Klíčové body
- Akcie největších amerických bank dosáhly vysokých cen
- Analytici varují, že valuace bank jsou napjaté a další růst je závislý na silných výsledcích a výhledech
- Index KBW Nasdaq Bank vykázal nejlepší výkon prvního pololetí za čtyři roky díky důvěře v deregulační opatření
- Investorům budou zásadní informace o čistém úrokovém výnosu, příjmech z obchodování a výhledu na kapitálové návraty
Tento růst reflektuje zvýšenou investiční důvěru a optimistická očekávání – trhy předpokládají, že banky dosáhnou lepších výsledků než v loňském roce. Přesto se analytici shodují, že ceny akcií se pohybují na historicky vysokých úrovních a nárůst hodnot založený pouze na očekávání může rychle skončit, pokud banky nevydají silné výsledky či nepřehodnotí výhled.
Index KBW Nasdaq Bank, který sleduje výkonnost amerických bank, za první polovinu roku 2025 vzrostl o 9,6 % – nejlepší pololetní výsledek za poslední čtyři roky. Nárůst je částečně poháněn nárůstem ochoty investorů připsat významnou roli deregulaci iniciované Trumpovou administrativou, která slibuje nižší tlak regulatorních orgánů a vyšší návratnost kapitálu bank.
Analytik HSBC Saul Martinez nicméně varoval, že některé banky – konkrétně JPMorgan, Goldman Sachs a Bank of America – mohou být nadhodnoceny. I když je stále optimistický ohledně jejich základního podnikání, upozornil, že růst akcií vyvolává obavy z omezené prostorové rezervy pro případné zklamání. „Nemyslíme si, že by JPMorgan měl obchodovat jako technologický gigant. Je to bankovní instituce,“ uvedl Martinez a poukázal na historicky vysoké ocenění těchto akcií.

Ještě výraznější varování přichází z Bank of America Global Research. Analytik Ebrahim Poonawala tvrdí, že současné ceny již zohledňují očekávané zisky, a další akciový růst bude záviset na tom, zda banky dokážou prokázat pozitivní výhledy. Ve své analýze „Time for a breather?“ upozornil na nutnost silných čísel a škály svého výhledu, která by podpořila pokračování růstového trendu.
Historický vývoj přitom ukazuje, že bankovní akcie mohou rychle reagovat na výkyvy sentimentu. Po dubnovém Trumpově oznámení o clách na dovoz se akcie propadly, ale následný příliv pozitivních zpráv a deregulace úspěšně ohladil tento výkyv. I přesto zůstává mnoho nejistot – především ohledně dopadu cel na poptávku, nebo změn úrokových sazeb pod novým vedením Federálního rezervního systému.
Christopher McGratty, vedoucí výzkumu amerických bank v KBW, zdůraznil, že deregulace a impulsy ke kapitálovým výnosům vytvořily „skrytý katalyzátor“. Banky mají nyní větší prostor na zpětné odkupy akcií a větší flexibilitu v půjčování, což ovlivňuje vnímanou stabilitu sektoru.
Ovšem velký test teprve přijde. Ve druhém čtvrtletí začíná výsledková sezóna bank. Ve hře jsou klíčové položky výkazů – čisté úrokové výnosy, provozní výnosy z obchodování a zprávy o investičních bankovních aktivitách. Jako první představí data společnosti JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo a Citigroup již v úterý. Trhy budou zejména sledovat, zda tyto instituce dokážou přenést pozitivní makroprostředí do vlastních výkazů, a zda jejich výhled zahrnuje rostoucí trendy.
Které oblasti budou pod lupou investorů?
- Čistý úrokový výnos
(NII) – základní tahoun ziskovosti bank. Vyšší sazby obvykle znamenají vyšší příjmy ze půjček. - Obchodní divize – výsledky z obchodování s cennými papíry, komoditami a fx.
- Investment banking – poplatky z IPO, fúzí a akvizic, což může značně ovlivnit kvartální výsledek.
- Spotřebitelský segment – výkon hypotečních a spotřebitelských úvěrů.
- Správa aktiv – vývoj aktiv pod správou a poplatky z portfolio-managementu.
Rezultat alokace dividendových strategií, kapitálového hospodaření a zpětných odkupů akcií bude významný pro instituce i investory – rozhodnou o udržitelnosti růstu akcií.

Navíc investoři věnují pozornost plánům bank na zpětný odkup akcií. Pokud budou vydány agresivní programy zpětných odkupů, to znamená, že banka spoléhá na stabilní cashflow a má důvěru v budoucí fundamenty. Pro akcie to často znamená růst.
Nesmí se však zapomínat na globální kontext – hrozby z mezinárodních cel, další napětí na finančních trzích a tlak na úrokové sazby. Federální rezervní banka zatím nejeví výraznou ochotu ke snížení sazeb v reakci na inflaci, takže marže mohou zůstat vyšší. Ale jakékoli překvapení v těchto oblastech může okamžitě otočit sentiment směrem dolů.
Bankovní sektor tak letos tvoří jednu z hlavních os pohybu trhu. Pokud se výsledková sezóna přestaví příznivě, akciím by mohlo být prodlouženo zelené světlo. Pokud však analýzy vyjdou slabší a výhled neuspokojí, mohou akcie zažít korekci – a investoři poučení shození přece jen mohou přehodnotit hodnotu bankovních titulů, která je dnes vysoko.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky