Navzdory prudkému oživení a odolnosti, kterou akciové trhy prokázaly, se stratégové nenechali přesvědčit k velkým změnám v tom, kde podle nich benchmark uzavře letošní rok.
„Zůstáváme nastaveni na výraznou ztrátu růstové dynamiky v nadcházejících měsících,“ uvedla analytička Bank of America Corp. Milla Savová. Dočasné povzbuzení ekonomiky se podle ní během druhého čtvrtletí vytratí, protože se naplno projeví dopad zpřísnění měnové politiky, zatímco prognózy zisků se sníží.
Schopnost Evropy vyhnout se zatím recesi, optimismus kolem znovuotevření Číny a překvapivě vysoké zisky firem pomohly podpořit růst akcií v regionu. Savová však předpovídá zhruba 20% pokles indexu Stoxx 600 na 365 bodů do třetího čtvrtletí, po kterém bude následovat pokles makroekonomického cyklu vedoucí k opětovnému oživení benchmarku do konce roku na 430 bodů.
Opatrný názor sdílí i společnost JPMorgan Chase & Co, kde stratég Mislav Matejka tvrdí, že klíčové měnové ukazatele „vysílají varovné signály“, jako je utahování peněžní zásoby a inverze výnosové křivky, která ukazuje na budoucí recesi. To jsou červené vlajky, které by „neměly být lehkovážně odmítány“, říká a nepředpokládá žádný růst indexu Stoxx 600 ze současných úrovní.
Matejka říká, že dopad měnové politiky se v reálné ekonomice projevuje se zpožděním a trvá až jeden až dva roky, a vidí, že rallye během prvního čtvrtletí, které pro akcie znamenalo vrchol roku, slábne. „Škody byly napáchány a následky nás pravděpodobně ještě čekají.“

Silná výkonnost evropských akcií v letošním roce prodloužila mohutnou rallye referenčního indexu, která začala na konci září, na více než 21 %. Index Stoxx 600 překonal svůj americký protějšek – S&P 500 – o devět procentních bodů v příslušných místních měnách a o celých 20 procentních bodů v dolarovém vyjádření za toto období. Britský index FTSE 100 minulý týden poprvé překročil hranici 8 000 bodů a zaznamenal tak nová historická maxima, zatímco francouzský CAC 40 koketuje s rekordní úrovní.
Odolné makroekonomické údaje, oživení čínské poptávky a také zmírnění inflace poskytly trhům hlavní podporu. Cyklické akcie včetně automobilového průmyslu, maloobchodu, cestovního ruchu a bank vedly od začátku roku rally, k níž přispěla mírná zima, díky níž se evropské ekonomiky vyhnuly hlubší energetické krizi. Mezitím byla výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí zatím uklidňující, což přimělo analytiky opět zvýšit odhady zisku na akcii.
Dnešní údaje ukázaly, že podnikatelská aktivita v eurozóně v únoru rostla nejrychleji za posledních devět měsíců – což zvyšuje pravděpodobnost, že se blok v tomto čtvrtletí vyhne poklesu. K lepším než očekávaným výsledkům přispěly služby, které v průzkumech nákupních manažerů agentury S&P Global zaznamenaly nejsilnější růst od června. Zlepšila se také výrobní produkce, protože se dále zmírnily překážky v dodavatelském řetězci
Rozpětí předpovědí pro referenční index zůstává široké, přičemž nejoptimističtější cíl ZKB je 510 bodů, což naznačuje téměř 10% růst oproti pátečnímu závěru. TFS Derivatives má nejpesimističtější výhled na 380 bodů, což představuje 18% pokles.
„Rizika recese se nezmenšila, spíše naopak,“ uvedl stratég TFS Derivatives Stephane Ekolo, který považuje účastníky trhu za příliš spokojené a který očekává, že analytici zrychlí tempo snižování odhadů zisků. „Vzhledem ke mzdové cenové spirále, zvýšeným materiálovým nákladům a vyšším nákladům na energie budou marže pravděpodobně negativně ovlivněny.“

Pro evropské investory je podle únorového průzkumu BofA mezi manažery evropských fondů mnoho dobrých zpráv již v ceně. Ve skutečnosti 53 % respondentů vidí v příštích měsících pokles akcií, přičemž nejpravděpodobnějšími příčinami poklesu jsou další zpřísňování podmínek ze strany centrálních bank a snižování zisků. V porovnání s minulým měsícem jsou také mnohem méně optimističtí ve střednědobém horizontu, kdy v příštích 12 měsících vidí růst pouze 55 % respondentů, což je méně než 70 % v lednovém průzkumu.
„Vzduch pro další růst cen se ztenčil,“ uvedl akciový stratég UniCredit SpA Christian Stocker a předpověděl budoucí volatilitu a sotva nějaký růst indexu Stoxx 600 v jeho cíli 470 bodů na konci roku. „S klesající dynamikou dezinflace roste tlak na to, aby centrální banky zvyšovaly sazby více, než se očekávalo.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky