Sazby zkapalněného zemního plynu klesly pod úroveň topného oleje, což podporuje jeho využívání při výrobě energie. Podle agentury BloombergNEF byly rozvíjející se trhy, od Thajska a Bangladéše po Kolumbii, na počátku tohoto roku již druhé čtvrtletí po sobě největšími kupci na spotovém trhu. Vietnam a Filipíny nedávno nakoupily své vůbec první dodávky LNG.
To je výrazný obrat oproti loňskému roku, kdy se mnohé vlády potýkaly s problémy při zajišťování dodávek energie. Prudký nárůst cen nutil chudší země přejít na více znečišťující uhlí nebo topný olej a přispěl ke zvýšení inflace. Zatímco nyní dostávají šanci napravit své ekonomiky, jejich nákupy plynu zároveň poskytují výrobcům záchrannou síť tím, že částečně kompenzují slabou poptávku ze strany těžkých vah v Evropě a severní Asii.
„Z návratu cen LNG na normálnější úroveň mají největší prospěch rozvíjející se trhy, protože jejich cenová dostupnost a dostupnost energie byla v loňském roce nejvíce ovlivněna prudkým nárůstem cen LNG,“ uvedl Saul Kavonic, energetický analytik Credit Suisse Group AG se sídlem v Sydney. „Rozvíjející se trhy, zejména v jižní a jihovýchodní Asii, jsou hlavními tahouny růstu poptávky po LNG v příštích 10 letech.“
Mnoho rozvojových zemí má projekty na výrobu elektřiny z plynu, které mohou spalovat buď topný olej, nebo LNG, řekl Chris Strong, partner advokátní kanceláře Vinson & Elkins LLP v Londýně, který se specializuje na transakce v oblasti energetiky. To jim dává možnost rychle reagovat na pokles spotových cen plynu pod 10 dolarů za milion britských termálních jednotek a přichází právě včas na zvýšenou poptávku po elektřině v době, kdy letní vedra zasáhnou celou Asii.

Společnost PetroVietnam Gas JSC koupila svou vůbec první dodávku LNG, která bude dodána v červnu a červenci. Vietnam tento měsíc zveřejnil svůj plán rozvoje energetiky se zaměřením na větrnou energii a LNG do roku 2030. Thajská společnost PTT Pcl nakupuje náklad na léto.
Delší smlouvy
Dlouhodobé obchody s LNG, které jsou obvykle levnější, jsou sice pro země, které nemají status investičního stupně, stále náročné, ale zájem o ně se objevuje i ze strany těch, které jej mají. Odběratelé v Indii jednají s dodavateli v USA, Kataru a SAE o 20letých smlouvách, které je ochrání před extrémními výkyvy cen.
Přesto se výrobci budou muset vyvarovat přílišného spoléhání na tuto poptávku. Zvýšená spotřeba nemusí stačit na to, aby zastínila potenciální dlouhodobou slabost v regionech, jako je Evropa. Mnoho vlád prosazuje obnovitelné zdroje energie ve snaze řešit změnu klimatu a požaduje snížení spotřeby plynu. Spalování plynu je sice méně znečišťující než spalování uhlí nebo ropy, ale stále vypouští emise uhlíku.
Zvýšený nákup LNG může být také krátkodobý, protože kupující citliví na cenu využívají aktuálně slabého trhu, aby pomohli uspokojit vyšší letní poptávku, uvedl Lujia Cao, analytik společnosti BloombergNEF v Pekingu.
Rozvíjející se země rovněž podnikly kroky ke zvýšení své kapacity v oblasti čisté energie a k posílení místního průzkumu těžby plynu, uvedl Ogan Kose, vedoucí partner poradenské společnosti Accenture Plc. To by mohlo udržet růst poptávky po LNG pod kontrolou. Silným lákadlem zůstává také levné uhlí.
Desetileté zaostávání

Pákistán, který byl prudkým nárůstem cen vážně postižen, protože někteří jeho dodavatelé přesměrovali náklad na lépe placené evropské trhy, zatím o dodávky neusiloval. Pákistán nebude v příštím desetiletí stavět nové elektrárny závislé na dovozu uhlí, zkapalněného zemního plynu nebo topného oleje a místo toho se bude snažit zvýšit kapacitu solárních, větrných, lokálně vytěžených uhelných, vodních a jaderných elektráren.
Vysoké ceny plynu odsunuly zemi „o deset let zpět“, uvedl v listopadu Yousaf Inam, vedoucí prodeje a marketingu společnosti Pakistan LNG.
Další úleva pro chudší země by však mohla nastat v polovině tohoto desetiletí, kdy USA a Katar začnou dodávat na trh nové zásoby. Podle Koseho ze společnosti Accenture bude pro ně k dispozici více nákladů, protože v Evropě se prosazují obnovitelné zdroje energie, což znamená, že poptávka po nich bude nižší.
To by zvýšilo pravděpodobnost přechodu od znečištěných paliv ke zkapalněnému zemnímu plynu. „Mohlo by se to zpozdit až o tři čtyři roky, ale stále věříme, že k tomu v dlouhodobém horizontu dojde,“ uvedl v rozhovoru Anders Porsborg-Smith, výkonný ředitel a partner společnosti Boston Consulting Group.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky