Vlastně o celé zemi – a ještě o něčem jiném.
Beyoncé vystoupila na svém prvním živém koncertu po více než čtyřech letech na soukromé akci u příležitosti otevření Atlantis The Royal, luxusního hotelu a rezidenčního projektu v hodnotě 1,4 miliardy dolarů, který vznikal osm let a nachází se na vnějším prstenci dubajského Palm Jumeirah, umělého plážového souostroví v Arabském moři. Megahvězda dostala za noc údajně 24 milionů dolarů.
Koncert, který se konal o víkendu, byl velkolepou závěrečnou akcí „velkolepého odhalení“ hotelu, mezi jehož 1 500 hosty byla modelka Kendall Jenner, rapper Jay-Z a řada dalších vlivných osobností, společenských celebrit a královských rodin.
Akce, jejíž záběry se objevily na sociálních sítích, ukázala některé z nadživotních prvků hotelu, včetně ohňové a vodní fontány, která byla koordinována se světelnou a ohňostrojnou show při vystoupení Beyoncé, osmi nových restaurací s kuchaři celebrit a zdánlivě nekonečného množství nekonečných bazénů.
Samotné statistiky jsou docela dechberoucí. V hotelu, který má 43 pater a vypadá jako obrovské vrstvené bloky Jenga, se nachází 795 pokojů a apartmánů, 17 restaurací a barů a neuvěřitelných 92 bazénů. Pokoje stojí v průměru 1 000 dolarů za noc a špičkové apartmá hotelu Atlantis The Royal je za 100 000 dolarů za noc. Právě v něm údajně bydlela Beyoncé.

Na ploše 99 akrů, kterou vybudovala luxusní developerská společnost Kerzner International, se nachází také 231 ultraluxusních rezidencí – všechny již byly prodány.
„Po koncertě zaplnil oblohu větší ohňostroj, než jaký jsem kdy viděl,“ napsal o akci Steve Dinneen ze City AM. „Tento radostný, nestydatý projev bohatství je neuvěřitelně na místě pro město, které se pyšní tím, že jde ještě dál a výš, než šel kdokoli předtím.“
Samotné otevření Atlantis The Royal je do jisté míry symbolem prudkého hospodářského oživení Dubaje po pandemii koronaviru a snahy emirátu stát se jednou ze tří nejlepších světových turistických, luxusních a obchodních destinací.
Město, které je již dobře známé svým často až přehnaným přepychem, nablýskanými mrakodrapy a rekordními výtvory – jako je nejvyšší budova světa, největší ruské kolo a největší nákupní středisko – se zdá, že město, které se během několika posledních desetiletí proměnilo z malého rybářského městečka v pulzující metropoli, se snaží o nové prohlášení.
„Zapalujeme další kapitolu odkazu Atlantis,“ napsala Atlantis Dubai v oficiálním tweetu spolu s propagačním videem zahajovacího ohňostroje.
Na rozdíl od slavnostního otevření prvního dubajského luxusního hotelu Atlantis the Palm v roce 2008 – které předcházelo nejhoršímu finančnímu krachu, jaký Dubaj doposud zažila – se zdá, že hlavní město obchodu a cestovního ruchu ve Spojených arabských emirátech je přesvědčeno o tom, že tentokrát je tu hospodářský růst.

„Máme ambiciózní cíle pro růst tohoto odvětví v příštích deseti letech,“ uvedl v prohlášení po prohlídce objektu šejk Mohammed bin Rašíd, vládce Dubaje. „Spojené arabské emiráty a Dubaj se snaží navázat na hluboké partnerství se soukromým sektorem, aby posílily postavení země jako nejoblíbenější světové destinace pro zahraniční turisty.“
„Naše vytrvalé úsilí o vybudování mimořádně bezpečného a stabilního prostředí a prvotřídní infrastruktury v posledních několika desetiletích vytvořilo základy pro pozoruhodnou budoucnost,“ dodal.
Ekonomičtí analytici si skutečně všímají řady nových reforem a předpisů přijatých s cílem snížit rizika a umožnit většímu počtu lidí pracovat a žít ve městě, kde žije většina expatriantů, včetně víz pro pracovníky na dálku, „zlatého víza“ pro osoby s vysokým majetkem, liberalizujících sociálních reforem a stoprocentního vlastnictví podniků pro cizince.
Karim Jetha, investiční ředitel dubajské společnosti Longdean Capital, která se zabývá správou aktiv, upozornil na paralely mezi zahájením provozu nového hotelu Atlantis a jeho sesterského hotelu v roce 2008, jehož otevření předcházelo hospodářskému krachu.
„Vzhledem k nejistému globálnímu ekonomickému výhledu, možnosti recese a rozjetému trhu s nemovitostmi je přirozené se ptát, zda se otevřením Atlantis The Royal neopakuje historie,“ řekl pro CNBC.
Přesto však podle něj „existují dobré důvody věřit, že ekonomika je tentokrát v mnohem silnější pozici“. Upozornil na nečekané zvýšení cen uhlovodíků v oblasti Perského zálivu bohaté na ropu a na růst Dubaje jako finančního centra.

„Dubaj zaznamenává pokračující příliv bohatých expatriantů i digitálních nomádů, které láká kvalita života a dostupnost víz,“ uvedl Jetha. „Dubaj také získává na významu jako centrum finančních služeb, což podtrhuje několik hedgeových fondů, které zde otevírají své pobočky.“
Luxusní nemovitosti se prodávají jako housky na krámě, čemuž napomáhá příliv bohatých Rusů a občanů dalších bývalých sovětských států, kteří se stěhují do Dubaje, aby se vyhnuli nestabilitě a západním sankcím, jež přinesla ruská invaze na Ukrajinu.
Podle realitní společnosti Knight Frank bylo v loňském roce zaznamenáno rekordních 219 prodejů domů klasifikovaných jako „ultraprime“, tedy prodávaných za 10 milionů dolarů a více. To je více než kumulativní celkový počet zaznamenaný v desetiletí mezi lety 2010 a 2020.
„Výkony na vrcholu trhu jasně ukazují nástup Dubaje jako luxusního centra, které může soupeřit s dlouhodobě zavedenými trhy jinde, a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla zpomalit zdánlivě neúnavná poptávka ze strany globálních ultra-high-net-worth-individuals,“ uvedl Faisal Durrani, vedoucí výzkumu firmy na Blízkém východě, v tiskové zprávě z 16. ledna.
Mezi bohatými lidmi v oblasti Perského zálivu podle něj „zůstávají SAE druhým nejpravděpodobnějším cílem pro nákup bydlení v letošním roce, hned po Velké Británii“.

Rizikem zůstává, že mnoho lidí v Dubaji, kteří nespadají do kategorie velmi bohatých, může být z trhu vyřazeno; lidé, kteří tvoří velkou část ekonomiky emirátu. Řada expatriantů je již nucena redukovat své bydlení, protože pronajímatelé požadují zvýšení nájemného až o 50 %.
Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí a nájmů stále stoupají, může se stát, že dramatické oživení Dubaje a její pokračující vzestup, který byl nedávno zdůrazněn otevřením honosného hotelu Atlantis The Royal, některé obyvatele Dubaje zanechá na holičkách.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky