Klíčové body
- Cena ropy Brent se po čtvrtečním mírném poklesu pohybovala poblíž 75 dolarů za barel
- Ceny zlata se v pátek během asijského obchodování příliš nepohnuly a zůstaly poblíž rekordních maxim
- Benchmarkové futures na měď na londýnské burze kovů vzrostly o 0,9 % na 9572,05 USD za tunu
Ropa se stabilizuje, protože Trumpova reciproční cla zvyšují obchodní napětí
Cena ropy Brent se po čtvrtečním mírném poklesu pohybovala poblíž 75 dolarů za barel, zatímco cena ropy West Texas Intermediate byla nad 71 dolary za barel. Americký prezident podepsal opatření, kterým navrhuje nová cla pro jednotlivé země. Jeho dokončení by mohlo trvat týdny nebo měsíce, ale zvýšilo vyhlídky na další obchodní napětí.
Cla na ropu z Kanady a Mexika mají začít platit příští měsíc spolu s dávkou na ocel, ale americký ropný průmysl je přesvědčen, že se mu podaří získat od Trumpovy administrativy výjimky, jak uvádí Americký ropný institut.
Ropa tento týden stále směřuje k mírnému růstu, prvnímu od poloviny ledna, po známkách toho, že americké sankce omezují tok ruské ropy. Trump a jeho protějšek Vladimir Putin se však dohodli na rozhovorech o ukončení války na Ukrajině, což vyvolává spekulace, že by se rizika pro dodávky mohla zmírnit.

„Jakákoli další eskalace obchodního napětí, zejména v souvislosti s novými cly nebo odvetnými opatřeními, by mohla mít dopad na globální ekonomický růst, a tím i na poptávku po ropě,“ napsala Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte.
Sankce uvalené na Rusko spolu s Íránem přiměly Mezinárodní agenturu pro energii, aby opět snížila svá očekávání ohledně globálního přebytku ropy v letošním roce. Podle měsíční zprávy zveřejněné ve čtvrtek přispěl ke snížení prognózy IEA výhled silnějšího růstu poptávky v Asii.
Ceny zlata stabilně blízko rekordních maxim v prostředí celní a inflační nejistoty
Ceny zlata se v pátek během asijského obchodování příliš nepohnuly a zůstaly poblíž rekordních maxim i přesto, že americký prezident Donald Trump odložil plány na zavedení recipročních cel, což na finančních trzích vyvolalo rizikový pohyb.
Zlatu však pomohly prudké ztráty dolaru, když zelená bankovka v důsledku Trumpova kroku odevzdala většinu svých nedávných zisků. Dolar také oslabily některé smíšené údaje o inflaci, které zvýšily optimismus ohledně nižších úrokových sazeb v letošním roce.
Oslabení dolaru také pomohlo zlatu překonat sníženou poptávku po bezpečných přístavech, když Trump upozornil na potenciální mírové rozhovory ohledně Ruska a Ukrajiny.
Spotové zlato se ustálilo na 2 928,91 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu vzrostly do 00:22 SEČ
Zlato míří k sedmému pozitivnímu týdnu, protože poptávka po útočištích přetrvává
Ceny zlata měly tento týden přidat zhruba 2,4 % – sedmý týden růstu v řadě, protože poptávka po bezpečných přístavech zůstala ve hře v souvislosti s nejistotou ohledně Trumpovy politiky.

Trump ve čtvrtek podepsal exekutivní příkaz zkoumající potenciální reciproční cla na hlavní obchodní partnery USA, která budou zavedena do dubna, oproti dřívějším hrozbám, že přijdou tento týden.
Nálada na trzích se díky této představě zlepšila vzhledem k tomu, že dubnový termín dává zemím více času na vyjednávání s Washingtonem.
Trump však stále pokračoval ve své ostré obchodní rétorice, když na začátku tohoto týdne zavedl 25% cla na dovoz oceli a hliníku.
Nejistota ohledně Trumpa udržovala ve hře nabídky bezpečných přístavů pro zlato, i když se zdálo, že se krátkodobá nálada na riziko zlepšila.
Měď, průmyslové kovy těží ze spekulací o clech
Průmyslové kovy tento týden prudce vzrostly, protože Trumpova cla na tento sektor podnítila sázky na to, že americké společnosti budou mít problém zajistit si domácí dodávky. Ačkoli měď nebyla předmětem žádných cel, bylo vidět, že obchodníci sázejí na to, že i na tento červený kov budou nakonec uvalena cla.
Kromě toho Čína v odvetě za Trumpova cla zavedla také kontroly vývozu několika klíčových materiálů, což vyvolalo naděje na výpadek dodávek.
Benchmarkové futures na měď na londýnské burze kovů vzrostly o 0,9 % na 9572,05 USD za tunu, zatímco březnové futures na měď vzrostly o 0,4 % na 4,8045 USD za libru.
Mírnější dolar prospívá trhům s kovy při smíšené inflaci
Dolar během posledních dvou seancí prudce klesl a vzdal se většiny svých nedávných zisků dosažených v souvislosti s Trumpovými cly.
Na dolar však tlačily také poněkud smíšené údaje o inflaci, které podnítily sázky na případné snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
Zatímco údaje o inflaci výrobců i spotřebitelů byly za leden vyšší, než se očekávalo, některé složky těchto dvou údajů, které se promítají do indexu cen PCE, mírně změkly.
Údaje o PCE jsou preferovaným ukazatelem inflace Fedu a klesající tendence tohoto údaje by mohla centrální bance poskytnout větší prostor pro snížení sazeb.
Ceny ostatních drahých kovů v souvislosti s touto představou vzrostly. Futures na platinu vzrostly o 0,2 % na 1 050,45 USD za unci, zatímco stříbro posílilo o téměř 2 % na 33,352 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky