Klíčové body
- Hrozba cel pomáhá dolaru
- Euro před zasedáním ECB klesá
- Pokles jüanu po slabých čínských údajích o indexu PMI
- Co sledují analytici?
V 10:35 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na 107,310, což je v tomto týdnu pokles o více než 1 %.
Hrozba cel pomáhá dolaru
Dolar minulý týden zažil nejslabší týden od listopadu 2023, protože se zdálo, že Donald Trump omezil hrozbu obchodních cel, což přimělo obchodníky snížit rizikovou prémii zakotvenou v měnách klíčových obchodních partnerů.
Tyto obavy se však znovu objevily, když USA úspěšně využily hrozbu dovozních cel vůči Kolumbii k zajištění svého politického cíle, kterým je navracení nelegálních přistěhovalců.
„Použití cel jako politické páky se nyní zdá být trhem dobře pochopeno a možná bude stát za snížením mezní volatility,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Přesto devizový trh stále operuje s potenciálním termínem 1. února, kdy budou zavedena cla proti Mexiku, Kanadě a Číně – a to může zabránit další přílišné korekci dolaru v tomto týdnu.“
Vyhlídka na zavedení vysokých cel na zboží ze zemí, jako jsou Čína, Kanada, Mexiko a eurozóna, podnítila obavy z opětovného nárůstu inflace, což v posledních měsících podpořilo americký dolar.
Federální rezervní systém ve středu ukončí své poslední dvoudenní zasedání, na kterém bude stanovovat svou měnovou politiku, a všeobecně se očekává, že ponechá úrokové sazby beze změny.

Euro před zasedáním ECB klesá
V Evropě si EUR/USD připsal 0,1 % na 1,0489 poté, co se v lednu nečekaně zlepšila německá podnikatelská morálka díky pozitivnějšímu hodnocení současné ekonomické situace, jak ukázal pondělní průzkum.
Institut Ifo uvedl, že jeho index podnikatelského klimatu se v lednu zvýšil na 85,1 z 84,7 v předchozím měsíci, zatímco index současných podmínek vzrostl na 86,1 v lednu z 85,1 v prosinci.
To se přidalo ke zlepšeným údajům o aktivitě v eurozóně za leden z minulého týdne, které naznačují, že ekonomika eurozóny se pomalu zlepšuje.
Stále se však všeobecně očekává, že Evropská centrální banka na svém příštím zasedání opět sníží úrokové sazby.
Obchodníci sledují další náznaky od šéfky ECB Christine Lagardeové, které by mohly posunout ručičku pro další tři snížení, která očekávají v tomto roce po čtvrtečním kroku.
„Očekávejte, že EUR/USD bude v nejbližší době pravděpodobně udržován v pásmu 1,0400-1,0500, přičemž dalšími katalyzátory pohybu budou zasedání FOMC ve středu a ECB ve čtvrtek,“ dodala ING.
GBP/USD se obchodoval o 0,1 % níže na 1,2460, přičemž libra vykazuje slabost před dalším zasedáním Bank of England, které se uskuteční na začátku února.
„Myslíme si, že existuje dobrý důvod pro to, aby se GBP/USD později v tomto roce obchodoval na úrovni 1,19/20, protože Bank of England zrychlí tempo svého cyklu uvolňování a kancléřka se možná bude muset vrátit k dalšímu zpřísňování fiskální politiky později v tomto roce,“ dodala ING.
Pokles jüanu po slabých čínských údajích o indexu PMI
V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,6 % níže na úrovni 154,76, přičemž jen těžil z toho, že Bank of Japan minulý týden zvýšila úrokové sazby.
Centrální banka rovněž naznačila, že plánuje další zvýšení sazeb, pokud se její ekonomický výhled v nadcházejících měsících přizpůsobí očekáváním.
USD/CNY se obchodoval o 0,2 % výše na 7,2603 poté, co výrobní aktivita v Číně v lednu nečekaně poklesla, protože nedávná stimulační opatření Pekingu poskytla místním podnikům jen krátkou podporu.
Mezitím v průběhu měsíce výrazně zpomalil i růst v nevýrobním sektoru, přičemž místní podniky čelily nejistotě kvůli potenciálnímu zvýšení amerických obchodních cel.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky