Novoroční rally na zlatě se před FEDem a záplavou amerických dat zastavila
Zatímco očekávání méně jestřábího Fedu a potenciální recese podnítilo v posledních dvou týdnech silné zisky zlata, obchodníci nyní čekají na další signály, které by tento trend potvrdily. Tento týden by mělo vystoupit několik představitelů Fedu, z nichž nejvýznamnější bude ve čtvrtek místopředsedkyně Lael Brainardová.
Více světla na to, jak se největší světové ekonomice dařilo v prosinci, by měla vrhnout také záplava ekonomických údajů z USA, počínaje údaji o indexu cen výrobců, maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě, které budou zveřejněny později ve středu.
Spotová cena zlata se nezměnila a činila 1 908,74 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,1 % na 1 911,30 USD za unci. Oba instrumenty v úterý klesly o 0,5 %.
Oslabení dolaru spolu s rostoucími obavami z recese v letošním roce způsobily, že zlato minulý týden prudce vzrostlo na více než osmiměsíční maximum. Nyní se žlutý kov obchoduje přibližně 160 USD pod rekordním maximem, a to v souvislosti s rostoucími sázkami, že Fed bude letos zvyšovat sazby pomalejším tempem.

Dolar tento týden opět získal určitou sílu vůči koši měn a zotavil se z více než sedmiměsíčního minima. Zisky zelené měny však byly omezené, protože trhy také očekávaly zasedání Bank of Japan, které se uskuteční později během dne.
Jakékoli jestřábí signály ze strany centrální banky by mohly otřást dolarem a poskytnout větší podporu zlatu, zejména proto, že zpřísnění ultra uvolněné měnové politiky BOJ znamená další globální ekonomický protivětr.
Ostatní drahé kovy se ve středu rovněž držely v úzkém rozpětí.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi po úterním prudkém růstu v souvislosti se známkami ekonomické odolnosti v Číně, která je největším světovým dovozcem mědi, snížily.
Futures na vysoce kvalitní měď klesly o 0,2 % na 4,2272 USD za libru poté, co v předchozí seanci vzrostly o více než 2 %.
Úterní údaje sice ukázaly, že čínský hospodářský růst v roce 2022 oproti předchozímu roku výrazně zpomalil, nicméně lepší než očekávaný růst ve čtvrtém čtvrtletí, zejména v prosinci, vzbudil naději, že po uvolnění většiny protichemických restrikcí dojde v zemi v letošním roce ke konečnému oživení.
Ropa roste díky sázkám na posílení poptávky v Číně

Ropa zamířila na nejvyšší uzavírací hodnotu od začátku prosince díky optimismu, že čínská poptávka se po opuštění Covid Zero rychle zotaví, a před nejnovějším výhledem Mezinárodní agentury pro energii.
West Texas Intermediate vystoupal k 81 USD za barel, čímž navázal na mírný úterní zisk a na skok o více než 8 % z minulého týdne. Generální tajemník OPEC Haitham Al-Ghais uvedl, že je „opatrně optimistický“ ohledně globální ekonomiky poté, co kartel předpověděl vyrovnaný trh s ropou v tomto čtvrtletí.
IEA, která poskytuje poradenství velkým ekonomikám, vydá svou měsíční analýzu později ve středu. Může se v ní odrazit rychlé oživení čínské ekonomiky i očekávaný dopad sankcí na ruské toky v reakci na válku na Ukrajině.
Ropa má za sebou raketový začátek roku, kdy se v úvodním týdnu propadla kvůli obavám z globálního zpomalení, než se silně odrazila ode dna. Kromě obratu Číny našla ropa podporu ve slabším dolaru a v očekávání, že Federální rezervní systém ukončí agresivní sérii zvyšování úrokových sazeb.
Hospodářské oživení v Číně „posiluje důvěru, že bychom letos mohli být svědky silného oživení čínské poptávky po ropě,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie ve společnosti ING Groep NV. „Trh bude pravděpodobně sledovat případné revize poptávky v dnešní měsíční zprávě IEA.“
Odrazem optimistického tónu z Číny, která je největším světovým dovozcem ropy, bylo prohlášení nejvyššího ekonomického představitele země, že se ekonomika v letošním roce pravděpodobně vrátí k předpandemickému trendu růstu. Průzkum agentury Bloomberg z minulého týdne ukázal, že analytici očekávají, že čínská spotřeba ropy dosáhne v roce 2023 rekordní úrovně.
Goldman Sachs Group Inc, jeden z nejhlasitějších komoditních býků, po silnějších než očekávaných ekonomických údajích z počátku tohoto týdne zlepšil svou prognózu růstu hrubého domácího produktu Číny v letošním roce. Banka nyní předpokládá, že ekonomika v roce 2023 vzroste o 5,5 % oproti předchozím 5,2 %.
Rostoucí pocit optimismu na trhu s ropou i surovinami obecněji pomohl zvýšit likviditu, přičemž celkový otevřený zájem o futures na ropu vzrostl na nejvyšší úroveň od června. V loňském roce likvidita poklesla, což zhoršilo cenové výkyvy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky