Klíčové body
- Trumpovy útoky na Fed a hrozby novými cly zvyšují volatilitu na trzích
- Dolar klesl na tříleté minimum a akcie zaznamenaly prudké výkyvy
- MMF varuje před zpomalením globálního růstu a rostoucí inflací v USA
- Významní miliardáři jako Ken Griffin a Ray Dalio kritizují Trumpovu obchodní politiku
Prezidentovy ostré výroky, kombinované s hrozbou nových celních opatření, zasely mezi investory nejistotu a podpořily obavy z globální recese. V této atmosféře se začala ozývat varování nejen od Mezinárodního měnového fondu, ale i od Trumpových dosavadních spojenců mezi miliardáři.
Trumpův tlak na Powella a nejistota ohledně cel
Prezident Trump během minulého týdne opakovaně útočil na předsedu Fedu Powella, kterého sám do funkce v roce 2018 jmenoval. Nejprve jej nazval „velkým poraženým“ a naznačil, že jeho odvolání „nemůže přijít dost brzy“. Po varování svých poradců, že odvolání šéfa centrální banky by mělo závažné právní a ekonomické dopady, však Trump v úterý mírnil tón a uvedl, že „nemá v úmyslu“ Powella propustit.

O den později ale prezident opět změnil názor a kritizoval Powella za to, že nesnižuje úrokové sazby, které by podle něj mohly americkou ekonomiku dále podpořit. Tento nevyrovnaný přístup přidal na volatilitu, která na trzích již narůstala kvůli obavám z eskalace obchodních válek.
Ve středu Trump prohlásil, že by mohl již za dva až tři týdny obnovit „vzájemná“ cla na některé země, přestože na začátku měsíce stanovil 90denní odklad s cílem podpořit jednání. Takový krok by znamenal další vyhrocení globální obchodní války a prohloubil by nejistotu na trzích.
Turbulentní trhy a propad dolaru
Vývoj na finančních trzích v posledních dnech připomínal horskou dráhu. Po prudkém pondělním výprodeji akcií, způsobeném Trumpovými útoky na Fed, klesl dolar na tříleté minimum a téměř všechny akcie v indexech Dow a S&P 500 zakončily den ve ztrátě.
V úterý přinesla trhům určitou úlevu slova ministra financí Scotta Bessenta, který naznačil, že obchodní válka mezi USA a Čínou je neudržitelná a pravděpodobně dojde k jejímu uklidnění. Akcie reagovaly růstem, a i když indexy Dow a S&P 500 ve středu zaznamenaly nejlepší den za poslední dva týdny, obavy investorů přetrvávají.
Navzdory dvoudennímu zotavení ztratil index S&P 500 od svého únorového maxima podle analytika Howarda Silverblatta ze společnosti S&P Dow Jones Indices na tržní hodnotě zhruba 6,5 bilionu dolarů. Tento propad signalizuje rozsah škod, které Trumpova nevyzpytatelná politika na trzích způsobila.

Znepokojení roste i na trhu s ropou, kde ceny prudce klesly kvůli obavám, že recese by mohla snížit globální poptávku. Výnosy amerických státních dluhopisů, které se pohybují opačně než ceny, v posledních týdnech vzrostly, což dále naznačuje nervozitu investorů.
Varování od MMF i miliardářů
Obavy z dopadů Trumpových politik posílila i úterní zpráva Mezinárodního měnového fondu. MMF varoval, že svět vstupuje do nové éry, kdy se resetuje globální ekonomický systém, který fungoval posledních 80 let. Očekává se výrazné zpomalení růstu, zejména ve Spojených státech, kde by tempo růstu mohlo zpomalit z loňských 2,8 % na pouhých 1,8 %.
Další varování přišlo z Jižní Koreje, kde celní správa oznámila pokles vývozu o 5,2 % za prvních 20 dní dubna ve srovnání s předchozím rokem – jasný signál o dopadu obchodních válek na globální ekonomiku.
Kritika však nepřichází pouze od mezinárodních institucí. Významní podnikatelé, kteří byli dříve Trumpovými podporovateli, se začínají distancovat. Ken Griffin, generální ředitel hedgeového fondu Citadel, uvedl, že americká cla poškozují mezinárodní postavení Spojených států jako „značky“ reprezentující kulturu, ekonomickou sílu a vojenskou moc.
Ray Dalio, zakladatel Bridgewater Associates, největšího hedgeového fondu na světě, minulý týden varoval, že Trumpova celní politika přibližuje USA k recesi – nebo dokonce „něčemu horšímu“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky