tohoto měsíce uvedli, že podle jejich hlavní prognózy klesnou evropské ceny do konce roku 2026 oproti současným úrovním zhruba o polovinu.Podle Francisca Blanche, vedoucího oddělení výzkumu komodit a derivátů v Bank of America, se však i tak ceny pravděpodobně nevrátí na úroveň před energetickou krizí v Evropě. Ceny zemního plynu prudce vzrostly po ruské invazi, která následovala po zvýšení celosvětové poptávky po energiích v důsledku opětovného otevření ekonomik po výlukách z Covidu.Dokud bude Evropa dovážet zkapalněný zemní plyn na obrovské vzdálenosti – například přes Atlantický oceán – a nikoliv od bezprostředního souseda, řekl Blanch, ponese náklady na dopravu a další logistiku.Je to obtížná situace, která evropsképodniky znevýhodňuje oproti podnikům v USA, které za energii obvykle platí mnohem méně.Evropské ceny zemního plynu jsou v současnosti až pětkrát vyšší než ceny v USA, tvrdí analytici Capital Economics, kteří očekávají, že se tento rozdíl do konce roku 2026 zmenší – výsledkem budou až třikrát vyšší ceny.Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky, v září ve své přelomové zprávě uvedl, že volatilita evropských cen energií je „rovněž významným faktorem, který brzdí energeticky náročná odvětví a celou ekonomiku“.Stejně tak Blanch z Bank of America uvádí pozoruhodný postřeh.„ přesouvají své aktivity pryč ,“ řekl. „Pokud máte těžký nebo chemický průmysl – což je energeticky náročné odvětví – míříte na pobřeží Mexického zálivu v USA. Jdete ke zdroji energie.“
Společnost AppLovin, významný hráč v oblasti reklamních technologií, znovu přitáhla pozornost investorů i analytiků poté, co ve středu oznámila výsledky...