Klíčové body
- Cena ropy Brent stoupla na 69 USD po obchodní dohodě mezi USA a EU
- Dohoda zavádí 15% cla, ale trh uklidnila, přestože detaily chybí
- OPEC+ zvažuje zvýšení produkčních kvót, což může zvýšit tlak na cenu
- Trh zůstává nervózní kvůli nejistotě ohledně jednání USA s Čínou
Tato dohoda přišla jen několik dní před plánovaným zavedením amerických cel, které měly vstoupit v platnost 1. srpna, a zabránila tak eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomickými bloky světa. Reakce trhů na sebe nenechala dlouho čekat – cena severomořské ropy Brent vzrostla a stabilizovala se kolem 69 dolarů za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate
Dohoda ukládá 15% cla na většinu vývozů z EU do USA, což je sice kompromis oproti dříve zvažovaným 30 %, ale stále vyšší než úroveň, ve kterou Evropa doufala. Navzdory těmto novým celním sazbám dohoda přinesla uklidnění na trzích, které v posledních týdnech kolísaly v reakci na Trumpovy vyjádření a nejistotu ohledně obchodní politiky. Soni Kumari, komoditní stratéžka společnosti ANZ Group Holdings Ltd., uvedla, že trh už částečně započítal očekávání ohledně výše cel, a proto reakce ropy byla spíše umírněná než explozivní.

Ropa se zvedá, ale trh čeká na další vývoj
Dohoda mezi Washingtonem a Bruselem sice krátkodobě podpořila pozitivní sentiment, ale analytici varují, že klíčové faktory zůstávají nevyřešené. Především se čeká na další informace o detailech dohody, které zatím nebyly zveřejněny v písemné podobě. Není jasné, jaký konkrétní dopad bude mít nová obchodní úprava na evropské rafinerie a ropné společnosti, které exportují na americký trh.
Další nejistotu přináší blížící se jednání kartelu OPEC+, který bude v neděli rozhodovat o své produkční politice na měsíc září. Již v pondělí zasedne pracovní výbor, který má vyhodnotit aktuální situaci na trhu. Podle informací od delegátů se očekává, že skupina opět zvýší své produkční kvóty, aby reagovala na růst poptávky, ale zároveň i na stále se vracející přebytek nabídky.
Zvýšení kvót OPEC+ by mohlo posílit obavy z návratu nadbytku ropy na trhu v druhé polovině roku. To by v kombinaci s možnými dalšími obchodními tlaky – například ze strany Číny nebo dalších partnerů USA – mohlo vést k novému poklesu cen ropy, pokud se zhorší výhled globální ekonomiky.
Globální nejistota, geopolitika a dopad Trumpovy politiky
Prezident Donald Trump svým tlakem na obchodní partnery a hrozbou celních opatření proměnil prostředí, ve kterém se ropa obchoduje. Obchodní politika USA přináší krátkodobé skoky cen ropy, protože každé nové prohlášení či dohoda může znamenat změnu v očekávání ohledně poptávky. Ropa totiž není jen komoditou, ale také indikátorem širšího ekonomického sentimentu – její cena přímo reaguje na výhled globálního růstu, na pohyb dolarového kurzu i na očekávání z oblasti výroby, dopravy a průmyslu.
Trump oznámil, že podobné dohody jako s EU byly dosaženy i s Japonskem a že termín 1. srpna zůstává klíčovým bodem pro zavedení cel vůči těm partnerům, kteří se k dohodám nepřipojí. Zároveň se očekává nové kolo jednání mezi USA a Čínou, které má proběhnout v pondělí. Podle informací deníku South China Morning Post by mohlo dojít k prodloužení současných cel, čímž by se předešlo okamžité eskalaci.
Tato kombinace politické nejistoty a strukturálních změn v produkci ropy vede k tomu, že ceny ropy zůstávají v napjatém rovnovážném pásmu. Na jedné straně tu je zlepšený sentiment díky dohodě mezi USA a EU, na druhé straně stále přetrvává riziko narušení obchodních toků a vyšších nákladů kvůli novým clům.

Výhled: opatrný optimismus, ale pozor na zasedání OPEC+
Zatímco ceny ropy krátkodobě reagují na diplomatické úspěchy, trh se bude ve střednědobém horizontu orientovat především podle rozhodnutí OPEC+ a vývoje americko-čínských vztahů. Pokud kartel skutečně zvýší své produkční kvóty, může to snížit napětí na straně nabídky, ale zároveň ohrozit rovnováhu, pokud se růst poptávky zpomalí vlivem nových obchodních bariér.
Zatímco dohoda mezi USA a EU přinesla jasný signál o ochotě ke kompromisu, absence písemného dokumentu a nejasnosti ohledně konkrétních výjimek a mechanismů implementace stále trh drží v nejistotě. Očekává se, že v příštích dnech přijdou z Bruselu i Washingtonu další informace, které pomohou obchodníkům s ropou lépe kalibrovat své strategie.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky