Společnost Palantir Technologies Inc. prohloubí své vztahy s Ukrajinou a bude se snažit přispět k obnově země, uvedla společnost a ukrajinští představitelé.
Společnost Palantir, kterou spoluzaložil technologický miliardář Peter Thiel, od loňského roku spolupracuje s ukrajinskými představiteli a poskytuje jim software a technologie umělé inteligence, které pomáhají při rozhodování na bojišti. Nejnovější partnerství, které má být oznámeno ve čtvrtek, se zaměří na obnovu s důrazem na obnovu škol ve válkou zničených oblastech.
„Bylo by užitečné zaměřit se na to, kolik nových škol je potřeba,“ řekl v rozhovoru s překladatelem Mychajlo Fedorov, ukrajinský vicepremiér pro inovace a rozvoj vzdělávání. „Potřebujeme vědět, kolik dětí nemá školu, do které by se mohly vrátit.“
Společnost Palantir zahájila činnost na Ukrajině několik týdnů po začátku války. Ukrajinští představitelé nejprve použili software Palantir, aby pomohli přesídlit ukrajinské uprchlíky do Velké Británie, Litvy a Polska. Od té doby země rozšířila využití softwaru na pomoc při vojenských operacích, včetně analýzy satelitních snímků, uvedl Fedorov.
Řekl, že Palantir používá umělou inteligenci k dešifrování snímků ze satelitů a dronů – informace, které se pak vkládají do větší softwarové platformy Palantiru, jež se používá k rozhodování na bojišti. Společnost Palantir se sídlem v Denveru má v zemi softwarové inženýry, uvedla, ale odmítla uvést jejich přesný počet s odkazem na bezpečnostní obavy.

Palantir je součástí vlny amerických technologických společností, které od loňské invaze Ruska do Ukrajiny nabídly své služby ukrajinským představitelům. Satelitní společnost Starlink Elona Muska tam poskytla komunikaci a startupy s drony, včetně Skydio Inc. podporované Andreessen Horowitz, a Brinc Drones, podporované spoluzakladatelem OpenAI Samem Altmanem, darovaly hardware a služby.
Fedorov uvedl, že země nepřijímá nabídky podpory od všech společností a že některé nabídky slibných technologií umělé inteligence zůstaly bez odezvy. „Samozřejmě, že budoucnost je v umělé inteligenci, ale tato technologie je v počátečním stádiu,“ řekl Fedorov a dodal, že některé nedávné prezentace dodavatelů technologií připomínají „projekty výzkumu a vývoje“.
Společnost Palantir dlouhodobě spolupracuje s vládními zákazníky, včetně americké armády, a nabízí služby v oblasti umělé inteligence. Tento měsíc společnost vydala ranou verzi své platformy umělé inteligence a propagovala nové funkce včetně funkce podobné chatu, která má vojenským uživatelům pomoci rychleji analyzovat zpravodajské informace a přijímat opatření. Společnost Palantir uvolnila platformu pro vybrané zákazníky – Ukrajina však mezi nimi zatím není, uvedla.
Ačkoli je vojenské využití umělé inteligence pro bojové aplikace teprve v počáteční fázi, vyvolává u některých lidí obavy, neboť již dříve se obávali využití Palantíru Spojenými státy k cílení na protivníky v Afghánistánu a dalších konfliktech. Software Palantir spojuje informace ze vzdálených zdrojů dat, včetně informací ze snímků zpracovaných umělou inteligencí, nositelných senzorů a kontrarozvědky, do jednoho centralizovaného pohledu pro vojenské operace. Vojenští velitelé v místech, jako je Afghánistán, jej využívají jako řídicí panel pro rozhodování a efektivnější zaměřování a zabíjení nepřátelských bojovníků.
Vojenské aplikace umělé inteligence vyvolávají nebezpečí potenciálně nebezpečných technologických závodů ve zbrojení se soupeři USA, jako jsou Čína a Rusko. Jiní vedoucí představitelé v tomto odvětví tvrdí, že další vývoj AI je důležitý, aby USA neztratily svůj stále důležitější technologický náskok.

Výkonný ředitel společnosti Palantir Alex Karp a Thiel často říkali, že si Palantir „vybral stranu“ a bude obchodovat pouze s USA a jejich spojenci. Společnost uvedla, že nebude spolupracovat s Čínou a Ruskem. Za své služby si neúčtuje poplatky od Ukrajiny.
Fedorov uvedl, že Ukrajina nyní používá umělou inteligenci pro některé vojenské účely. Uvedl také, že očekává, že tato technologie pomůže úředníkům při rozhodování o obnově kritické infrastruktury. V rámci nové rozsáhlé dohody o obnově se společností Palantir pomůže tato firma Ukrajině využít již tak velký počet technologických talentů k tomu, aby se znovu stala průmyslovým centrem.
Výkonný viceprezident společnosti Palantir pro Evropu Louis Mosley uvedl, že další podrobnosti týkající se ekonomického rozvoje budou stanoveny v nadcházejících měsících. „Jejich ambicí je udělat z Ukrajiny technologické centrum a velmoc v rámci Evropy,“ řekl Mosley.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky