Klíčové body
- Ropa rozšířila své ztráty poté, co se Donald Trump a Vladimir Putin dohodli na rozhovorech o ukončení války na Ukrajině
- Americké sankce uvalené na moskevský ropný sektor narušily tok ruské ropy
- Zlato posílilo a posunulo se k rekordu, zatímco americký dolar a výnosy státních dluhopisů klesly
- Mezi průmyslovými kovy klesly referenční futures na měď na Londýnské burze kovů o 0,1 %
Ropa dále klesá, protože Trump ohlásil jednání s Ruskem o ukončení války na Ukrajině
Ropa rozšířila své ztráty poté, co se americký prezident Donald Trump a jeho protějšek Vladimir Putin dohodli na rozhovorech o ukončení války na Ukrajině, což vyvolalo spekulace, že rizika pro ruské dodávky se mohou zmírnit.
Cena ropy Brent po středečním poklesu o 2,4 % klesla pod 75 dolarů za barel, což je nejvíce za více než dva měsíce, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 71 dolarů. Trump uvedl, že jednání začnou okamžitě a že se s Putinem pravděpodobně setká v Saúdské Arábii v „nedaleké budoucnosti“, jak uvedl na sociálních sítích.
„Jsem mnohem skeptičtější k tomu, že jednání proběhnou spíše dříve než později,“ řekl Wayne Gordon, regionální investiční ředitel společnosti UBS Group AG v Singapuru. „Je velmi brzy na to, abychom to všechno oceňovali.“
Americké sankce uvalené na moskevský ropný sektor narušily tok ruské ropy, který na začátku letošního roku pomohl podpořit růst světových ropných benchmarků. Trh se však nechal strhnout různými Trumpovými celními salvami, které v posledních třech týdnech zatěžovaly sentiment a ceny.

Prezidentova obchodní politika hrozí podnítit volatilitu na světových trzích a má potenciál vytvořit nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, která neodráží základní faktory, uvedl OPEC ve středeční měsíční zprávě. Ze zprávy rovněž vyplynulo, že někteří členové lépe provádějí omezení nabídky.
Mezinárodní energetická agentura má později ve čtvrtek poskytnout přehled o trhu včetně výhledu nabídky a poptávky.
Zlato obnovuje vzestup směrem k rekordu s dolarem a obchodu v centru pozornosti
Zlato posílilo a posunulo se k rekordu, zatímco americký dolar a výnosy státních dluhopisů klesly, přičemž obchodníci vyhodnotili snahu USA pokusit se ukončit válku na Ukrajině a také rušivé kroky prezidenta Donalda Trumpa v oblasti obchodu.
Cena kovu překonala hranici 2 917 dolarů za unci a přiblížila se tak maximu nad 2 942 dolary, které bylo dosaženo na začátku tohoto týdne. Trump se v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodl na zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině, což podpořilo euro. Nejnovější růst kovu následoval po středečním mírném růstu, i když údaje ukázaly vyšší než očekávaný růst inflace v USA, který otupil argumenty pro snížení sazeb.
Zlato se v letošním roce vyšplhalo na vyšší úroveň, zaznamenalo několik rekordů a potenciálně se chystá otestovat hranici 3 000 USD za unci. Růst byl poháněn poptávkou po útočištích, přičemž obchodníci se snažili odhadnout dopad postojů nové administrativy k obchodu a geopolitice. Centrální banky včetně čínské navýšily držbu a expandovaly také burzovně obchodované fondy podporované zlatem.

Spotové zlato ve 13:55 v Singapuru vzrostlo o 0,5 % na 2 917,08 USD za unci a zvýšilo tak letošní zisky na více než 11 %.
Ostatní drahé kovy ve čtvrtek rostly. Futures na platinu vzrostly o 1,2 % na 1 057,65 USD za unci a futures na stříbro o 0,3 % na 32,880 USD za unci.
Mezi průmyslovými kovy klesly referenční futures na měď na Londýnské burze kovů o 0,1 % na 9474,75 USD za tunu, zatímco březnové futures na měď vzrostly o 0,8 % na 47265 USD za libru.
Přetrvává nervozita ze sazeb a obavy z obchodních cel
Trhy zůstaly i po příznivějších než očekávaných údajích o indexu spotřebitelských cen za leden stále nervózní z toho, že úrokové sazby v USA zůstanou na vysoké úrovni delší dobu.
Po tisku následovalo svědectví předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, že centrální banka zůstane opatrná ohledně dalšího snižování sazeb. Powell rovněž uvedl, že silná americká ekonomika dává Fedu dostatek prostoru, aby se snižováním sazeb nespěchal.
Trhy také zůstaly na pozoru kvůli inflaci, kterou podpoří zvýšená americká obchodní cla – ta odnesou domácí dovozci.
Trump začátkem tohoto týdne schválil 25% cla na veškerý dovoz oceli a hliníku a také označil reciproční cla pro hlavní obchodní partnery USA.
Obavy z vyšších cel byly hlavním motorem poptávky po zlatě jako bezpečném přístavu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky