TIPY PRO SLUCH
Ať už jste v práci, doma nebo na třetím místě, poslech ovlivňuje místnost, ve které se nacházíte.
Vyberte si místnost, která bude odpovídat energii jednání. Pokud jste v kanceláři nebo ve sdíleném prostoru a máte-li možnost volby, používejte při poslechu videokonference sluchátka.
Slouží to dvěma účelům. Zaprvé to pro vás jako posluchače vytváří rituál. Nasazení sluchátek je fyzickým signálem, že je vyžadována vaše přítomnost. Za druhé signalizuje ostatním na místě, že jste soustředěni jinde. Může to ostatní odradit od toho, aby vás vyrušovali nebo byli v blízkosti hluční.
TIPY PRO VIDĚNÍ
Během videokonference existují tři dimenze vidění – vaše oči, oči řečníka a oči posluchačů. Při videokonferencích se standardně používá skupinový pohled nebo pohled „galerie“.

Místo toho, abyste toto výchozí nastavení přijali pro každou schůzku, zvolte raději zobrazení „řečník“ a zobrazení „galerie“ si nechte jen pro případ potřeby. Sledování tváří všech členů publika je vyčerpávající a způsobuje únavu.
Ve fyzické zasedací místnosti vaše oči a tělo občas prohlédnou místnost a vrátí se k zaměření na aktuálního řečníka. Na online schůzkách, kde je výchozím pohledem rozptýlení každého účastníka, je efektivita vašeho naslouchání nižší. Zajistěte, aby webová kamera byla co nejblíže úrovni vašich očí. Pomůže to vám i jim. Vaše držení těla vám poděkuje za to, že máte webovou kameru v úrovni očí. Sníží to vaši fyzickou i psychickou únavu a poskytne vám to více energie pro poslech.
Dále přesuňte aktivní rámeček řečníka co nejblíže k webové kameře a jeho velikost přizpůsobte co nejvíce skutečné velikosti obličeje řečníka v reálném životě, aby nedominoval obrazovce. To může znamenat zmenšení obrazu řečníka o 25 až 50 procent, v závislosti na tom, zda používáte velký monitor nebo jiné zařízení.
Váš videokonferenční software bude pravděpodobně disponovat funkcemi pro zpřístupnění, včetně skrytých titulků nebo živého přepisu. Jako hostitel tyto funkce zapněte a oznamte jejich dostupnost účastníkům. To pomůže vám i účastníkům snížit únavu z dohánění nebo udržování kroku. Pokud mluvený jazyk není rodným jazykem všech účastníků, skryté titulky jim poskytnou další podporu a možnost vidět mluvené slovo a revidovat své porozumění slyšenému.
Nakonec se pobavte, když vás něco rozptýlí. Všímejte si barvy očí aktivního mluvčího. Poskytne vám to něco jiného, na co se můžete soustředit, a obnoví to vaši pozornost.
TIPY NA VNÍMÁNÍ

Mnoho videokonferenčních systémů nabízí řadu emotikonů, které účastníkům pomáhají signalizovat hostiteli – zrychlení, zpomalení, palec nahoru, oslava, zvednutí ruky a širokou škálu grafických symbolů. Pokud jako hostitel schůzky povzbudíte účastníky k používání těchto ikon, pomůže vám to naslouchat emocím v online místnosti.
Jednoduché krátké otázky mohou být pro hostitele i skupinu poučné. Při kladení těchto otázek zvažte účel otázky a její soulad s účelem setkání. Otázky volte uvážlivě, ať už mají pomoci neznámé skupině navázat kontakt, vyzvat k sebereflexi nad některým prvkem setkání nebo formulovat výzvu či požadovaný výsledek. Otázky, které jsou konkrétní a specifické, mohou být užitečné zejména pro skupiny, které se navzájem neznají. Abstraktní otázky zase mohou být užitečné, pokud je skupina blízká a má rozsáhlé společné zkušenosti.
Konkrétní otázky mohou zahrnovat např:
- Jaké věci byste chtěli na tomto setkání dosáhnout?
- Na jakou věc by se podle vás měla tato skupina na tomto setkání zaměřit?
- Jaký zdroj tato skupina potřebuje?
Abstraktní otázky mohou zahrnovat:
- Jakou barvu vám připomíná pocit, že jste vešli do této místnosti?
- Na jaký nápoj máte pocit, když přicházíte do této místnosti?
- Na jakou hudbu se cítíte, když přicházíte do této místnosti?
Většina lidí se při poslechu zaměřuje především na sluch. To je úžasně důležitý základ poslechu. Nezapomeňte, že vaše uši a oči jsou na hlavě přibližně ve stejné výšce. Vyrovnání vašich očí a očí řečníka vytváří ideální základ pro poslech.
Všimněte si rozdílu mezi tím, co říkají, a tím, jak to říkají. Všímejte si souladu a kongruence mezi jejich řečí a energií. Když si všimnete rozdílu mezi jejich slovy a energií, začněte být zvědavější. Jakmile se zlepšíte ve slyšení a vidění, přejděte k vnímání. Vaším úkolem je všímat si spíše podstatných změn v emocích, než se na každou emoci intenzivně zaměřovat.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky