On to nakonec ani žádný clickbait – obě zmíněné události se opravdu staly ve stejný den; jen ten rok se už trochu lišil… My doufáme, že vás naše nová rubrika baví. A teď už se bez delšího zdržování pojďme podívat do našeho almanachu událostí.
Tady jsme vybrali několik zásadních – anebo přinejmenším zapamatováníhodných událostí:
- 1836 – Samuel Colt si nechává patentovat první revolverovou pistoli v historii – model Colt Paterson.
- 1870 – Hiram Rhodes Revels se stává prvním Afroameričanem, který usedl do Senátu Spojených států.
- 1964 – Muhammad Ali
(tehdy známý ještě pod svým původním jménem Cassius Clay) se stává mistrem světa v těžké váze, když v Miami Beach na Floridě poráží Sonnyho Listona. - 2013 – Benedikt XVI. rezignuje na funkci hlavy římskokatolické církve a stává se prvním papežem po téměř 600 letech, který něco podobného udělal.
Lidská historie je sice již poměrně dlouhá, stejně nás ale nepřestává fascinovat, jak jedno jediné datum dokáže spojit tolik na první pohled nespojitelných momentů… Ale přesuňme se už do světa byznysu. Tady je desatero pro dnešní den:
- 1919 – Oregon uvaluje daň ve výši 1 centu na galon benzínu a stává se tak prvním státem USA, který toto palivo zdanil
- 1928 – Společnost 3M poprvé uvádí na trh lepicí pásku Scotch Tape, která způsobila revoluci ve způsobu balení a uzavírání předmětů.
- 1928 – Laboratoře Charlese Jenkinse z Washingtonu se stávají prvním držitelem televizní licence od Federální rozhlasové komise.
- 1964 – Index Dow Jones Industrial Average poprvé překračuje hranici 800 bodů, což představuje významný milník pro akciový trh.
- 1986 – Filipínský prezident Ferdinand Marcos uprchl ze země i s rodinou poté, co byl svržen lidovou revolucí. Tato událost měla významné hospodářské důsledky; Filipíny po Marcosově odchodu prošly obdobím politické a hospodářské nestability.
- 2000 – Bublina dot-com dosáhla svého vrcholu, když index NASDAQ Composite uzavřel na historickém maximu 5 048,62. Brzy poté splaskla, což vedlo k výraznému poklesu akciového trhu a bankrotu mnoha internetových společností.
- 2002 – Bývalý generální ředitel společnosti Enron Corporation Jeffrey Skilling, byl obviněn z podvodu a zneužití důvěrných informací, což znamenalo začátek skandálu Enron, který měl dalekosáhlé důsledky pro svět obchodu a vedl ke zvýšené kontrole účetních postupů společností.
- 2015 – Společnost Apple Inc. oznamuje, že v indexu Dow Jones Industrial Average nahradí společnost AT&T, což znamená významnou změnu ve složení indexu a odráží rostoucí význam Apple v globální ekonomice.
- 2015 – Federální komunikační komise USA schválila nařízení o neutralitě internetu, které klasifikovalo širokopásmové připojení jako veřejnou službu a znemožnilo poskytovatelům internetových služeb účtovat různé sazby za různé typy obsahu.
- 2020 –Americké akciové indexy klesají k několikaletým minimům kvůli narůstajícím obavám z pandemie Covid-19. Průmyslový index Dow Jones se propadl o více než 1 000 bodů a zaznamenal tak největší jednodenní pokles v historii.
Máme tady celou řadu zajímavých byznysových milníků – ze všech nejvíce nás ale zaujal případ kdysi legendární americké společnosti Enron. No dobře, legendární je vlastně pořád – i když dnes už bychom raději zvolili terminologii ve stylu nechvalně proslulá. Podvody a ne zrovna čestné jednání v byznysu jsou samozřejmě staré jako lidstvo samo – jednou za čas se ale vždy objeví nějaká ta společnost, která opravdu nezná žádnou míru a rozhodne se vstoupit do historie s ne právě dvakrát čestnými rekordy. A tak dámy a pánové vznikla i legenda kolem společnosti Enron. Tato aféra jednou provždy změnila americké účetnictví. Daňoví komisaři v USA se o tomto případu učí ve školách – a rodiče, kteří pracují jako účetní s ním dost možná straší své nezbedné děti…
Tento skandál se odehrál na počátku roku 2000 a týkal se společnosti Enron Corporation, přední energetické společnosti ve Spojených státech. Aféra zahrnovala rozsáhlé účetní podvody a korupci, které nakonec vedly k bankrotu společnosti – a kromě toho také rozpuštění společnosti Arthur Andersen, jedné z 5 největších účetních firem v USA té doby.
Vedoucí pracovníci společnosti Enron se zapojili do řady podvodných činností s cílem nafouknout zisky společnosti a zakrýt její ztráty, které zahrnovaly manipulaci s finančními výkazy, vytváření offshore subjektů ke skrytí dluhů a používání složitých finančních nástrojů k zastření skutečného stavu financí společnosti. Rovněž se dopouštěli neetického chování, například obchodování s důvěrnými informacemi a střetu zájmů.
Když byly finanční problémy společnosti odhaleny, ceny akcií prudce klesly, což vedlo k obrovským ztrátám pro akcionáře a zaměstnance. Skandál vedl k vyšetřování různými vládními agenturami, k obvinění vrcholných manažerů z trestných činů a k významným změnám v oblasti řízení společností a účetních předpisů. Aféra společnosti Enron je považován za jeden z největších podnikových skandálů v historii USA a je varovným příběhem o nebezpečí podnikové chamtivosti a nedostatku odpovědnosti.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky