Během působení jeho nástupce Joe Bidena, který se snažil jadernou dohodu oživit, vývoz vzrostl a podle některých odhadů dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2019. Děje se tak navzdory překážkám, jako je zdržení těchto jednání a konkurence ze strany zlevněné ruské ropy.
Energetická poradenská společnost SVB International uvedla, že íránský vývoz ropy v prosinci činil v průměru 1,137 milionu barelů denně, což je o 42 000 barelů denně více než v listopadu a nejvyšší údaj za rok 2022, který SVB uvedla na základě dříve uvedených odhadů.
„Ve srovnání s Trumpovou administrativou nedošlo k žádnému vážnému zásahu nebo opatřením proti íránskému vývozu ropy,“ uvedla Sara Vakhshouriová ze SVB. „Lednový vývoz byl zatím silný jako v předchozích měsících.“
„Nižší čínská poptávka a ruské dodávky do Číny pro ně byly velkou výzvou. Většina jeho ropy stále směřuje na Dálný východ, v konečném důsledku do Číny. Írán také pomáhá Venezuele vyvážet její ropu.“

Adrienne Watsonová, mluvčí Rady pro národní bezpečnost v Bílém domě, uvedla, že administrativa prosazuje sankce důrazně a „makroekonomická čísla Íránu to jasně potvrzují“.
„Neváhali jsme a nebudeme váhat podniknout kroky proti těm, kdo se sankcím vyhýbají, spolu se sankcemi proti íránskému obchodu s raketami a drony a proti porušování lidských práv íránského lidu,“ uvedla Watsonová. Ministerstvo financí koncem loňského roku uvalilo sankce na skupinu pašeráků ropy napojenou na íránské Islámské revoluční gardy
Poradenská společnost Petro-Logistics, která sleduje dodávky ropy, uvedla, že rovněž zaznamenává rostoucí trend vývozu íránské ropy, který podle ní v prosinci dosáhl nejvyšší úrovně od března 2019.
Podle společnosti Kpler, která se zabývá zpracováním dat, dosáhl íránský vývoz ropy v listopadu 1,23 milionu barelů denně, což je nejvyšší hodnota od srpna 2022 a téměř na úrovni 1,27 milionu barelů denně v dubnu 2019, ačkoli v prosinci klesl těsně pod 1 milion barelů denně.
Íránské ministerstvo ropného průmyslu na žádost o komentář k vývozu nereagovalo. Návrh íránského státního rozpočtu počítá s ještě vyššími dodávkami ve výši 1,4 mil. bpd, uvedla tento týden polooficiální tisková agentura Fars.

Čína je největším íránským zákazníkem. Podle analytiků včetně FGE je většina íránského vývozu ropy do Číny označována jako ropa z jiných zemí, aby se vyhnula sankcím. Írán v minulosti uvedl, že dokumenty byly padělány, aby se skryl původ íránského nákladu.
Írán také loni rozšířil svou roli ve Venezuele, na kterou se rovněž vztahují americké sankce, a posílal tam dodávky lehké ropy k rafinaci a ředidla k výrobě exportovatelných druhů ropy.
Více do Číny
Neexistuje žádný konečný údaj o vývozu íránské ropy a odhady se často pohybují v širokém rozmezí. Společnosti sledující tankery používají ke sledování toků různé metody, včetně satelitních údajů, údajů o nakládce v přístavech a lidských informací. Írán obecně údaje nezveřejňuje.
Podle dalšího analytika, společnosti Vortexa, dosáhl prosincový dovoz íránské ropy do Číny nového rekordu 1,2 milionu barelů denně, což je o 130 % více než před rokem.
„Většina těchto dodávek našla domov v Šan-tungu, kde se nezávislé rafinerie od druhé poloviny roku 2022 v souvislosti s poklesem domácí poptávky a sníženými rafinérskými maržemi zaměřily na zlevněné druhy,“ uvedla společnost.

Tiskové oddělení čínského ministerstva zahraničí na žádost o komentář uvedlo: „Legitimní a rozumná spolupráce mezi Čínou a Íránem v rámci mezinárodního právního rámce si zaslouží respekt a ochranu,“ aniž by se přímo vyjádřilo k dotazu agentury Reuters ohledně rekordních nákupů íránské ropy ze strany Číny.
Společnost Vortexa uvedla, že dodávky ruské ropy Urals, která je hlavní konkurenční surovinou íránské ropy, v prosinci poklesly – když cenový strop na vývoz ruské ropy a zákaz Evropské unie vytvořily nejistotu pro kupující.
Oživení jaderné dohody by Íránu umožnilo zvýšit prodej bývalým odběratelům, jako je Jižní Korea a Evropa.
Přesto jsou rozhovory od září na mrtvém bodě a zvláštní vyslanec Washingtonu pro Írán v listopadu uvedl, že zásahy Teheránu proti protivládním demonstrantům a prodej bezpilotních letounů Rusku odvrátily pozornost Washingtonu od dohody.
Po Trumpově odstoupení Spojených států od jaderné dohody a opětovném uvalení sankcí se íránský vývoz ropy podle údajů sledovačů tankerů v roce 2020 snížil z více než 2,5 milionu barelů denně v roce 2018 někdy až na 100 000 barelů denně.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky