Klíčové body
- Wall Street vidí nejistý výhled pro akcie během Trumpova druhého období, s energetikou na vrcholu a technologiemi pod tlakem
- Ceny ropy mohou růst díky geopolitickým faktorům a americkým sankcím, zatímco benzinové ceny zůstávají nejasné
- Zlato i bitcoin by mohly těžit z inflace, geopolitiky a podpory kryptoměn nové administrativy
- Výnosy amerických dluhopisů budou pravděpodobně volatilní, zejména desetileté, s možným krátkým vzestupem nad 5 %
Nálada kolem Trumpova druhého proobchodního období byla převážně býčí, přičemž široký benchmark S&P 500 vzrostl od prezidentských voleb o téměř 4 %. V pátek index vyskočil o 2,9 % a dosáhl nejlepšího týdenního výkonu od začátku listopadu.
Tato lepší výkonnost však neodráží současnou nejistotu, která se nad trhem vznáší. Investoři diskutují o tom, zda trh může pokračovat v býčí jízdě tváří v tvář očekávaným clům, doznívajícímu cyklu snižování sazeb a otázkám ohledně regulační politiky nové administrativy.
V této souvislosti server CNBC Pro zkoumal, jak se některým aktivům dařilo během prvních 100 dnů Trumpova posledního prezidentství. Zeptali jsme se také tří investorů, zda lze stejnou výkonnost očekávat i tentokrát. Zde jsou jejich odpovědi.

Tři hlavní indexy zaznamenaly během prvních 100 dnů Trumpova posledního funkčního období v roce 2017 nárůst: Index S&P 500 zaznamenal nárůst o 5,3 %, Dow Jones Industrial Average vyskočil o 6,1 % a Nasdaq Composite o 9,2 %. Přesto investoři nyní tvrdí, že trh tentokrát další výraznou rally zažít nemusí. Jeff Kilburg, zakladatel a generální ředitel společnosti KKM Financial, uvedl: “Na rozdíl od Trumpa 1.0 jsme byli svědky toho, že index S&P 500 měl dva roky po sobě téměř 25% výnosy. Je opravdu náročné, aby se to opakovalo, pokud neuvidíme další posílení spotřebitelů a další zisky korporací.”
Art Hogan, hlavní tržní stratég společnosti B. Riley Wealth Management, se domnívá, že pauza v rally má smysl, protože investoři čekají, co by mohla přinést nová administrativa. “Letos přichází nová administrativa, která s sebou přináší nejistotu ohledně toho, jak bude nová politika vypadat,” řekl pro CNBC. “Myslím, že investoři z velké části pravděpodobně zaujmou vyčkávací postoj, a to je zatím v tomto roce docela patrné. V letošním roce jsme v podstatě na stejné úrovni.”
Během prvních 100 dnů Trumpovy vlády v roce 2017 vzrostl sektor informačních technologií o 11,5 %, zatímco energetika propadla o 8,2 %. V letošním roce je to právě energetický sektor, který vede trh se ziskem 9,2 %, zatímco technologické akcie, které poklesly o 0,2 %, tvoří druhý nejhorší sektor indexu S&P. Všichni tři investoři se domnívají, že akcie Energetiky by mohly pokračovat ve své dominanci i nadále.
“Nabídka a poptávka po energetických produktech je mnohem vyrovnanější, než jak se projevilo v cenách komodit,” uvedl Hogan. “Energetika se obchoduje za velmi, velmi rozumné násobky a vyhazuje dividendy, které jsou atraktivní. Bude to jeden z výkonnějších sektorů.”

Naopak investoři nepředpokládají, že by technologický sektor v roce 2025 dosahoval stejných výkonů, a to navzdory tomu, že obchodování s umělou inteligencí slibuje, že bude technologické akcie nadále podporovat. „Musíme zmírnit očekávání, že nebudeme svědky stejných parabolických zisků v alfa-produkci, jako tomu bylo v posledních několika letech při COVIDU,“ řekl Kilburg. „Technologie budou stále tématem roku 2025, ale myslím, že v první polovině roku přijde masivní přecenění jen proto, že se staly příliš velkými a příliš rychlými.“ Hogan a Kilburg se však shodují na tom, že zdravotnictví by mohlo v budoucnu dosahovat lepších výsledků, přičemž první z nich označuje za další atraktivní sektor také finance, a to díky zdravějšímu úrokovému prostředí pro banky a oživení aktivity na kapitálových trzích.
Přejdeme-li k ropě, během prvních 100 dnů Trumpova prvního funkčního období byly ceny ropy volatilní a nakonec skončily níže, než začaly. Všichni tři investoři nyní předpovídají, že ceny ropy v tomto volebním období porostou. Kilburg uvedl: “”Moje teze byla, že pokud Trump dokáže nastolit mír na Blízkém východě – což sem zřejmě přinesl již před inaugurací – pak cena ropy půjde nahoru.” Peter Boockvar, investiční ředitel společnosti Bleakley Financial Group, poukázal na nové americké sankce proti ruským producentům ropy jako na další potenciální katalyzátor růstu cen ropy.
Pokud jde o ceny benzinu, ty od ledna do dubna 2017 vzrostly. Jejich trajektorii by tentokrát mohlo být obtížnější předpovědět, vzhledem k tomu, že benzin doposud neodrážel růst cen ropy. Hogan se domnívá, že ceny benzinu zůstanou stabilní, pokud ceny ropy zůstanou v současném rozpětí. Kilburg naopak předpovídá, že bolest u benzinových pump se pro zákazníky v USA zvýší.
Všichni tři investoři předpokládají, že ceny zlata budou v příštích 100 dnech nadále růst, podobně jako tomu bylo v roce 2017. Jako faktory přispívající k růstu uvádějí geopolitickou nejistotu a obavy z inflace. Co se týče bitcoinu, Hogan zmínil, že přívětivější administrativa ke kryptoměnám a širší přijetí bitcoinu jako třídy aktiv by mohly nadále tlačit jeho cenu vzhůru. Na druhou stranu Kilburg předpokládá, že v nadcházejících dnech může dojít k potenciálnímu stahování ceny kryptoměny zpět.

Hodnota amerického dolaru vůči ostatním hlavním měnám od ledna do dubna 2017 vzrostla. Po Trumpově znovuzvolení dolar rovněž vzrostl, k čemuž ho přiměl jeho protekcionističtější a protarifní postoj. Boockvar a Hogan se však domnívají, že tato rally dolaru může brzy ztratit na síle. Kilburg se naopak domnívá, že dolar bude nadále růst, ale nedojde k dalšímu výraznému posílení, pokud nedojde k výrazné změně celní politiky.
Diskutujeme-li o výnosech amerických státních dluhopisů, ty se od roku 2017 výrazně zvýšily. Do minulého pátku činil výnos dvouletých státních dluhopisů přibližně 4,283 %, zatímco výnos referenčních desetiletých státních dluhopisů byl na úrovni 4,623 %. Vzhledem k tomu, že přední část výnosové křivky je ovlivněna sazbou federálních fondů, všichni tři investoři se shodli, že dvouletý výnos pravděpodobně zůstane na současných úrovních. Naopak desetiletý výnos, který odráží sentiment investorů kolem hospodářského růstu, by se podle Hogana mohl usadit v rozmezí 4,25 až 4,75 %. Zdá se, že Boockvar a Kilburg se přiklánějí k tomu, že výnosy dluhopisů s delší splatností se budou pohybovat výše. Kilburg dokonce předpovídá, že výnosová křivka by se mohla dočasně zvednout, protože držitelé dluhopisů požadují větší odměnu za riziko, které podstupují. Uvedl: “Skutečně si myslím, že dojde ke krátkodobému pohybu desetiletých výnosů nad 5 %. Pak dojde k vyplavení z reposazby ze strany některých největších institucionálně umístěných držitelů státních dluhopisů a pak se to tak nějak ustálí zpět na 4,5 %.” Kilburg shrnul jejich náladu a varoval: “Myslím si však, že prvních 100 dní bude pro úrokové sazby masivně volatilních.”
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky