Klíčové body
- Evropské akciové trhy klesly, následovaly negativní trend na Wall Street
- Obavy z prohlubujícího se amerického rozpočtového deficitu a vysokého zadlužení tlačí akcie dolů
- Klesající šance na ukončení války na Ukrajině zhoršují geopolitickou nejistotu
- Výrobní a servisní sektory v eurozóně vykazují stabilní výsledky, ale čelí výzvám
Hlavní příčinou tohoto výprodeje byly obavy z prohlubujícího se rozpočtového deficitu USA a rostoucího zadlužení, což vyvolalo obavy i v Evropě. Německý index DAX, francouzský CAC 40 a britský FTSE 100 všechny oslabily, když se obchodníci snažili zorientovat ve stále nejistější ekonomické situaci.
Pokles evropských akcií přišel poté, co Wall Street zažila významný pokles v návaznosti na zprávy o rostoucím americkém deficitu. Investoři se obávají, že nový rozpočet USA, který plánuje prodloužení daňových škrty, ještě více prohloubí již tak vysoký dluh Spojených států. Tento krok přichází na pozadí nedávného snížení ratingu USA agenturou Moody’s, která varovala před pokračujícím růstem zadlužení.
Důsledky amerického rozpočtu pro globální trhy
Sněmovna reprezentantů Spojených států se má brzy vyslovit o novém zákonu o snížení daní a výdajích, který schválil republikánský výbor. Tento návrh zákona by prodloužil daňové škrty zavedené za prezidenta Donalda Trumpa v roce 2017. Podle výpočtů Kongresového rozpočtového úřadu by tento zákon mohl zvýšit americký dluh o 3,8 bilionu dolarů během příštího desetiletí, což by vedlo k ještě většímu zadlužení na celkových 36,2 bilionu dolarů. Tento vývoj přitom vyvolává obavy nejen na americkém, ale i na evropském finančním trhu, který čelí tlaku z rostoucího amerického deficitu.

Generální ředitel JPMorgan Chase, Jamie Dimon, varoval před nebezpečím stagflace v americké ekonomice. Stagflace je stav, kdy dochází k současnému zpomalení ekonomického růstu a rostoucí inflaci. Dimon připustil, že americká ekonomika čelí obrovským rizikům, která vyplývají z geopolitických napětí, rostoucího zadlužení a cenových tlaků. Pokud by k tomu došlo, mohl by to mít vážné důsledky pro globální finanční trhy, včetně evropských akcií.
Negativní sentiment kolem Ukrajiny a geopolitické nejistoty
Dalším faktorem, který tlačil evropské akcie dolů, bylo pokračující napětí v Ukrajině. Šance na brzké ukončení mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem se stále zmenšují. V pondělí prezident Donald Trump v soukromém telefonátu evropským lídrům prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nevěří, že by válka na Ukrajině měla skončit. Putin prý vidí, že válku vyhrává, což byl výrazný obrat ve vztazích mezi oběma stranami, protože Trump dříve naznačoval, že Putin by mohl být otevřený mírovým jednáním.
Tato prohlášení byla součástí širší geopolitické nejistoty, která ovlivňuje globální trhy. Trhy jsou nervózní i kvůli vyhlídkám na pokračující obchodní napětí mezi USA a Čínou, které stále neprospívá stabilitě světové ekonomiky. Zvýšená nejistota v oblasti politiky a světové bezpečnosti tak přispívá k poklesu akciových trhů, včetně těch evropských.
Průzkumy PMI a výsledky evropských firem
Ve čtvrtek byly zveřejněny očekávané údaje o výkonnosti výrobního a servisního sektoru v eurozóně. Průzkumy PMI naznačují, že obchodní aktivita v eurozóně a Německu byla stabilní, což naznačuje, že podniky se dokázaly přizpůsobit nejistému ekonomickému prostředí. Nicméně, tyto údaje stále poukazují na výzvy, kterým podniky čelí v době zvýšené inflace a geopolitického napětí.

Přestože evropská sezóna výsledků firem pomalu zpomaluje, některé společnosti v regionu vykázaly lepší výsledky, než se původně očekávalo. Například britská aerolinka EasyJet oznámila ztrátu, která však byla mírně lepší než odhadované výsledky, a to i díky pozitivním trendům v cestovním ruchu. Na druhou stranu, italská pojišťovna Assicurazioni Generali vykázala nárůst provozního zisku o 8,9 %, což ukazuje na silné výsledky v pojištění majetku a odpovědnosti.
Ceny ropy pod tlakem
Na komoditních trzích se ceny ropy ve čtvrtek dostaly pod tlak po zprávách o nárůstu zásob ropy v USA. Energetická informační agentura oznámila, že zásoby ropy vzrostly o 1,3 milionu barelů, což bylo v rozporu s očekáváním poklesu o 1,3 milionu barelů. Tato zpráva vyvolala obavy o slabší poptávku po ropě, především v USA, což vedlo k poklesu cen ropy. Na druhé straně, otázky ohledně jaderných jednání mezi USA a Íránem a spekulace o izraelském útoku na íránská jaderná zařízení nadále přispívají k volatilnosti na ropném trhu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky