Dosud mírná zima, snaha podniků a domácností snížit spotřebu energie, úspěšné kroky vlád při hledání nových dodavatelů zemního plynu a stovky miliard eur fiskální podpory znamenají, že recese v Evropě bude podle čerstvých údajů a odhadů pravděpodobně mírná a krátká – pokud k ní vůbec dojde.
A vzhledem k tomu, že náklady na energie nyní klesají na úroveň před útokem Moskvy na Ukrajinu, náklady na dotace a daňové úlevy, které evropské metropole nasadily ke zmírnění dopadu krize, se budou snižovat, čímž se sníží jejich dopad na veřejné finance.
Podle předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad, se v Německu, největší evropské ekonomice, v posledních třech měsících roku 2022 oproti předchozímu čtvrtletí produkce nezměnila, což je v rozporu s očekáváním, že ekonomika poklesne. Vládní dotace a velký objem nevyřízených zakázek pomohly obnovit důvěru ve velkém německém průmyslovém sektoru, protože podniky rychle snížily svou závislost na ruském plynu.
„Podle údajů, které máme v současné době k dispozici, bude hospodářské zpomalení v zimním pololetí mírnější a kratší, než se očekávalo,“ uvedl německý ministr hospodářství Robert Habeck. „Tato země ukazuje, co dokáže. Takto odhodlaně budeme pokračovat i v letošním roce.“

Přestože klesající průmyslové zakázky ukazují na možné zmírnění poptávky v nadcházejících měsících, oživení čínské ekonomiky, která je rozhodujícím obchodním partnerem, by mohlo být pro Německo v pozdějším období roku povzbuzením, tvrdí vedoucí představitelé podniků.
Ve Spojeném království v pátek statistický úřad uvedl, že ekonomika země v listopadu rostla již druhý měsíc v řadě, přičemž ve třech měsících do září klesala, zatímco statistická agentura Evropské unie uvedla, že průmyslová výroba eurozóny ve stejném měsíci vzrostla.
Vzhledem k tomu, že se evropské vlády postavily za Ukrajinu, Rusko omezilo své dodávky plynu do Evropy a prudce zvýšilo ceny zemního plynu. Toto úsilí vyvrcholilo v srpnu, kdy Kreml uzavřel Nord Stream, hlavní plynovod do Německa. Evropa čelila vyhlídce na příděly energie pro továrny a možná i domácnosti, pokud by se zima ukázala jako krutá.
Nyní vše nasvědčuje tomu, že případná recese bude mírná, a někteří ekonomové se nyní domnívají, že výroba v tomto čtvrtletí poroste. Investoři to vzali na vědomí a evropské akcie překonaly výkonnost svých amerických protějšků.
„Jsme svědky toho, že se zdá, že ekonomický dopad slábne,“ řekl Holger Schmieding, ekonom německé Berenberg Bank. „Evropa se s tím nyní vyrovnává poměrně dobře. To posiluje naše naděje, že po zimě dojde v Evropě k výraznému oživení.“

Schmieding stále očekává, že Evropa zažije mírnou recesi, ale ostatní pochybují, že eurozóna zažije dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu. Ekonomové Goldman Sachs v pondělním sdělení klientům uvedli, že nyní očekávají růst ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí roku 2023 a v průběhu celého roku.
„Zachováváme náš názor, že růst eurozóny bude v zimních měsících vzhledem k energetické krizi slabý, ale technickou recesi již neočekáváme,“ napsali.
Produkce v německém průmyslovém sektoru, který zaměstnává přibližně osm milionů lidí, se podle spolkového statistického úřadu v roce do listopadu zhruba nezměnila. Energeticky náročná odvětví, jako jsou například výrobci chemikálií, však v tomto období snížila svou produkci přibližně o 13 %.
HAWE Hydraulik SE, německá strojírenská společnost s ročním obratem téměř 500 milionů eur, což odpovídá přibližně 543 milionům dolarů, snížila za tři měsíce do prosince svou spotřebu plynu přibližně o pětinu ve srovnání s předchozím rokem, uvedl generální ředitel Robert Schullan.
Společnost zavedla taková opatření na úsporu energie, jako je snížení teploty v závodech a kancelářích na 18 stupňů. Investovala také přibližně 1 milion eur, aby některé stroje mohly pracovat na zkapalněný zemní plyn.

„Na mnoha místech jsme již měli a máme v plánu instalovat [solární panely], a to i v našich obchodních kancelářích, například v Itálii,“ řekl pan Schullan.
Je jisté, že evropská ekonomika je stále mnohem slabší, než by byla bez války. Na konci roku 2021 ekonomové Evropské centrální banky očekávali, že ekonomika eurozóny letos poroste o 2,9 %, přičemž v roce 2022 vzrostla o 4,2 %. Nyní se její ekonomové domnívají, že růst v letošním roce bude činit 0,5 % po odhadovaných 3,4 % v loňském roce.
Zpomalení pravděpodobně odráží mnohem vyšší úrokové sazby ECB, které centrální banka na konci roku 2021 nepředpokládala. ECB od léta zvýšila úrokové sazby o 2,5 procentního bodu, což je její dosud nejagresivnější zpřísnění, a signalizovala další zvýšení o nejméně další 1 procentní bod. Během posledních tří měsíců také výrazně posílilo euro z 0,97 USD na 1,08 USD, což zatěžuje mezinárodní konkurenceschopnost kritického exportního sektoru kontinentu. Úrokové sazby i směnný kurz budou pravděpodobně ještě v tomto roce zatěžovat domácnosti a podniky.
Přesto, i když maloobchodní tržby a průmyslová výroba v eurozóně v říjnu prudce poklesly, a to v návaznosti na neutěšené průzkumy podnikatelské důvěry a další ukazatele důvěry v předchozích měsících, část tohoto pesimismu od té doby vyprchala. Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly, protože nezaměstnanost zůstala na rekordně nízké úrovni 6,5 %. Prosincový průzkum nákupních manažerů v továrnách a u poskytovatelů služeb zaznamenal nejmenší pokles aktivity od července.
Britský provozovatel hotelů Whitbread PLC ve čtvrtek oznámil silný nárůst tržeb svého řetězce Premier Inn v měsících do 1. prosince, což bylo třetí čtvrtletí jeho finančního roku.

„Tyto trendy v tržbách pokračovaly i ve čtvrtém čtvrtletí, kdy byla dobrá obsazenost a vysoké průměrné ceny pokojů a tržby za jídlo a nápoje ve Velké Británii zůstávají výrazně vyšší než v loňském roce,“ uvedla Alison Brittainová, generální ředitelka společnosti Whitbread.
Klíčem k této odolnosti jsou klesající ceny energií. Dosavadní mírné počasí znamená, že zásoby zemního plynu zůstávají vysoké, což výrazně snižuje riziko, že bude nutné zavést příděly. Německé sdružení provozovatelů zásobníků plynu tento měsíc uvedlo, že je nyní přesvědčeno, že jeho členové mohou uskladnit dostatek plynu i na příští zimu.
„Kombinace příznivého počasí, účinných politických opatření a změn v chování průmyslu a spotřebitelů znamená, že energetická situace v Evropě je mnohem příznivější, než jsme se obávali,“ uvedl Angel Talavera, ekonom společnosti Oxford Economics.
Bruegel, bruselský ekonomický think tank, odhaduje, že evropské vlády včetně Velké Británie a Norska přislíbily od začátku války na Ukrajině hospodářskou podporu domácnostem a podnikům v celkové výši 705,5 miliardy eur.
Vzhledem k nedávnému poklesu cen energií se náklady na tato opatření pravděpodobně sníží, což zmírní obavy z rostoucí úrovně státního dluhu. Deutsche Bank odhaduje, že pokles cen sníží náklady na fiskální balíček britské vlády o 10 miliard liber, což odpovídá přibližně 12 miliardám USD. Veronika Grimmová, hlavní ekonomická poradkyně německé vlády, řekla tento týden deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, že nižší ceny by mohly snížit vládní výdaje v letošním roce o „vysoké jednociferné číslo“.

Evropská ekonomika by také mohla těžit z oživení exportu v souvislosti s opětovným otevřením čínské ekonomiky po opuštění pekingské politiky nulového kurzu.
„Právě teď se nemocnost našich vlastních zaměstnanců v Číně pohybuje kolem 80 %,“ řekl Schullan ze společnosti HAWE Hydraulik. „Tato situace povede k dalšímu poklesu obchodu minimálně do poloviny února.“ Poté by oživení v Číně „mohlo vést k velmi silnému hospodářskému oživení ve zbytku roku,“ řekl.
Jednou z nevýhod růžových vyhlídek je, že by mohly zkomplikovat práci centrálních bankéřů, kteří se snaží rychle snížit inflaci.
„Pokud ekonomika sama o sobě dostatečně nezpomalí, protože eurozóna se s ukončením dodávek ruského plynu vypořádává lépe, než se očekávalo, pak by bylo nutné agregátní poptávku dále srazit dolů dalším zpřísněním měnové politiky, aby se inflace rozhodně snížila,“ řekl Gilles Moec, hlavní ekonom skupiny AXA.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky