Pět věcí, které je třeba sledovat na trzích v nadcházejícím týdnu
Alphabet a Tesla (NASDAQ:TSLA) se chystají zahájit výsledkovou sezónu na straně všech „sedmi velkolepých“ technologických firem, zatímco v Americe se rozbíhá sezóna čtvrtletních zpráv.
Alphabet (NASDAQ:GOOGL ) a Tesla (NASDAQ: TSLA) budou reportovat výsledky hospodaření
Výsledková sezóna nabírá na obrátkách
Dubnové indexy PMI by měly být zveřejněny
Nezávislost Fedu v centru pozornosti
Nové ekonomické údaje by mohly poskytnout raný pohled na to, jak celní agenda amerického prezidenta Donalda Trumpa, ovlivňuje podniky a celou ekonomiku. V centru pozornosti budou pravděpodobně také staronové obavy ohledně nezávislosti Federálního rezervního systému poté, co Trump minulý týden zaútočil na jeho předsedu Jerome Powella.
Alphabet (NASDAQ:GOOGL) a Tesla budou reportovat výsledky hospodaření
Alphabet, mateřská společnost Googlu, a Tesla, výrobce elektromobilů pod vedením Elona Muska, mají tento týden oznámit čtvrtletní výsledky a stát se tak prvními z takzvané „velkolepé sedmičky“ technologických společností, které zveřejní své poslední výsledky hospodaření.
Investoři budou se zájmem sledovat, zda údaje a případné výhledy přinesou trhům, které se v posledních týdnech stále ještě vzpamatovávají z masivního rozvratu vyvolaného celní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, úlevu. V posledních letech byly akcie velkolepé sedmičky do značné míry hnací silou růstu amerických akciových trhů, ačkoli letos akcie těchto podniků zatím klesají.
Index volatility VIX, který je ukazatelem obav investorů, klesl na úroveň kolem 30 poté, co v době volatility na trzích, které bylo způsobeno cly, na začátku tohoto měsíce dosáhl vrcholu zhruba 60. Dlouhodobý medián se pohybuje na úrovni kolem 17,6, ukázaly údaje společnosti LSEG Datastream citované agenturou Reuters.
Zdroj: Getty Images
Zejména v případě společnosti Alphabet budou pravděpodobně oči investorů opět upřeny na její výdajové plány v důsledku rostoucích pochybností, které se objevily dříve v roce 2025 kolem obrovských investic do umělé inteligence. Rozhodnutí soudce z minulého týdne, že Google má nezákonný monopol na technologie online reklamy, přispělo k debatě kolem možného rozdělení jeho jednotky reklamních produktů také ze strany amerických regulačních orgánů.
Muskova kontroverzní blízkost k Trumpovi – a odpor k jeho snahám o snížení velikosti federální vlády – může být pro analytiky hlavním tématem. Média uvádějí, že Tesla se také potýká se zpožděním levnější verze své nabídky Modelu Y, která měla uspokojit zákazníky zasažené inflací, a omezila výrobu vozů Cybertruck kvůli slabé poptávce po tomto produktu.
Výsledková sezóna nabírá na obrátkách
Kromě těchto technologických gigantů bude v nadcházejících dnech nabírat na obrátkách přehlídka čtvrtletních hospodářských výsledků firem.
Boeing (NYSE:BA) by měl oznámit své výsledky v návaznosti na zprávy, že jedno z letadel tohoto výrobce letadel určených pro čínskou leteckou společnost bylo vráceno zpět do USA jako zjevná reakce na obchodní válku mezi Pekingem a Washingtonem. Čína nařídila svým leteckým společnostem, aby od Boeingu neodebíraly žádné další dodávky, což představuje novou výzvu pro společnost, která se snaží zotavit z náročného roku poznamenaného obavami o bezpečnost, problémy v dodavatelském řetězci a ničivou stávkou zaměstnanců.
Tento týden budou zveřejněny výsledky hospodaření výrobce čipů Intel (NASDAQ:INTC), výrobce léků Merck (NSE:PROR), technologické společnosti IBM (NYSE:IBM) a Procter & Gamble (NYSE:PG), která je mateřskou společností společnosti Pampers, a také American Airlines (NASDAQ:AAL). Konkurenční letecká společnost United Airlines minulý týden poskytla dvojí výhled na letošní rok, včetně toho, který varoval před recesí způsobující hluboký zásah do tržeb a zisku.
Zdroj: Shutterstock
Očekávání růstu zisku v USA do značné míry oslabila, protože investoři se připravují na možný dopad Trumpových cel na ekonomickou aktivitu. Podle údajů společnosti LSEG IBES, na které se odvolává agentura Reuters, se nyní předpokládá, že zisky v indexu S&P 500 vzrostou v roce 2025 o 9,2 %, což je pokles oproti předchozí projekci 14 % ze začátku roku.
Dubnové indexy PMI by měly být zveřejněny
V ekonomickém kalendáři budou mít trhy ve středu možnost rozebrat aktuální index nákupních manažerů v USA.
Tato čísla budou patřit k prvním údajům o vnímaných „tvrdých“ ekonomických datech zveřejněných od doby, kdy Trump oznámil – a poté částečně odložil – trestná cla na několik zemí světa, uvedli analytici Vital Knowledge ve zprávě pro klienty.
Ekonomové upozornili, že cla by mohla zvýšit inflační tlaky a zatížit růst, zatímco několik společností uvedlo, že tato opatření ztížila plánování obchodních plánů.
V pátek má být také zveřejněno konečné čtení klíčové zprávy o náladě na Michiganské univerzitě. Prvotní průzkum ukázal, že spotřebitelská nálada se v dubnu výrazně zhoršila, zatímco dvanáctiměsíční inflační očekávání vyskočila na nejvyšší hodnotu od roku 1981.
Nezávislost Fedu v centru pozornosti
Mezitím bude ve středu zveřejněna ostře sledovaná „Béžová kniha“ Federálního rezervního systému.
Tento dokument poskytuje přehled o stavu ekonomiky v týdnech předcházejících politickému zasedání Fedu.
Na svém posledním zasedání v březnu Fed ponechal svou základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 4,25 % až 4,50 %, neboť centrální banka vyhodnotila inflační rizika a známky toho, že americká ekonomika zůstává v relativně solidní pozici navzdory tlaku, který vyvolává nejistota kolem Trumpových cel.
Předseda Fedu Jerome Powell minulý týden uvedl, že tvůrci politiky jsou „v dobré pozici“, aby před zahájením dalších úprav sazeb vyčkali na větší jasnost ohledně konečných dopadů těchto poplatků. Powell dodal, že úředníci se možná „vzdalují“ od svých typických cílů udržet růst cen na 2 % a udržet maximální zaměstnanost alespoň v letošním roce, protože obchodní politika Bílého domu se šíří celou ekonomikou.
Béžová kniha bude zveřejněna v době, kdy Trump oživil hrozby, že Powella z jeho funkce odvolá, a obvinil ho z pomalého postupu při snižování úrokových sazeb. Deník New York Times (NYSE:NYT) však uvedl, že prezident si je vědom toho, že tato akce může dále otřást světovými finančními trhy.
Jarní zasedání MMF a Světové banky
Tento týden se ve Washingtonu koná jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, přičemž ústředním tématem diskusí bude pravděpodobně Trumpova nevyzpytatelná celní politika.
Vzhledem k tomu, že se Bílý dům snaží narušit dlouholeté vztahy USA s jejich obchodními partnery, budou se ministři financí a guvernéři centrálních bank z celého světa pravděpodobně předhánět v tom, aby získali čas na jednání s Trumpovou administrativou.
Trumpovi představitelé uvedli, že během probíhající 90denní pauzy na zvýšená reciproční cla pro řadu zemí chtějí podepsat desítky dohod, ačkoli odborníci pochybují o tom, zda toho bude možné dosáhnout.
Jedním z největších bodů programu těchto událostí je úterní globální ekonomický výhled MMF. Výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová již dříve varovala, že cla představují „významné riziko“ pro celosvětový hospodářský výkon, a požádala Washington a další země, aby se snažily uklidnit obchodní napětí.
Nové ekonomické údaje by mohly poskytnout raný pohled na to, jak celní agenda amerického prezidenta Donalda Trumpa, ovlivňuje podniky a celou ekonomiku. V centru pozornosti budou pravděpodobně také staronové obavy ohledně nezávislosti Federálního rezervního systému poté, co Trump minulý týden zaútočil na jeho předsedu Jerome Powella. a Tesla budou reportovat výsledky hospodařeníAlphabet, mateřská společnost Googlu, a Tesla, výrobce elektromobilů pod vedením Elona Muska, mají tento týden oznámit čtvrtletní výsledky a stát se tak prvními z takzvané „velkolepé sedmičky“ technologických společností, které zveřejní své poslední výsledky hospodaření.Investoři budou se zájmem sledovat, zda údaje a případné výhledy přinesou trhům, které se v posledních týdnech stále ještě vzpamatovávají z masivního rozvratu vyvolaného celní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, úlevu. V posledních letech byly akcie velkolepé sedmičky do značné míry hnací silou růstu amerických akciových trhů, ačkoli letos akcie těchto podniků zatím klesají.Index volatility VIX, který je ukazatelem obav investorů, klesl na úroveň kolem 30 poté, co v době volatility na trzích, které bylo způsobeno cly, na začátku tohoto měsíce dosáhl vrcholu zhruba 60. Dlouhodobý medián se pohybuje na úrovni kolem 17,6, ukázaly údaje společnosti LSEG Datastream citované agenturou Reuters.Zejména v případě společnosti Alphabet budou pravděpodobně oči investorů opět upřeny na její výdajové plány v důsledku rostoucích pochybností, které se objevily dříve v roce 2025 kolem obrovských investic do umělé inteligence. Rozhodnutí soudce z minulého týdne, že Google má nezákonný monopol na technologie online reklamy, přispělo k debatě kolem možného rozdělení jeho jednotky reklamních produktů také ze strany amerických regulačních orgánů.Muskova kontroverzní blízkost k Trumpovi – a odpor k jeho snahám o snížení velikosti federální vlády – může být pro analytiky hlavním tématem. Média uvádějí, že Tesla se také potýká se zpožděním levnější verze své nabídky Modelu Y, která měla uspokojit zákazníky zasažené inflací, a omezila výrobu vozů Cybertruck kvůli slabé poptávce po tomto produktu.Kromě těchto technologických gigantů bude v nadcházejících dnech nabírat na obrátkách přehlídka čtvrtletních hospodářských výsledků firem.Boeing by měl oznámit své výsledky v návaznosti na zprávy, že jedno z letadel tohoto výrobce letadel určených pro čínskou leteckou společnost bylo vráceno zpět do USA jako zjevná reakce na obchodní válku mezi Pekingem a Washingtonem. Čína nařídila svým leteckým společnostem, aby od Boeingu neodebíraly žádné další dodávky, což představuje novou výzvu pro společnost, která se snaží zotavit z náročného roku poznamenaného obavami o bezpečnost, problémy v dodavatelském řetězci a ničivou stávkou zaměstnanců.Tento týden budou zveřejněny výsledky hospodaření výrobce čipů Intel , výrobce léků Merck , technologické společnosti IBM a Procter & Gamble , která je mateřskou společností společnosti Pampers, a také American Airlines . Konkurenční letecká společnost United Airlines minulý týden poskytla dvojí výhled na letošní rok, včetně toho, který varoval před recesí způsobující hluboký zásah do tržeb a zisku.Očekávání růstu zisku v USA do značné míry oslabila, protože investoři se připravují na možný dopad Trumpových cel na ekonomickou aktivitu. Podle údajů společnosti LSEG IBES, na které se odvolává agentura Reuters, se nyní předpokládá, že zisky v indexu S&P 500 vzrostou v roce 2025 o 9,2 %, což je pokles oproti předchozí projekci 14 % ze začátku roku.V ekonomickém kalendáři budou mít trhy ve středu možnost rozebrat aktuální index nákupních manažerů v USA.Tato čísla budou patřit k prvním údajům o vnímaných „tvrdých“ ekonomických datech zveřejněných od doby, kdy Trump oznámil – a poté částečně odložil – trestná cla na několik zemí světa, uvedli analytici Vital Knowledge ve zprávě pro klienty.Ekonomové upozornili, že cla by mohla zvýšit inflační tlaky a zatížit růst, zatímco několik společností uvedlo, že tato opatření ztížila plánování obchodních plánů.V pátek má být také zveřejněno konečné čtení klíčové zprávy o náladě na Michiganské univerzitě. Prvotní průzkum ukázal, že spotřebitelská nálada se v dubnu výrazně zhoršila, zatímco dvanáctiměsíční inflační očekávání vyskočila na nejvyšší hodnotu od roku 1981.Mezitím bude ve středu zveřejněna ostře sledovaná „Béžová kniha“ Federálního rezervního systému.Tento dokument poskytuje přehled o stavu ekonomiky v týdnech předcházejících politickému zasedání Fedu.Na svém posledním zasedání v březnu Fed ponechal svou základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 4,25 % až 4,50 %, neboť centrální banka vyhodnotila inflační rizika a známky toho, že americká ekonomika zůstává v relativně solidní pozici navzdory tlaku, který vyvolává nejistota kolem Trumpových cel.Předseda Fedu Jerome Powell minulý týden uvedl, že tvůrci politiky jsou „v dobré pozici“, aby před zahájením dalších úprav sazeb vyčkali na větší jasnost ohledně konečných dopadů těchto poplatků. Powell dodal, že úředníci se možná „vzdalují“ od svých typických cílů udržet růst cen na 2 % a udržet maximální zaměstnanost alespoň v letošním roce, protože obchodní politika Bílého domu se šíří celou ekonomikou.Béžová kniha bude zveřejněna v době, kdy Trump oživil hrozby, že Powella z jeho funkce odvolá, a obvinil ho z pomalého postupu při snižování úrokových sazeb. Deník New York Times však uvedl, že prezident si je vědom toho, že tato akce může dále otřást světovými finančními trhy.Tento týden se ve Washingtonu koná jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, přičemž ústředním tématem diskusí bude pravděpodobně Trumpova nevyzpytatelná celní politika.Vzhledem k tomu, že se Bílý dům snaží narušit dlouholeté vztahy USA s jejich obchodními partnery, budou se ministři financí a guvernéři centrálních bank z celého světa pravděpodobně předhánět v tom, aby získali čas na jednání s Trumpovou administrativou.Trumpovi představitelé uvedli, že během probíhající 90denní pauzy na zvýšená reciproční cla pro řadu zemí chtějí podepsat desítky dohod, ačkoli odborníci pochybují o tom, zda toho bude možné dosáhnout.Jedním z největších bodů programu těchto událostí je úterní globální ekonomický výhled MMF. Výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová již dříve varovala, že cla představují „významné riziko“ pro celosvětový hospodářský výkon, a požádala Washington a další země, aby se snažily uklidnit obchodní napětí.