Klíčové body
- Čína označila americká cla za vydírání a slíbila tvrdou odpověď
- Trump pohrozil zvýšením cel na čínský dovoz až na 100 %
- Evropská unie chystá odvetná cla a jedná o dohodě s USA
- Investoři zůstávají nervózní, trhy reagují citlivě na každou zprávu
Výtka Pekingu přišla poté, co Trump pohrozil, že ve středu zvýší cla na americký dovoz z druhé světové ekonomiky na více než 100 % v reakci na rozhodnutí Číny vyrovnat „reciproční“ cla, která Trump oznámil minulý týden.
„Hrozba americké strany, že vystupňuje cla vůči Číně, je chybou na chybě a opět odhaluje vyděračskou povahu americké strany,“ uvedlo čínské ministerstvo obchodu.
„Pokud budou USA trvat na svém, Čína bude bojovat až do konce.“
Čínští výrobci zboží od stolního nádobí po podlahové krytiny varují před zisky, horečně plánují nové zahraniční závody a dohadují se se zákazníky o cenách, protože se vzpamatovávají ze zpráv o clech.
Evropská unie navrhla vlastní proticelní opatření proti Trumpovu náporu, který zasáhl desítky zemí, způsobil otřes na finančních trzích a podpořil očekávání, že světová ekonomika může směřovat k recesi.
Akciové trhy našly v úterý pevnější půdu pod nohama po několika pro investory krušných dnech, které přiměly některé podnikatele, včetně těch blízkých Trumpovi, aby prezidenta vyzvali ke změně kurzu.

Evropské akcie se v úvodu obchodování odrazily od 14měsíčních minim po čtyřech seancích silných výprodejů v řadě, zatímco světové ceny ropy se po velkém výprodeji odrazily ode dna.
Japonský index Nikkei v úterý uzavřel o 6 % výše a odrazil se od 1,5letého minima dosaženého v předchozí seanci poté, co se Trump a japonský premiér Šigeru Išibá dohodli na zahájení obchodních rozhovorů.
Čínské blue chips vzrostly o 1 % a vrátily tak část z více než 7% pondělního propadu. Hongkongský index Hang Seng vzrostl poté, co utrpěl nejhorší den od roku 1997 kvůli tomu, co lídr tohoto obchodního centra označil za „bezohledná“ cla.
Indonéské trhy však byly sraženy, akcie ztratily 9 % a měna rupie se po obnovení obchodování po prodlouženém svátku propadla na rekordní minimum. Její centrální banka přislíbila intervenci, čímž se připojila ke snahám dalších světových úřadů zastavit v posledních dnech propad.
Vzhledem k tomu, že finanční trhy zůstávaly volatilní, šéf celoevropského burzovního operátora Euronext uvedl, že Spojené státy se začínají podobat rozvíjejícímu se trhu.
„Strach panuje všude,“ řekl Stephane Boujnah rádiu France Inter s tím, že USA se staly ‚k nepoznání‘.
„Existuje určitá forma smutku, protože Spojené státy, které jsme většinou znali jako dominantní národ, připomínaly hodnoty a instituce Evropy a nyní se podobají spíše rozvíjejícímu se trhu.“
Rozvíjející se trhy často používají cílená cla na ochranu určitých průmyslových odvětví před zahraniční konkurencí.
Trump uvedl, že cla – minimálně 10 % na veškerý dovoz do USA a cílené sazby až do výše 50 % – pomohou Spojeným státům znovu získat průmyslovou základnu, která podle něj během desetiletí liberalizace obchodu chřadla.
„Je to jediná šance, kterou naše země bude mít, aby znovu nastavila pravidla. Protože žádný jiný prezident by nebyl ochoten udělat to, co dělám já, nebo to dokonce podstoupit,“ řekl novinářům v Bílém domě.

EVROPA ZVAŽUJE PROTIOPATŘENÍ
Evropská komise mezitím navrhla 25procentní proticelní opatření na řadu amerického zboží včetně sójových bobů, ořechů a uzenin, ačkoli další potenciální položky, jako je bourbonská whisky, byly podle dokumentu, který viděla agentura Reuters, ze seznamu vynechány.
Úředníci uvedli, že jsou připraveni jednat s Trumpovou administrativou o dohodě „nula za nulu“.
Sedmadvacetičlenný blok se potýká s již zavedenými cly na automobily a kovy a ve středu ho čeká 20% clo na další výrobky. Trump rovněž pohrozil uvalením cel na alkoholické nápoje z EU.
Vietnam, který čelí jedněm z nejpřísnějších cel, jež mají být celosvětově zavedena, požádal o 45denní odklad a uvedl, že bude nakupovat více amerického zboží, včetně obranných a bezpečnostních produktů, aby obnovil obchodní rovnováhu.
Investoři a političtí představitelé se snažili určit, zda jsou Trumpova cla trvalá, nebo zda se jedná o nátlakovou taktiku s cílem získat ústupky od ostatních zemí.
Jak uvedl server Politico, americký ministr financí Scott Bessent se v neděli na Floridě setkal s Trumpem, aby ho vyzval ke kladení důrazu na uzavírání obchodních dohod s partnery a ujistil tak trhy, že americká strategie má konečnou podobu.

Podle představitelů administrativy se desítky dalších zemí ozvaly s nadějí, že se jim podaří odvrátit cla, která mají vstoupit v platnost ve středu.
Představitelé Wall Street, jako například generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon, uvedli, že cla by mohla mít trvalé negativní důsledky, zatímco Trumpův příznivec a správce fondů Bill Ackman řekl, že by mohla vést k „ekonomické nukleární zimě“.
Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf Trumpovy snahy o snížení vládních výdajů, vyzval k nulovým clům mezi USA a Evropou a deník Washington Post uvedl, že apeloval přímo na Trumpa, aby cla zrušil.
V pondělí Trumpův obchodní poradce Peter Navarro odmítl generálního ředitele společnosti Tesla jako „montéra aut“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky