Klíčové body
- Cena ropy vzrostla nad 75 dolarů za barel po nových sankcích USA na íránskou ropu a nejistotě kolem obchodních cel
- Trh sleduje dopady sankcí, ale růst cen omezuje nejistota ohledně nabídky a možného zvýšení těžby OPEC+
- Cena zlata klesla, ale zůstala blízko rekordních maxim kvůli obavám z obchodních cel USA a zhoršujících se vztahů s Čínou
- Slabší dolar podpořil ceny kovů, zatímco investoři sledují ekonomická data USA a možné snižování sazeb Fedu
Ropa roste, protože sankce proti Íránu a Trumpovy komentáře o clech otřásly trhem
Ropa posílila, když USA vyhlásily nové sankce na íránskou ropu a americký prezident Donald Trump naznačil, že obchodní cla jsou stále ve hře.
Cena ropy Brent se po pondělním mírném růstu dostala nad 75 dolarů za barel, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 71 dolarů. USA uvalily další omezení na zprostředkovatele, lodě a jednotlivce, kteří jsou podle nich spojeni s nelegálními dodávkami íránské ropy. Ačkoli byla tato doplnění omezená, následují po řadě dalších opatření.
Ropa má za sebou raketový začátek roku, kdy nejprve rostla díky chladnému počasí a dřívějšímu kolu sankcí ze strany USA, poté zisky stáhla poté, co se prezident Donald Trump ujal úřadu a inicioval plány na zavedení cel. Odvody, které mají příští měsíc zasáhnout Kanadu a Mexiko – kroky, které by potenciálně mohly zachvátit energetiku -, byly stále „na čas“, řekl Trump na tiskové konferenci.
„Trh bedlivě sleduje čerstvé americké sankce proti Íránu“, přičemž jejich dopady jsou nejasné, uvedla Soni Kumari, komoditní stratég společnosti ANZ Group Holdings v indickém Bengalúru. Přesto podle ní existují kompenzační faktory, které budou růst omezovat, včetně otázek kolem nabídky.
Kromě Íránu se obchodníci potýkají s řadou dalších problémů s dodávkami. Zatímco se všeobecně očekává, že OPEC a jeho spojenci opět odloží zvýšení těžby, Irák usiluje o obnovení toku ropy ropovody z Kurdistánu a jednání o ukončení války na Ukrajině mohou ovlivnit dodávky ruské ropy.

Trumpova administrativa sice hovoří o obnovení tzv. maximální nátlakové kampaně proti Íránu, ale obecněji signalizuje, že upřednostňuje levnější ropu. To zahrnovalo kroky na podporu vyšší domácí produkce a také výzvu OPEC+ ke snížení cen.
V Londýně později v úterý začne konference International Energy Week, na které vystoupí mimo jiné Fatih Birol z Mezinárodní energetické agentury a vedoucí pracovníci řady velkých energetických společností, kteří nabídnou další informace o výhledu.
Ceny zlata oslabují, ale rekordním maximům se blíží v souvislosti s cly a nervozitou mezi USA a Čínou
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly, ale zůstaly blízko nedávných maxim, když poptávku po bezpečném přístavu podpořily obavy z vyšších amerických obchodních cel a zhoršujících se vztahů mezi Washingtonem a Pekingem.
V nočním obchodování žlutý kov vzrostl a přiblížil se rekordnímu maximu v důsledku přetrvávající poptávky po bezpečném přístavu. Tento trend podpořil americký prezident Donald Trump, který signalizoval, že do příštího týdne stále plánuje zavést 25% cla na Kanadu a Mexiko.
Stalo se tak poté, co Trump o víkendu podepsal rozsáhlý exekutivní příkaz, jehož cílem je zpřísnit obchodní a investiční omezení vůči Číně, což by mohlo svědčit o dalším zhoršení vztahů
Spotové zlato kleslo o 0,5 % na 2 947,73 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu klesly do 01:03 SELČ

Trumpovy celní hrozby, nervozita z Číny podporují zlato
Poptávku po zlatě nadále podporovaly nejnovější Trumpovy komentáře ohledně cel vůči Kanadě a Mexiku, která by mohla být zavedena s vypršením lhůty 4. března příštího týdne.
Takový krok by pravděpodobně vyvolal odvetná opatření ze strany obou zemí a eskaloval by globální obchodní válku.
Kromě toho by Trumpův jestřábí postoj vůči Číně mohl přilákat i další odvetná opatření ze strany Pekingu. Trump již dříve v únoru uvalil 10% cla na veškerý čínský dovoz, přičemž Peking v odvetě zavedl řadu obchodních cel a kontrol vývozu.
Agentura Bloomberg uvedla, že Trumpova administrativa zvažuje přísnější kontroly vývozu čipů do Číny, což by mohlo ještě více přitáhnout hněv Pekingu.
Stalo se tak poté, co Trump o víkendu podepsal rozsáhlý exekutivní příkaz, jehož cílem je dále omezit čínské investice a vývoz.
Dolar, výnosy podkopány ekonomickými obavami USA
Dolar se tento týden propadl na více než dvouměsíční minimum, z čehož těžily ceny kovů, protože investoři se také obávali možného ochlazení americké ekonomiky.
Výnosy státních dluhopisů se v souvislosti s touto představou také zmírnily, protože údaje za poslední dva týdny ukázaly ochlazení spotřebitelské nálady a výdajů v USA.
To zatížilo dolar v souvislosti se sázkami, že Federální rezervní systém bude muset dále snížit sazby, aby podpořil ekonomiku. Údaje o HDP Spojených států za čtvrté čtvrtletí, které mají být zveřejněny koncem tohoto týdne, nabídnou další náznaky tohoto trendu.
Mírnější dolar prospíval cenám kovů, i když celkově zaostávaly za zlatem. Futures na platinu klesly o 0,5 % na 971,65 USD za unci, zatímco futures na stříbro se ustálily na 32,623 USD za unci.
Mezi průmyslovými kovy klesly referenční futures na měď na Londýnské burze kovů o 0,3 % na 9465,20 USD za tunu, zatímco březnové futures na měď klesly o 0,4 % na 4,5420 USD za libru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky