Klíčové body
- Ropa se během slabého obchodování v závěru roku pohybovala na nízkých hodnotách
- Ceny zlata se v pátek v podstatě nezměnily
- Měď roste díky zprávám o nedostatku koncentrátu, silný dolar omezuje zisky
Ropa se v závěru roku pohybuje v nízkých hodnotách, protože investoři zvažují rizika v roce 2025
Ropa se během slabého obchodování v závěru roku pohybovala na nízkých hodnotách, přičemž investoři hodnotili výhled na rok 2025 a zároveň sledovali vývoj na Blízkém východě.
Cena ropy Brent se ustálila poblíž 73 dolarů za barel poté, co ve čtvrtek ztratila 0,4 %, zatímco ropa West Texas Intermediate se držela pod 70 dolary za barel. Ukazatel desetidenní volatility pro americký ropný benchmark poklesl na nejnižší hodnotu od roku 2021, přičemž stejná metrika pro ropu Brent se snížila na nejužší hodnotu od března.
Na Blízkém východě Izrael zasáhl cíle v Jemenu, které podle něj ovládali Hútíové, poslední ze skupin podporovaných Íránem, které se stále plně zapojují do regionální války, jež začala před 14 měsíci. Povstalci ohrožují lodní dopravu v Rudém moři a nutí tankery k delším trasám kolem jižní Afriky.
Ropa je na cestě k mírné roční ztrátě, ačkoli obchodování se od poloviny října omezuje na úzké pásmo. Panují všeobecné obavy, že trh může být v příštím roce přezásoben, protože poptávka v Číně zpomaluje a globální dodávky se rozšiřují, ačkoli obchodníci zůstávají opatrní kvůli potenciálnímu zpřísnění amerických sankcí proti tokům z Íránu za prezidentství Donalda Trumpa.

„Trh s ropou je v této nízké dynamice volatility poměrně stabilní,“ uvedl Gao Jian, analytik společnosti Qisheng Futures Co. a dodal, že obavy investorů ohledně rovnováhy nabídky a poptávky, stejně jako geopolitika, ‚zůstávají nevyřešeny‘.
Rozpětí promptní ceny WTI, kdy se nejbližší kontrakt obchoduje s prémií 39 centů za barel oproti dalšímu v pořadí, poukazuje na krátkodobé napětí. Začátkem tohoto týdne americká průmyslová skupina upozornila na pokles celostátních zásob ropy.
Ceny zlata jsou stabilní při slabém obchodování na konci roku, silný dolar vytváří tlak
Ceny zlata se v pátek při slabším obchodování na konci roku v asijském obchodování v podstatě nezměnily, ačkoli tento týden by se měly zvýšit v souvislosti s opatrným výhledem po jestřábím příklonu amerického Federálního rezervního systému.
Spotová cena zlata se v podstatě nezměnila a činila 2 633,40 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru se do 00:20 SEČ
Obchodování se zlatem se obvykle ke konci roku vyznačuje nízkými objemy a utlumenými cenami, protože mnoho institucionálních obchodníků a účastníků trhu uzavírá své knihy před sváteční sezónou.
Kromě toho je na konci roku obvykle méně zveřejňovaných ekonomických údajů a důležitých politických rozhodnutí, což snižuje katalyzátory výrazné volatility cen.
Žlutý kov měl za tento týden vzrůst o 0,3 % poté, co v předchozím týdnu ztratil více než 1 %. Silný dolar po jestřábí změně Fedu z minulého týdne nadále vytváří tlak na pokles hodnoty kovu.
Zlato pod tlakem silného dolaru
Index amerického dolaru byl v pátek během asijského obchodování mírně vyšší a pohyboval se v blízkosti dvouletého maxima, kterého se dotkl minulý týden.

Silnější dolar často zatěžuje ceny zlata, protože zdražuje žlutý kov pro kupce používající jiné měny.
Ceny zlata prudce klesly poté, co zasedání Fedu naznačilo pouze další dvě snížení sazeb v roce 2025, oproti předchozím očekáváním čtyř.
Vyšší úrokové sazby vytvářejí tlak na pokles zlata, čímž se zlato stává atraktivnějším ve srovnání s úročenými aktivy, jako jsou dluhopisy
Ostatní drahé kovy byly v pátek také nevýrazné. Futures na platinu zůstaly beze změny na 954,50 USD za unci, zatímco futures na stříbro byly stabilní na 30,380 USD za unci.
Měď roste díky zprávám o nedostatku koncentrátu, silný dolar omezuje zisky
Mezi průmyslovými kovy byly ceny mědi vyšší poté, co zpráva agentury Reuters ukázala, že přední čínské měděné hutě stanovily pro první čtvrtletí roku 2025 nižší výhled zpracovatelských poplatků ve srovnání s tímto čtvrtletím, což odráží pokračující nedostatek měděných koncentrátů.

Na setkání v Šanghaji se zástupci nákupního týmu čínských hutí dohodli na nových sazbách poplatků za zpracování a rafinaci měděného koncentrátu a stanovili je na 25 USD za metrickou tunu a 2,5 centu za libru, což je o 28,6 % méně než ve čtvrtém čtvrtletí, kdy činily 35 USD za tunu a 3,5 centu za libru.
Červený kov nedokázal z této zprávy plně těžit, protože jej zatížil silný dolar.
Benchmarkové futures na měď na londýnské burze kovů vzrostly o 0,5 % na 1008,50 USD za tunu, zatímco únorové futures na měď se snížily o 0,1 % na 4,1360 USD za libru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky