Klíčové body
- KPoptávka firem neodpovídá kvalifikaci dostupných uchazečů
- Podíl dlouhodobě nezaměstnaných se zvyšuje, krátkodobě klesá
- Rekvalifikace zvyšují šance na lepší a lépe placenou práci
- Ekonomika eurozóny v 1. čtvrtletí vzrostla o 0,3 %, čekalo se víc
Poptávka firem po zaměstnancích se ani v době rostoucího počtu nezaměstnaných stále častěji nepotkává s nabídkou uchazečů o zaměstnání. Na konferenci Moderní technologie a proměny trhu práce v Olomouckém kraji 2025 to v Olomouci řekl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. Situaci na trhu práce by měly zlepšit rekvalifikace uchazečů o zaměstnání, o které je stále větší zájem.
Nezaměstnanost v Česku v dubnu zůstala na březnové hodnotě 4,3 procenta. Bez práce bylo v celé zemi 318.540 lidí, o 3600 méně než v březnu. Současně vzrostl počet evidovaných volných pracovních míst, a to o 4046 na 95.798. Meziročně se podíl nezaměstnaných zvýšil, loni v dubnu činil 3,7 procenta. „Nezaměstnanost je relativně vysoko, přitom roste počet otevřených volných pracovních míst,“ řekl Krištof, podle kterého se nůžky mezi nabídkou uchazečů o práci a poptávkou zaměstnavatelů dlouhodobě rozevírají.
Za posledních 12 měsíců se i kvůli tomu změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky pobytu v evidenci úřadu práce. V meziročním srovnání klesl podíl osob, které jsou bez práce méně než tři měsíce. Jejich podíl na celkovém počtu nezaměstnaných se snížil o 2,4 procentního bodu na 26,2 procenta. V této kategorii bylo v dubnu evidováno 83.381 nezaměstnaných. Naopak podíl uchazečů o práci, kteří jsou v evidenci déle než 12 měsíců, vzrostl o dva procentní body na 32,6 procenta. Úřady práce v dubnu registrovaly 103.747 osob hledajících práci déle než rok.
Uplatnění na trhu práce podle Krištofa nezaměstnaným lidem komplikuje hlavně jejich dlouhodobá nezaměstnanost či to, že hledají práci v kraji, kde o jejich kvalifikaci klesá zájem. Svoji roli hraje také úroveň vzdělání, pracovní historie, věk, pohlaví či vlastnictví řidičského průkazu. Zlepšit situaci na trhu práce mají rekvalifikace. Velký zájem je podle Krištofa o digitální kurzy a rekvalifikace za peníze z Národního plánu obnovy, do kterých už nastoupilo 110.000 lidí.

Rekvalifikace zpravidla výrazně zlepší vyhlídky uchazečů o zaměstnáni na získání lépe placené práce. Například při rekvalifikaci na technický obor může výdělek zaměstnance vzrůst v průměru o 20 procent. Firmy mohou personální problémy způsobené špatnou nabídkou uchazečů o práci částečně vyřešit rekvalifikací svých zaměstnanců, kteří díky tomu postoupí na vyšší pozici a jejich původní místo lze poté snadněji obsadit osobou z evidence úřadu práce.
Rekvalifikační kurzy lidé mohou vybírat v e-shopu na webu ministerstva práce. Podle údajů úřadu práce si zhruba polovina uchazečů vybrala kurz k posílení digitálních dovedností, čtvrtina měla digitální rekvalifikaci a čtvrtina školení od zaměstnavatele. Do kurzů se hlásí hlavně ženy. Většinu tvoří lidé s vysokou či střední školou. Zájemci mívají práci či podnikají. Nezaměstnaných a osob se základním či neúplným vzděláním je menšina.
<!– DIP popup–>
Ekonomika eurozóny v 1. čtvrtletí vzrostla o 0,3 %, čekalo se víc
Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů zrychlila růst proti předchozím třem měsícům na 0,3 procenta z tempa 0,2 procenta v závěru loňského roku. Ve své zpřesněné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Zhoršil tak svůj předběžný odhad, který na konci dubna uváděl růst o 0,4 procenta.
Růst hrubého domácího produktu

Meziročně růst HDP v eurozóně činil 1,2 procenta, a zůstal tak stejný jako v závěru loňského roku. V celé EU tempo meziročního růstu zůstalo také beze změn a činilo 1,4 procenta. Hospodářský růst v Česku zrychlil meziročně na dvě procenta z tempa 1,8 procenta ve čtvrtém čtvrtletí.
Pro srovnání – ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí při uplatnění srovnatelné metodiky klesla proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta po růstu o 0,6 procenta ve čtvrtém čtvrtletí. Meziročně pak růst americké ekonomiky zpomalil na dvě procenta z 2,5 procenta o čtvrtletí dříve.
EU a USA zintenzivní jednání o obchodní dohodě, uvedl eurokomisař Šefčovič
Evropská unie spolupracuje s americkou administrativou na vyřešení obchodních vztahů, uvedl dnes v Bruselu eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. S americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem se během středečního telefonátu shodli na zintenzivnění jednání o možné obchodní dohodě. V rámci vyjednávání nabízí EU Spojeným státům například nulová vzájemná cla na veškeré průmyslové zboží, tedy i na automobily, Washington na to zatím nepřistoupil.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky