Inflace způsobená cly může trvat déle, než se původně očekávalo, varovali analytici Bank of America ve svém pravidelném týdenním výhledu před zveřejněním dubnového indexu spotřebitelských cen
„Ceny začnou odrážet dopad cel v dubnu, ale jasnější důkazy přijdou pravděpodobně v květnu a červnu,“ uvedla banka.
Ačkoli BofA nadále vnímá dopad cel na inflaci jako dočasný, upozornila, že „naše jistota není vysoká, protože existují silné důvody, proč by dopad mohl být trvalejší“.
Obchodní dohoda USA a Velké Británie, která zahrnovala snížení cel na automobily z 25 % na 10 %, podle banky „nezmění americký makroekonomický výhled“.
Nicméně dohoda podle ní „poskytla trhům úlevu, protože může signalizovat další obchodní dohody v blízké době“.
Banka nicméně uvedla, že dohoda nemá „žádný zásadní dopad“ na její současné prognózy, které počítají s tím, že „vrchol pesimismu ohledně cel máme za sebou“.
V předpovědi na duben BofA očekává meziměsíční růst jak celkové, tak jádrové inflace o 0,2 %. Meziročně by jádrová inflace měla zůstat na 2,8 %, zatímco celková inflace mírně klesne na 2,3 %.
„Očekáváme, že v datech uvidíme dopad cel, především v podobě vyšších cen automobilů,“ napsali analytici.
S ohledem na to, že Federální rezervní systém ponechal úrokové sazby v květnu beze změny, BofA zdůraznila, že Fed pravděpodobně zůstane stranou i nadále.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky