Jeden z nejstarších burzovně obchodovaných fondů s umělou inteligencí nedokáže držet krok s nejnovějším humbukem kolem této technologie.
ETF AI Powered Equity (ticker AIEQ), který využívá kvantitativní model běžící na platformě Watson společnosti IBM Corp. ke skenování tisíců amerických společností, letos posílil o 4 %. Pro srovnání, index S&P 500 vzrostl zhruba o 9 %.
Podstatou slabší výkonnosti AIEQ je ironie, že současná investiční mánie kolem umělé inteligence pohání nedávné zisky širších akciových indexů. Investoři se vrhli na akcie, jako je výrobce čipů Nvidia Corp. a společnosti Microsoft Corp. a Alphabet Inc, které posilují své úsilí v oblasti umělé inteligence. Tento boom sice pomohl posunout benchmarky výše – společnost Societe Generale SA v polovině května odhadla, že bez něj by index S&P 500 byl letos o 2 % nižší -, ale AIEQ se z velké části nepodařilo na této mánii vydělat.
„Je ironií, že algoritmus poháněný umělou inteligencí nevyužil rallye na akciích velkých technologických společností, která byla poháněna jeho vlastní převratnou technologií,“ uvedla Jessica Rabeová, spoluzakladatelka společnosti DataTrek Research. „AIEQ měl dříve tendenci fungovat nejlépe, když dokázal zachytit technologická jména poháněná hybnou silou při širokých tržních rally, jako například během pandemické krize, ale to se mu letos zjevně nepodařilo.“
V jednu chvíli v lednu dosahoval AIEQ od počátku roku zisku přes 16 % a výrazně překonával index S&P 500. Od té doby se však tento růst zastavil a ETF se v polovině března propadl za index S&P 500.

V portfoliu AIEQ, které zahrnuje zhruba 150 akcií, převažují akcie softwarových a internetových společností, přičemž na prvním místě je společnost Palantir Technologies, která má velké ambice v oblasti umělé inteligence. Zatímco Alphabet je mezi jejími deseti nejvýznamnějšími akciemi, nevlastní populární akcie AI, jako jsou Nvidia a Microsoft.
„Využíváme spoustu nestrukturovaných dat, takže každý den analyzujeme miliony zpravodajských článků a příspěvků na sociálních sítích a získáváme z nich sentiment a záměry,“ řekl v pondělním pořadu ETF IQ televize Bloomberg Art Amador, spoluzakladatel a provozní ředitel společnosti EquBot, která vyvinula model AIEQ. „Právě teď to vypadá, že se momentálně veze na tématu umělé inteligence a cloudu, ale to se časem mění.“
V roce 2023 byly příděly AIEQ mnohem různorodější. Největší váhu ve fondu měly akcie spotřebitelských firem, jako je například firma RH vyrábějící vybavení pro domácnost a Las Vegas Sands Corp.
Podle Rabeho ze společnosti DataTrek dosahuje AIEQ nejlepších výsledků během býčích trhů, kdy se modely chytají na momentové obchody. Tento proces však v roce 2023 klopýtl, i když mánie kolem umělé inteligence smetla některé z největších technologických akcií na trhu.
„Domníváme se, že AIEQ je zajímavou případovou studií pro alokaci aktiv a výběr akcií, protože její investiční proces se liší od tradičních přístupů,“ řekl Rabe. „Ale stejně jako v případě některých věcí, které se všichni učíme od ChatGPT, platí, že jiný neznamená vždy lepší.“
ETF Trh

Nárůst burzovně obchodovaných fondů (ETF) je nejrozporuplnějším trendem v odvětví správy aktiv za posledních 20 let. Ke konci prosince 2022 dosáhl celkový objem spravovaných aktiv ETF (AUM) v USA a Evropě 6,7 bilionu USD a od roku 2010 rostl přibližně 15% složenou roční mírou růstu (CAGR). To je téměř třikrát rychleji než tradiční podílové fondy. Historicky byly ETF spojovány převážně s pasivními investicemi – nejčastěji kopírovaly výkonnost širokých akciových indexů. Domníváme se, že prostředí ETF právě vstupuje do další fáze růstu – tentokrát poháněné vzestupem aktivních ETF.
Oblast burzovně obchodovaných fondů právě vstupuje do další fáze růstu – tentokrát poháněné vzestupem aktivních ETF. Do roku 2027 budou ETF tvořit 24 % celkových aktiv fondů, oproti současným 17 %.
Ačkoli evropské předpisy neposkytují ETF stejné daňové výhody, rostoucí viditelnost a dostupnost díky širokému přijetí americkými investory je hnací silou růstu na evropských trzích. V roce 2022 bylo 23 % všech spuštěných fondů ETF, přičemž v roce 2016 to bylo pouze 5 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky