Zdá se, že velká část ropy míří do Číny.
Podle údajů společností Vortexa Ltd. a Kpler, dvou známých analytických firem zabývajících se námořní dopravou, se vývoz ropy ze země v Perském zálivu v listopadu vyšplhal na přibližně 1,3 milionu barelů denně a minulý měsíc se držel blízko nejvyšší hodnoty za poslední čtyři roky.
Poradenská společnost FGE, která se zabývá trhem s energiemi, předpovídá, že Írán v letošním roce zvýší dodávky ropy a rafinovaných produktů až o 200 000 barelů denně.
Tento skok přichází v době, kdy hrozí, že sankce uvalené na Moskvu omezí dodávky ropy od klíčového producenta. Pro USA a jejich spojence – kteří si přejí nízké ceny ropy, ale zároveň se snaží omezit íránský vývoz, aby omezili jaderný program islámské republiky – je situace různorodá.
Jaderná jednání mezi Íránem a světovými mocnostmi včetně USA téměř zkrachovala. Americký ministr zahraničí Antony Blinken tento týden prohlásil, že Washington dohodu, která by zmírnila ropné sankce vůči Íránu výměnou za omezení atomových aktivit, téměř vzdal.

Přesto několik obchodníků s ropou spekuluje, že USA jsou rády, že dodávky z Íránu pokračují, pokud pomáhají udržet ceny ropy na uzdě.
Dodatečné íránské barely zřejmě směřují do Číny, největšího světového dovozce ropy, pod hlavičkou dodávek z Malajsie. Podle údajů čínské celní správy se odběr z této asijské země v prosinci rekordně zvýšil.
Malajsijský vývoz do Číny v takovém rozsahu je neproveditelný. Byly téměř trojnásobkem průměrné denní produkce ropy z této jihovýchodní asijské země za prvních devět měsíců roku 2022. Toky překonaly také toky z gigantů OPEC Iráku a Spojených arabských emirátů.
„Čínský dovoz ropy z Íránu se v posledním měsíci roku 2022 zvedl na nový rekord,“ uvedl Armen Azizan, analytik společnosti Vortexa.
Malajsijské vody jsou již dlouho centrem pro přečerpávání ropy a ropných produktů z jednoho tankeru do druhého, přičemž se někdy maskuje jejich původ. Barely z Íránu a Venezuely byly dříve přeznačeny na ropu z Malajsie a Ománu.
Podle oficiálních údajů byla Malajsie minulý měsíc třetím největším dodavatelem ropy do Číny, přičemž zaostávala pouze za Saúdskou Arábií a Ruskem. Dodávky z Iráku dosáhly v prosinci 5,06 milionu tun, zatímco toky ze Spojených arabských emirátů činily 4,95 milionu tun.
V průběhu roku 2022 Čína dovezla z Malajsie celkem 35,7 mil. tun ropy, čímž se tato jihovýchodní asijská země stala šestým největším dodavatelem před Brazílií a členy OPEC Kuvajtem a Angolou.
Oficiálně Čína od roku 2019 nedovezla žádnou venezuelskou ropu a od konce roku 2020 odebrala ropu z Íránu pouze čtyřikrát, vyplývá z celních údajů.

Írán měl na začátku roku v plovoucích zásobnících desítky milionů barelů.
Ekonomika Íránu
Íránská ekonomika je smíšenou a přechodovou ekonomikou s rozsáhlým veřejným sektorem. Podle nominálního HDP je 18. největší ekonomikou světa a podle parity kupní síly je 17. největší ekonomikou světa. Země je členem GECF
Íránská ekonomika je silně závislá na vývozu ropy a zemního plynu, které tvoří významnou část vládních příjmů a devizových příjmů. Země má také významné zásoby nerostných surovin, jako je měď, železná ruda a zinek, a dobře rozvinutou průmyslovou základnu, zejména v oblasti automobilové a petrochemické výroby.
V posledních letech se však ekonomika potýká s několika problémy, včetně vysoké inflace, nezaměstnanosti a velkého rozpočtového deficitu. Tyto problémy byly částečně způsobeny sankcemi uvalenými mezinárodním společenstvím a také strukturálními problémy v ekonomice, jako je nedostatečná konkurence a přílišná závislost na státních dotacích.
Írán se také potýká s prudkým poklesem cen ropy, což ovlivnilo jeho ekonomiku a vedlo k nedostatku zahraniční měny. Země se snaží diverzifikovat své hospodářství rozvojem neropných odvětví, jako je cestovní ruch, těžební průmysl a zpracovatelský průmysl, ale má před sebou ještě dlouhou cestu.
Hospodářské sankce a pandemie COVID-19 si rovněž vybraly těžkou daň na íránské ekonomice, což vedlo k recesi a dále prohloubilo hospodářské problémy země.
Navzdory těmto problémům má země početné, mladé a vzdělané obyvatelstvo, stejně jako diverzifikovanou průmyslovou základnu a strategickou polohu, která by jí mohla v budoucnu pomoci rozvíjet hospodářství.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky