Některé z těchto škod se naopak projevují na zcela jiném trhu s plynem, s jehož růstem Rusko počítá: Čína.
Částečně se jedná o prostou smůlu. Na rozdíl od Evropy se ukazuje, že zima v některých částech severní Číny je krutě mrazivá. Vysoké ceny plynu v Číně však také odrážejí nepříjemnou realitu: Rozhodnutí Ruska posílit svou pozici na světových trzích s plynem způsobuje Pekingu ekonomické a politické problémy již nyní, zatímco nové plynovody, které jsou potřebné k plnému využití prohlubujícího se partnerství Číny s Ruskem, jsou vzdáleny ještě několik let. Kromě toho reformy čínského energetického sektoru od roku 2020 – a hlavní politický tlak v posledních letech na větší využívání plynu z ekologických důvodů – způsobily, že některé čínské městské energetické společnosti jsou více vystaveny rostoucím globálním cenám. Jedním z důsledků bylo omezení dodávek plynu některým obyvatelům, kteří za plyn platí nižší regulované ceny než průmysloví zákazníci.
Ačkoli není přesně jasné, o jak závažný problém se jedná, zástupce ředitele čínské agentury pro hospodářské plánování 13. ledna novinářům řekl, že „některé lokality a podniky“ řádně neprovedly opatření k zajištění dostatečných dodávek energie a stabilních cen, přestože dodávky zemního plynu jsou z celostátního hlediska dostatečné. Začátkem ledna čínská investigativní média Caixin informovala, že v několika oblastech provincie Hebei, která obklopuje Peking, dochází k omezování dodávek plynu. Noviny citovaly jednoho obyvatele venkova, který uvedl, že mu plynárenská společnost omezuje dodávky plynu od půlnoci do šesti hodin ráno.

Není divu, že městské plynárenské společnosti – zejména v menších venkovských oblastech – pociťují tlak. Finance místních samospráv již byly oslabeny poklesem v oblasti bydlení, který snížil příjmy z prodeje pozemků, a již ukončenou čínskou politikou „nulového Covidu“, která nutila města vynakládat obrovské částky na testování a karanténu.
Čínský dovoz plynu se také výrazně zdražil. V prosinci byl dovoz zemního plynu potrubím do země v přepočtu na metrické tuny o 57 % dražší než v září 2021. Ceny dovozu zkapalněného zemního plynu byly podle poskytovatele údajů CEIC vyšší o 49 %. Ale regulované ceny, které obyvatelé platí veřejným službám za plyn, se téměř vůbec nezměnily.
Problém mohou zhoršovat velké, ale nedokončené reformy energetického sektoru provedené v roce 2020. V roce 2020 byla hlavní aktiva dálkových plynovodů společnosti China National Petroleum Corp. známé také jako CNPC a dalších velkých státních energetických společností vyčleněna do nového subjektu: China Oil & Gas Pipeline Network Corp., neboli PipeChina. Záměrem bylo napodobit americkou síť plynovodů s otevřeným přístupem, kde mohou dovozci, producenti a uživatelé plynu uzavírat přímé smlouvy, což motivuje investice do těžby a vytváří skutečný národní trh.

Starý systém měl však z pohledu Pekingu jednu velkou výhodu: Když světové ceny prudce vzrostly, mohla společnost CNPC absorbovat úder na marži – částečně kompenzovaný jejími velkými příjmy z těžby ropy – a ochránit městské veřejné služby a obyvatele v navazujících oblastech. Zdá se, že se to do jisté míry stále děje. Společnost PetroChina, kótovaná odnož CNPC, uvedla, že i ve třetím čtvrtletí roku 2022 utrpěla kvůli regulovaným prodejním cenám na navazujících trzích značnou ztrátu 8,9 miliardy jüanů, což odpovídá přibližně 1,3 miliardy dolarů, z dovozu zemního plynu. Městské energetické společnosti obsluhované novou společností PipeChina, zejména ty malé, které nemají takový rozsah, aby si mohly vyjednat výhodné dohody o dodávkách s dovozci nebo domácími producenty plynu, jako je CNPC, však nyní mohou při prudkém nárůstu světových cen utrpět větší finanční ztrátu. To bude platit tak dlouho, dokud nebudou moci své náklady přenést na obyvatele – což je bude motivovat k omezení dodávek plynu, aby se ztráty omezily.
Izolace Ruska od jeho starých západních zákazníků slibuje Číně některé dlouhodobé výhody – konkrétně spoustu cenově dostupné ruské energie, jakmile budou vybudovány nové plynovody a další infrastruktura. Mezitím se však země potýká s vysokými a nestálými cenami energie v nevhodnou dobu: V zimě a v době, kdy jsou její vlastní reformy cen zemního plynu hotové teprve z poloviny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky