Ceny zlata se blíží 9měsíčnímu maximu, protože trhy se obávají recese v USA
Objemy obchodů na trzích s kovy byly na začátku týdne také relativně menší, a to v souvislosti se svátky na trzích v několika asijských zemích, především v Číně, z důvodu lunárního nového roku. Čínské trhy budou po zbytek týdne uzavřeny.
Tento týden se pozornost soustředí především na údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí v USA, které budou zveřejněny ve čtvrtek. Očekává se, že růst ve čtvrtém čtvrtletí oproti třetímu čtvrtletí zpomalil, protože ekonomika začíná pociťovat dopady přísnější měnové politiky.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 1 928,95 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,1 % na 1 930,50 USD za unci. Oba instrumenty se obchodovaly poblíž nejvyšší úrovně od konce dubna a od rekordních hodnot je dělilo méně než 100 dolarů.
Ceny kovů v posledních týdnech rostly díky kombinaci poptávky po bezpečném přístavu a rostoucím očekáváním, že Federální rezervní systém v nadcházejících měsících zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb.

Očekávání pomalejšího zvyšování sazeb také snížilo kurz dolaru a výnosy amerických státních dluhopisů, což dále prospělo cenám zlata a dalších nevýnosových aktiv. Trhy si však stále nejsou jisté, kde budou americké úrokové sazby dosahovat svého vrcholu, vzhledem k tomu, že inflace se stále pohybuje v blízkosti 40letých maxim.
Pozornost se tento týden soustředí také na jádrový index výdajů na osobní spotřebu, který je preferovaným ukazatelem inflace Federálního rezervního systému. I když se očekává, že index v prosinci oproti předchozímu měsíci oslabil, stále se předpokládá, že zůstane výrazně nad 2% ročním cílem Fedu.
Trhy se také obávají, že Spojené státy narazí na svůj dluhový strop, přičemž Kongres je stále rozdělen v otázce přijetí zákona o jeho zvýšení. Ministryně financí Janet Yellenová v nedávném dopise Kongresu uvedla, že případné nesplnění dluhových závazků ze strany USA by mohlo způsobit chaos na světových finančních trzích.
Očekává se, že takový scénář také výrazně zvýší poptávku po drahých kovech jako bezpečném přístavu. Futures na platinu v pondělí vzrostly o 0,1 %, zatímco futures na stříbro vyskočily o 1,4 %.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi téměř nezměnily poblíž sedmiměsíčních maxim, přičemž pozornost se nadále soustředila na oživení čínské ekonomiky.
Futures na vysoce kvalitní měď se ustálily na úrovni 4,2807 USD za libru poté, co v posledních pěti týdnech rostly.
Očekává se, že největší světový dovozce mědi zaznamená silný ekonomický impuls z týdenních svátků lunárního nového roku, zejména poté, co uvolnil většinu přísných opatření proti obchodování s mědí a po třech letech výluk znovu otevřel své hranice.
Ropa zůstává stabilní, obchodníci zvažují výhled Číny a ruské dodávky

Ropa se ustálila, když investoři vyhodnotili výhled rostoucí poptávky v souvislosti s obnovením obchodu v Číně, americký dolar oslabil a rizika ruských dodávek energie se dostala do popředí zájmu s hrozícím novým omezením.
Západotexaská ropa WTI se po dvou týdenních ziscích, které vynesly americký benchmark na nejvyšší uzavírací hodnotu od poloviny listopadu, udržela nad 81 USD za barel. Zatímco slabší americká měna v pondělí podpořila ceny ropy, objemy obchodů v asijských hodinách byly omezené, protože na mnoha klíčových trzích včetně Číny a Singapuru byly státní svátky u příležitosti lunárního nového roku.
Odklon Číny od Covid Zero posílil očekávání, že spotřeba v největším dovozci poroste. V návaznosti na tento obrat odcestovalo letos mnohem více Číňanů zpět do svých rodných měst na lunární svátky a očekává se, že průmyslová aktivita se po návratu pracovníků zvýší.
Ropa se otřepala ze slabého začátku nového roku a posunula se výše, protože výhled Číny se zlepšil. Další podporu ropě poskytlo očekávání, že Federální rezervní systém je blízko ukončení série agresivního zvyšování úrokových sazeb, což oslabilo americkou měnu. Obchodníci také zvažují dopad dalšího omezení ruských energetických toků v důsledku pokračující války na Ukrajině.
Americká ministryně financí Janet Yellenová o víkendu vyjádřila přesvědčení, že omezení prodeje ropy z Ruska lze rozšířit i na rafinované ropné produkty, zároveň však připustila, že tento úkol bude složitější. Zároveň Moskva brzy zveřejní vyhlášku, která bude podrobně popisovat zákaz prodeje ropy ruskými společnostmi klientům dodržujícím limit, uvedl Kommersant.
Společnost SLB, poslední z velkých poskytovatelů služeb v oblasti těžby ropy podnikajících v Rusku, minulý týden varovala, že v letošním roce dojde k propadu vrtných a souvisejících prací v zemi, protože se prohlubuje její mezinárodní izolace. Mezinárodní agentura pro energii ve svém posledním výhledu uvedla, že Rusko do konce tohoto čtvrtletí uzavře těžbu přibližně o 1,6 milionu barelů denně ve srovnání s úrovní před invazí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky