Největší čínská společnost v oblasti elektronického obchodování a cloudové platformy zpočátku oslňovala investory silným tempem růstu a její akcie dosáhly v říjnu 2020 historického maxima 317,14 USD. Během následujících dvou let však akcie společnosti Alibaba zdrtilo antimonopolní vyšetřování a pokuta, nová omezení jejího podnikání v oblasti elektronického obchodování, výluky související s pandemii COVID-19 a další makroekonomické překážky v Číně. Hrozilo také, že její akcie budou vyřazeny z amerických burz.
Dnes se akcie Alibaby obchodují za přibližně 87 dolarů, což je stále nad cenou 68 dolarů za akcii při IPO, ale výrazně pod úrovní, v níž se obchodovaly v době své největší slávy. Vypadá také historicky levně na úrovni 9násobku forwardových zisků, ale investoři se stále zdráhají akcie nakupovat.
Minulý měsíc jsem uvedl, že Alibaba by mohla být výhodnou investicí, pokud by čelila méně regulačním překážkám, čínská vláda by zmírnila svou drakonickou politiku nulového zdanění a čínská ekonomika by se stabilizovala. Naklání se tedy postupně misky vah ve prospěch býků, nebo medvědů? Podívejme se na tři nové důvody, proč Alibabu koupit – a také na tři důvody, proč ji prodat.

Tři nové důvody pro nákup akcií Alibaba
Býci by mohli mít zájem znovu nakupovat akcie Alibaby ze tří důvodů. Zaprvé, tříhodinové setkání amerického prezidenta Joea Bidena a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na summitu G-20 na Bali 14. listopadu bylo všeobecně vnímáno jako pozitivní krok ke snížení ekonomického a politického napětí mezi oběma zeměmi, které se výrazně vyostřilo po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu na začátku srpna.
Uvolnění tohoto napětí by mohlo přispět k tomu, že se někteří investoři, kteří hledají hodnotu, vrátí k čínským akciím, a Alibaba – zvěstovatel čínského maloobchodního a technologického sektoru – by mohla znovu získat část své dřívější popularity.
Zadruhé, v polovině prosince Čína začala uvolňovat pravidla nulové kontroly pohybu osob v důsledku vln protestů proti blokádě v celé zemi. Tato změna politiky by mohla vdechnout novou energii čínské ekonomice, která roste nejpomaleji za poslední desetiletí, a přimět více zákazníků k návštěvě internetových tržišť a kamenných obchodů společnosti Alibaba. Rozsáhlé oživení čínského podnikového sektoru by také zvýšilo příjmy společnosti Alibaba z cloudové platformy.

A konečně, čínská vláda nedávno povolila americkým regulačním orgánům přezkoumávat čínské audity společností se sídlem v Hongkongu a pevninské Číně. Na základě zákona přijatého na sklonku Trumpovy vlády hrozí americké regulační orgány vyřazením ze seznamu všech čínských společností, které odmítají tři roky po sobě otevřít své účetní knihy zahraničním auditorům. Dříve Peking odmítal na základě svých vlastních předpisů umožnit sdílení požadovaných auditorských údajů s nečínskými firmami, takže tento ústupek by mohl umožnit předním čínským akciím, jako jsou Alibaba a Baidu, zůstat na amerických burzách.
Tři nové důvody, proč prodat akcie
Díky tomuto pozitivnímu vývoji vypadají akcie Alibaby o něco atraktivněji, ale společnost ještě rozhodně není z nejhoršího venku. Tři další nedávné události naznačují, že je ještě příliš brzy sázet na její dlouhodobý obrat.
Nejprve čínské regulační orgány údajně plánují uložit fintechové pobočce společnosti Alibaba, Ant Group, která ovládá digitální platební platformu Alipay, pokutu přesahující 1 miliardu dolarů a zavést pro společnost nová omezení. Čínské regulační orgány zmařily plánované IPO společnosti Ant v listopadu 2020.

Přísnější omezení pro Alipay, který má na čínském trhu digitálních plateb téměř duopolní postavení společně s WeChat Pay společnosti Tencent, by mohla omezit schopnost Alibaby rozšířit svůj ekosystém nad rámec online tržišť a kamenných obchodů. Mohlo by to také usnadnit menším digitálním platebním platformám napadnout tento duopol.
Za druhé, nedávný zákaz prodeje všech vyspělých polovodičových čipů do Číny, který vydala Bidenova administrativa, poškodí společnost Alibaba. Společnosti Alibaba bylo nedávno zakázáno licencovat návrhy čipů Neoverse řady V od společnosti Arm Holdings ze skupiny SoftBank kvůli obavám, že nové čipy jsou příliš výkonné. Tento zákaz by mohl společnosti Alibaba ztížit modernizaci vlastních serverů, aby zvládaly pokročilé úlohy strojového učení a umělé inteligence, což by poškodilo její podnikání v oblasti elektronického obchodu i cloudových platforem.
Spoluzakladatel Alibaby Joseph Tsai údajně jedná o prodeji 8 % svého podílu ve společnosti, což by mělo hodnotu asi 260 milionů dolarů. Tsai je třetím největším akcionářem společnosti po SoftBank a spoluzakladateli Jacku Maovi a zdá se zvláštní, že by prodal tolik akcií, když akcie za poslední dva roky klesly o téměř 70 %.

Je ten správný čas znovu koupit Alibabu?
Analytici v současné době očekávají, že tržby a zisky společnosti Alibaba v letošním roce vzrostou o 6 %, resp. 3 %. Tyto odhady by představovaly nejpomalejší tempo růstu společnosti od jejího vstupu na burzu, ale společnost pravděpodobně zůstane v dohledné budoucnosti dominantní společností v oblasti elektronického obchodu a cloudu v Číně.
Výhled společnosti Alibaba by se mohl zlepšit, jakmile Čína uvolní omezení pro pandemii a akcie by mohly těžit, jakmile se vyřeší hrozba vyřazení z burzy v USA. Na čínském trhu elektronického obchodování však stále čelí tvrdé konkurenci. Navíc její růst mohou stále brzdit přísná regulační omezení. Vzhledem k tomu, že medvědí trh v oblasti technologií se vleče, měli by se investoři místo Alibaby držet slibnějších růstových akcií.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky