Tento týden se tým ekonomů Wells Fargo stal poslední skupinou, která snížila svůj výhled recese. Firma nyní vidí recesi na začátku roku 2024, protože poslední ekonomické údaje ukazují, že ekonomika „ještě není na pokraji recese“.
„I když stále očekáváme, že zpožděné účinky zpřísňování měnové politiky a omezenější dostupnosti úvěrů budou tlumit hospodářský růst, ekonomika se ukázala být odolnější, než jsme předpokládali,“ napsal tým ekonomů Wells Fargo ve středečním sdělení klientům. „V důsledku toho jsme posunuli naše očekávání počátku hospodářského poklesu na 1. čtvrtletí 2024.“
Wells Fargo není jediná, kdo začíná být optimističtější, pokud jde o výhled ekonomické expanze v roce 2023. Goldman Sachs na začátku týdne snížila pravděpodobnost recese v tomto roce z 35 % na 25 %. Společnost Capital Economics ve středeční zprávě podráždila, že plánuje posunout svůj odhad recese ve třetím čtvrtletí. Hlavní ekonom Bank of America Michael Gapen pro Yahoo Finance Live vysvětlil, že se zvyšuje pravděpodobnost „měkkého přistání“ neboli mírné recese. Podle toho, co řekl provozní ředitel Goldman Sachs John Waldron agentuře Bloomberg na začátku tohoto týdne, existuje dokonce možnost, že k recesi nedojde.

Pozitivní výhledy následují po ekonomických údajích, které ekonomové často označují za „odolné“. Na americkém trhu práce přibylo v květnu 339 000 pracovních míst, což je největší měsíční nárůst od ledna. Také dubnová nabídka volných pracovních míst překvapila pozitivně. To vše při pokračujícím utrácení spotřebitelů navzdory lepkavé inflaci.
Od čtvrtka atlantský Fed předpokládá, že americká ekonomika ve druhém čtvrtletí poroste o 2,2 %, což by znamenalo čtvrtou čtvrtletní expanzi hrubého domácího produktu v řadě. Obvykle by se dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu HDP považovala za oficiální označení recese.
„Nyní máme podezření, že ekonomika pravděpodobně neupadne do recese již ve třetím čtvrtletí, jak jsme dříve předpokládali, a že bude trvat déle, než se projeví významný pokles na trhu práce,“ napsala ve středu Capital Economics.
Debata o recesi přichází v době, kdy si Wall Street klade otázku, jak bude ekonomika reagovat na nejagresivnější kampaň Federálního rezervního systému na zvýšení úrokových sazeb za posledních 40 let. Ekonomika by mohla z růstu úrokových sazeb vyjít s „tvrdým přistáním“, kdy Fed vyvolá hlubokou recesi a nezaměstnanost výrazně vyskočí, nebo s měkkým přistáním, kdy americká ekonomika pouze mírně zpomalí.

Gapen poznamenává, že „mírná recese“, kterou on a BofA předpovídají, odpovídá popisu měkkého přistání. Šance na něj se v posledních několika týdnech celkově zvýšily, protože se zdá, že se zmírnil úvěrový propad po kolapsu banky v Silicon Valley a že se vyřešila debata o dluhovém stropu ve Washingtonu.
„Pokud se nezhorší napětí v bankách a neodhalí se úvěrová krize, je v současné době těžší vidět, odkud přichází riziko tvrdého přistání,“ řekl Gapen v rozhovoru pro Yahoo Finance Live.
V souvislosti s ekonomikou se stále objevují medvědí hlasy. Morgan Stanley vidí do konce roku pokles podnikových zisků o 16 %, zatímco analýza Bespoke Investment Group ukázala, že investoři nesázeli na pokles indexu S&P 500 v takové míře od roku 2007.
Akciový trh je však považován za výhledový ukazatel a Nasdaq letos roste o více než 26 %, zatímco S&P 500 je téměř v býčím trhu. Pokud tedy v roce 2023 ještě přijde těžká recese, trhy s ní nepočítají.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky