Klíčové body
- Futures se obchodují výše
- Asijské akcie se odrážejí ode dna
- Greerovo svědectví
- Elon Musk apeloval na Trumpa, aby zrušil cla
Akcie v Asii se mírně zotavují, protože Čína slibuje „bojovat až do konce“, pokud Trump přistoupí k dalším clům vůči této zemi. Investoři budou sledovat senátní výpověď amerického obchodního zmocněnce Jamiesona Greera, který by měl údajně říci, že několik zemí se obrátilo na Bílý dům připraveno jednat o clech.
Futures se obchodují výše
Futures na americké akcie po záchvatu silné volatility v předchozí seanci zamířily výše, když přetrvávala nejistota ohledně budoucí trajektorie Trumpova celního programu.
Do 09:38 SEČ si futures kontrakt na Dow připsal 790 bodů, tj. 2,1 %, futures na S&P 500 vzrostl o 93 bodů, tj. 1,8 %, a futures na Nasdaq 100 vzrostl o 302 bodů, tj. 1,7 %.
Podkladem pro pondělní rušení byla zpráva – nakonec označená za nepravdivou – že Trumpova administrativa zvažuje odklad cel. Bílý dům později tuto politiku zdvojnásobil, ačkoli akcie do značné míry dokázaly rychlý tok zpráv a fám přečkat.
Blue-chipový index Dow Jones Industrial Average i benchmark S&P 500 skončily po obchodní aktivitě na horské dráze mírně níže, zatímco technologický Nasdaq Composite si polepšil o 0,1 %. Výkyvy akcií způsobené tarify vedly k prudkému nárůstu indexu VIX, obecně známého jako ukazatel strachu na Wall Street, na úroveň, která nebyla zaznamenána od března 2020, kdy pandemie COVID-19 vyvolala výprodej.
Relativní odraz akcií sice nebyl nijak hvězdný, ale znamenal určitý oddech po 10% propadu v předchozích dvou seancích.
Přesto investoři zůstávali obezřetní, že tlak Trumpových cel, která zahrnují minimálně 10% sazbu pro veškerý dovoz do USA a cílové sazby až do výše 50 %, pravděpodobně brzy nezmizí. Přední představitelé Wall Street, jako například generální ředitel banky J.P. Morgan Chase Jamie Dimon, rovněž varovali, že negativní dopady cel se mohou v průběhu času „kumulativně rozšířit a bylo by těžké je zvrátit“.

Analytici uvedli, že poplatky by mohly zatížit širší růst USA v závislosti na tom, jak dlouho zůstanou v platnosti.
„Jedná se o možný bod zlomu pro americkou ekonomiku, kde už tak jako tak začínaly narůstat obavy z recese,“ uvedla ve své poznámce Marieke Blomová, hlavní ekonomka ING.
Asijské akcie se odrážejí ode dna
Asijské akciové trhy v úterý zaznamenaly mírné oživení a odrazily se od prudkých ztrát z předchozí seance, které byly způsobeny eskalací napětí ve světovém obchodě.
Většina regionálních akciových indexů zaznamenala výrazné zisky, k nimž přispělo noční oživení amerických technologických akcií, zatímco se po třech dnech prudkých poklesů objevili někteří kupci poklesů.
Nálada však zůstala opatrná, zejména poté, co Trump v pondělí pohrozil dalšími cly vůči Číně v reakci na přislíbená odvetná cla ze strany Pekingu.
Trump uvedl, že zvýší cla na čínský dovoz o 50 %, pokud Peking neodvolá dřívější zvýšení cel na americké zboží. V úterý Čína přislíbila, že bude „bojovat až do konce“, pokud Trump přistoupí k dalším odvodům.
Jinde výkonná složka Evropské unie navrhla vlastní protiopatření na řadu amerického zboží, jako jsou sójové boby, ořechy a uzeniny – ačkoli agentura Reuters uvedla, že dříve navrhovaná cla na zboží, jako je bourbonská whisky, byla z nejnovějšího seznamu bloku vypuštěna. Očekává se, že členové EU budou o těchto plánech hlasovat ve středu.
Komisař EU pro obchod Maroš Šefčovič rovněž uvedl, že představitelé EU jsou připraveni jednat s USA o clech „nula za nulu“, aby „našli oboustranně přijatelný kompromis“.
Evropské akciové indexy se v úterý obchodovaly výše a odrazily se od čtyřdenní série ztrát.
Greerovo svědectví
Obchodní zástupce USA Jamieson Greer má v úterý před senátním finančním výborem sdělit, že se na něj podle médií obrátilo téměř 50 zemí s žádostí o projednání Trumpových rozsáhlých cel.
Greer v písemném svědectví uvede, že některé z těchto zemí, jako například Argentina, Vietnam a Izrael, navrhly, že sníží svá cla a netarifní překážky, uvedla agentura Reuters.
Prohlášení má přijít v době, kdy se trhy stále snaží pochopit, zda Trumpova administrativa hodlá cla zavést natrvalo, nebo je použije jako mlsání během jednání s obchodními partnery. V pondělí Trump řekl, že „obojí může být pravda“.
O víkendu ředitel Národní ekonomické rady USA Kevin Hassett naznačil, že Bílý dům oslovilo více zemí ohledně uzavření možné dohody.
„Bílý dům se snaží ve svých sděleních o clech trochu odklonit od trvalosti a přiklonit se k vyjednávání, což může Greer v úterý zopakovat, ale investoři mu po všem, co se stalo, na tuto návnadu neskočí,“ uvedli ve své poznámce analytici společnosti Vital Knowledge.
Elon Musk apeloval na Trumpa, aby zrušil cla
Elon Musk, nejbohatší muž světa a klíčový poradce Bílého domu, apeloval přímo na Trumpa, aby zmírnil přísnost svých obchodních cel, uvedl v pondělí deník Washington Post.
Musk přišel za Trumpem osobně se svou záležitostí, ale nakonec se mu nepodařilo změnit názor, uvedl Washington Post s odvoláním na dvě osoby obeznámené s jednáním.

Muskovy společnosti, konkrétně Tesla
Musk již dříve v řadě příspěvků na sociálních sítích kritizoval hlavního obchodního poradce Bílého domu Peta Navarra a vyzval k vytvoření zóny volného obchodu mezi USA a Evropou.
Ropa zůstává neklidná
Ceny ropy v úterý kolísaly kolem rovné hranice po delším výprodeji v důsledku obav, že cla Trumpovy administrativy vyústí v globální recesi, což zasáhne poptávku po ropě.
V 03:39 SEČ futures na ropu Brent klesly o 0,3 % na 64,05 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate klesly o 0,3 % na 60,53 USD za barel.
Oba kontrakty se od 2. dubna, kdy Trump oznámil zavedení cel na veškerý dovoz, propadly o více než 14 %, ale v rámci úlevné rally část těchto ztrát uhradily.
Mezitím se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši konkurenčních měn, snížil, zatímco Bitcoin vzrostl a odrazil se od přibližně pětiměsíčního minima.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky